Jak snadno hromadně najít a nahradit texty v článcích v Drupalu

Nedávno jsem dával do pořádku starší články na blogu. Potřeboval jsem rychle změnit některé odkazy a upravit je do nové podoby. Drupal v základu neumí žádné automatické nahrazení textů, ale s pomocí šikovného modulu je to otázka několika kliknutí.

Kdysi jsem někde psal návod, jak hromadně upravit obsah v Drupalu pomocí modulu Views Bulk Operations (VBO). Tento modul stále nabízí hromadnou úpravu čehokoli a používám jej například na mazání nepotřebných souborů. Ale pro rychlou náhradu textů poučenou obsluhou se příliš nehodí.

Alternativou pro hromadnou změnu textů v Drupalu je modul Search and Replace Scanner. Nejenom, že si poradí i s vašimi vlastními typy obsahu, ale umí pracovat s jakýmkoli (vhodným) polem. Kromě změn v nadpisech a tělech článků tak upravíte i obsah vlastních přidaných polí. A nejenom jich. Všiml jsem si, že podporuje třeba i údaje z přesměrovávacího modulu Rabbit Hole.

Určité nevýhody si všimnou provozovatelé Drupalu na Postgresu. Ale myslím, že drtivá většina z nás má Drupal na MySQL či jeho alternativě, takže nebude problém.

Drupal: Search and Replace Scanner

Jak pracovat s modulem Search and Replace Scanner?

  1. Po zapnutí modulu přejděte do administrační části Nastavení > Vytváření obsahu > Search and Replace Scanner.
  2. Upravte si chování modulu. Má vyhledávat bez zřetele na velikost písmenek? Hledat celé slovo nebo části slov? Chcete používat regulární výrazy, prohledávat jen publikovaný obsah a případně s úpravou obsahu změnit i aliasy?
  3. Zaklikejte typy obsahu, které se mají prohledávat. Následně také pole, která budou prohledávaná. Minimálně budete chtít nadpisy a obsahy.
  4. Samotnou práci s nástrojem zahájíte v administrační části Drupalu Obsah > Search and Replace Scanner.
  5. Do prvního políčka zadejte hledaný výraz a klikněte na tlačítko Hledat. Drupal vám následně oznámí, kolikrát a v kolika článcích (či jiných typech obsahu) se výraz vyskytuje.
  6. Pod formulářem uvidíte přehled konkrétních obsahových položek s úryvky z hledání, které obsahují hledaný výraz.
  7. Upravte si výchozí předvolby úprav, doplňte případné doplněné texty okolo nahrazovacího řetězce. Zadejte nahrazující text do druhého políčka, klikněte na Nahradit a nechejte Drupal pracovat.

Myslím, že jednodušší to být nemůže. Trochu mi chybí možnost potlačit aktualizaci data úpravy změněného obsahu, ale to je drobnost, se kterou se lze smířit.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru