Jak zálohovat WordPress do cloudové služby Dropbox

Co si budeme namlouvat. Ne každý hosting, byť se tak prezentuje, je dobře zajištěn proti ztrátě dat způsobené selháním hardwaru. Provozujete-li blogy na systému WordPress, využijte plugin pro zálohování do cloudu Dropbox. Záloha bude mimo hosting a nebude vás nic stát.
reklama

Ztráta dat z webových stránek je krajně nepříjemná záležitost. Tipuju, že většina z vás své weby pravidelně nijak nezálohuje, v lepším případě nechává zapnutý nějaký modul redakčního systému, který v pravidelném intervalu vytváří zálohu databáze na disku hostingu.

Když koukneme do minulosti, byla i v českých vodách řada afér s tím, že malé i větší hostingy přišly o data zákazníků poté, co se staly terčem nějakého útoku nebo u nich došlo k selhání hardwaru. Je-li vám web milý, nenechávejte tedy zálohování jen v režii a na vůli hostingové firmy.

Jak na zálohovat WordPress

WordPress, stejně jako jiné redakční systémy, je tvořen soubory s kódem, CSS, grafikou, obrázky nahranými pro zobrazování v článcích a také databází, ve které je textový obsah webu, různé nastavení a řada dalších věcí. Pro vytvoření zálohy tedy nestačí zkopírovat soubory přes FTP, je třeba provést i export databáze.

Zálohu databáze můžete udělat třeba pomocí nástroje phpMyAdmin, který najdete u většiny hostingů. Stačí se v něm přepnout na záložku Export, označit všechny tabulky v databázi a stáhnout zálohu. K dispozici je také celá řada pluginů, které proces zálohování automatizují a zjednodušují.

Jak zálohovat WordPress na Dropbox

Jedním ze zajímavých zálohovacích pluginů pro WordPress je WordPress Backup to Dropbox. Umožňuje vám nakopírovat zálohu vašeho blogu do známého cloudového úložiště. Dropbox nabízí základní prostor zdarma, takže za zálohování menších webů do cloudu nemusíte platit ani korunu navíc.

Plugin WordPress Backup to Dropbox nainstalujete klasicky přes administrační rozhraní WordPressu. V bočním panelu se vám pak objeví nová položka WPB2D. Prvním krokem v nastavení je propojení blogu s WordPressem a vašeho účtu u Dropboxu. Je to velmi snadné, není třeba vzpomínat na to, jaké používáte heslo.

Jestliže jste přihlášeni do obou služeb, stiskněte ve WordPressu tlačítko Authorize a v novém okně prohlížeče potvrďte použití Dropboxu ze strany svého blogu. Ve WordPressu pak klikněte na tlačítko Continue.

Tím je propojení dokončeno a můžete zkontrolovat a upravit výchozí nastavení zálohy. Ta je standardně naplánována na čtvrteční půlnoc s týdenním intervalem. Změnit můžete jak čas, tak opakování, a to od denního, po dvanáctitýdenní zálohování.

WordPress Backup to Dropbox

Máte-li v souborové struktuře WordPressu nějaké složky či soubory, které nechcete zahrnout do zálohy, pak je zaškrtněte ve spodní části nastavení. Po uložení změn je plugin připraven zálohovat váš WordPress na Dropbox.

Ruční spuštění zálohy WordPressu

Zálohu je samozřejmě možné spustit i ručně na vyžádání. V postranním administračním panelu WordPressu je v rámci položky WPB2D k dispozici odkaz Backup Now. Po zobrazení jeho stránky stačí kliknout na tlačítko Start Backup a sledovat průběh zálohy. Plugin vás nejprve upozorní, že to může chvíli trvat a pak už uvidíte detekci složek a informaci o zkopírovaných souborech.

WordPress Backup to Dropbox

Placená vylepšení zálohy do Dropboxu

Základní verze pluginu, který zálohuje WordPress na Dropbox, tak jak jsem ji popsal výše, je zcela zdarma. Pokud byste využili možnosti celý web nejprve zabalit do balíčku ZIP a až poté jeho nakopírování na WordPress, případně potřebujete-li e-mailové zprávy o provedené záloze, můžete si za pár dolarů připlatit vylepšení základní podoby pluginu o tyto funkce. Odkaz najdete u nastavení jako Premium Extension.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru