Jaká je Bluetooth klávesnice Lenovo pro ThinkPad Tablet 2?

V polovině března jsem si tu chválil tablet s Windows 8, Lenovo ThinkPad Tablet 2. K plnému komfortu práce mi po čase začala chybět klávesnice. Lenovo naštěstí začalo prodávat svou bluetooth klávesnici pro tento tablet i v Česku, takže ji už mám doma.

Jak jsem již zmínil v článku Lenovo ThinkPad Tablet 2: na záchod se nehodí, ale jinak je po všech stránkách skvělý, tablet s Windows 8 (pokud to není jen verze Windows RT s dlaždicemi) je mnohem mobilnější než notebook a zároveň mnohem použitelnější pro reálnou práci, než jakýkoli tablet s Androidem nebo iPad. Přesto, šudlení prstem po dotykové obrazovce za chvíli přestane stačit. Je to použitelné, dá se tak postavit i jednoduchý web s využitím Orchard CMS (čerpám z osobní zkušenosti), ale úplně nejrychlejší to není.

K Lenovo ThinkPad Tablet 2 můžete bez problémů připojit USB klávesnici nebo myš, stejně tak můžete využít libovolné jiné bezdrátové polohovací zařízení využívající bluetooth. Lenovo pro tento tablet nabízí i dokovací stojánek s nabíječkou, takže si pak tablet můžete postavit jako malý monitor (a velký připojit přes HDMI).

Klávesnice a stojánek pro Lenovo ThinkPad Tablet 2

Kromě dokovacího stojánku však v nabídce příslušenství pro ThinkPad Tablet 2 najdete i bezdrátovou bluetooth klávesnici fungující rovněž jako stojánek pro tablet. Klávesnice má totiž v zadní části vyklápěcí plošinku, která slouží jako opora pro postavený tablet, který vložíte do járku v klávesnici. Celý komplet pak vypadá jako rozevřený notebook.

Zprovoznění této klávesnice se neliší od propojení jiných klávesnic s Windows 8 přes bluetooth. Zapnete ji, vyhledáte v seznamu bezdrátových zařízení a klepnete pro spárování. Následně na klávesnici opíšete zobrazené znaky (pozor, automaticky je aktivováno české rozložení) a párování je dokončeno. Dle manuálu lze tuto klávesnici propojit s více tablety, což je věc, kterou například neumí moje oblíbená myška MagicMouse od Apple.

Tichý chod, nízká hmotnost, výdrž až jeden měsíc

Klávesnice má vlastní zabudovanou baterii a dodávána je pouze s USB kabelem, který použijete spolu s napájecím adaptérem od tabletu. Podle specifikací by měla vydržet až jeden měsíc. Zatím to ale nemohu posoudit, mám ji teprve pár dní.

Klávesnici je nutné zapnout posouvacím tlačítkem nad horní sadou kláves. Zapnutí indikuje malinká LED dioda zelené barvy. Rozložení vychází z notebookových klávesnic, vespod začíná kombinací Fn, Ctrl, Win, Alt, jak je nejen u Lenova zvykem.

Psaní na této klávesnici je pohodlné, je tichá a reaguje spolehlivě. Jen mi vadí pár nepísmenkových kláves, které jsou zúženy (hranaté a složené závorky, apostrof a uvozovky, pravý Shift, zkrátka věci, které se používají při psaní kódu).

Bluetooth klávesnice Lenovo pro ThinkPad Tablet 2

Tablet ve stojánku není jištěn žádnou pojistkou, drží ale pevně a nemusíte se o něj bát. Je škoda, že klávesnice není podsvícena, ale je mi jasné, že by to bylo na úkor výdrže a mobility. Klávesnice je tak lehká a tenká, že si člověk říká, kam tu baterii umístili. Je však dostatečně stabilní, neprohýbá se a na stole drží díky čtyřem pogumovaným kolečkům vespod.

Polohovací zařízení přímo na klávesnici

Jestliže má klávesnice suplovat u tabletu ThinkPad Tablet 2 „zbytek notebooku“, pak potřebuje i nějaké polohovací zařízení. Kombinace dotykové obrazovky a polohovacího zařízení v klávesnici jsem se chvíli bál, ale po nějaké době mi přijde přirozené některé věci odkliknout rovnou prstem na dotykové obrazovce, zbytek pak řídit polohovacím zařízením.

Trackpoint zde není klasický „hejbací“, ale dotykový. To znamená, že kurzor myši se pohybuje tak, jak po trackpointu přejíždíte prstem. Pod mezerníkem najdete pravé a levé tlačítko pro myš a prostředí pro přepnutí do posunovacího režimu.

Bluetooth klávesnice Lenovo pro ThinkPad Tablet 2

Nedostatky se najdou

S bluetooth klávesnicí pro Lenovo ThinkPad Tablet 2 jsem spokojen. Dobře se spolu s tabletem přenáší, dokonce na ní najdete gumové opěrky, aby se nedotýkala přímo tabletu, který na ni při přenášení položíte.

Přesto se pár nedostatků najde. Nemožnost měnit náklon postaveného tabletu je krajně nepohodlná a myslím, že ne každému bude výchozí úhel vyhovovat. Druhá věc, která mi vadí, je nemožnost nabíjení obou zařízení najednou. Kdyby klávesnice nějakým způsobem využívala dokovací konektor tabletu, hned by to bylo zajímavější.

Je škoda, že Lenovo nenabízí něco jako dokovací stanici s klávesnicí, tedy nějaký hybrid dvou momentálně nabízených doplňků ke svému povedenému tabletu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru