Jak uložit heslo k FTP v Midnight Commanderu

Správce souborů Midnight Commander je oblíbeným nástrojem nejen v Linuxu, ale třeba i v OS X. Funguje v textovém režimu, v terminálu a kromě řady dalších věcí umí i spojení přes FTP. Jen postup pro uložení hesla k FTP není na první pohled zřejmý.

Linux používám už od devadesátých let. Sice nikdy, s krátkou výjimkou, nebyl mým primárním operačním systémem, ale neustále mě doprovází buď na druhém počítači nebo na různých serverech. Midnight Commander považuji za jeden z nejlepších programů, které lze v tomto operačním systému spouštět. Něco jako obdobu Total Commanderu.

Kopírování souborů v rámci počítače i přes FTP je sice možné provádět pomocí řady příkazů, přijde mi to však neskutečně nepohodlné. Pomocí Midnight Commanderu je to přitom hračka a na první pohled vidíte, co kam kopírujete. Problém je v tom, že není na první pohled (asi ani na ten druhý) jasné, jak Midnight Commander donutit k uložení hesla pro FTP připojení.

Midnight Commander

Midnight Commander a uložení FTP

Připojení k FTP je v Midnight Commanderu jednoduché. V nabídce Left nebo Right zvolte FTP Link. Do okénka pak zadejte adresu pro připojení k FTP serveru, a to ve tvaru ftp://jmeno:heslo@adresa-serveru. Nyní jste připojeni a můžete kopírovat soubory.

Chcete-li si toto připojení uložit a později jej navazovat s tím, že si ušetříte psaní adresy, pak po spojení s FTP a výběru složky na něm zavolejte funkci Command > Directory hotlist. Poté stiskněte klávesu A, abyste vyvolali dialog Add current. Zkontrolujte přidávanou cestu a uložení potvrďte.

Když se budete chtít později připojit, stačí opět zavolat funkci Command > Directory hotlist (nebo rychleji její klávesovou zkratku) a připojení si vybrat ze seznamu. Budete však muset zadat heslo, které se tímto způsobem neuloží.

Heslo k FTP je třeba uložit zvlášť

Možnosti, jak Midnight Commander donutit k uložení hesla znám dvě. Myslím, že žádná z nich není bezpečná a k heslu by se útočník na váš počítač mohl snadno dostat, ale stejně tak se děje i u řady běžných FTP klientů.

Možnost první – zadejte cestu do seznamu oblíbených složek ručně, a to včetně hesla. V okně Directory hotlist tedy stiskněte E pro položku New entry a prostě do ní zadejte označení spojení a jako cestu pak výše zmíněný tvar ftp://jmeno:heslo@adresaserveru.cz.

Druhá možnost, která vám umožní připojení na FTP server třeba i po ručním zadání adresy serveru bez hesla, je tato: Ve své domovské složce najděte nebo vytvořte skrytý soubor .netrc. Do něj pak vložte nový řádek v následujícím tvaru:

machine adresa-serveru login jméno password heslo

Pokud se pak budete na daný server připojovat, postačí vám rychle uložená vzdálená složka v seznamu adresářů, bez hesla. Stejně tak by toto mělo zafungovat při ručně zadaném připojování na FTP bez zadání hesla.

Druhá možnost je odzkoušena v OS X, ale předpokládám, že stejně bude fungovat i v Linuxu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru