Jak nepřijít o čtenáře: přesměrujte nenalezené stránky ve WordPressu do vyhledávání

Nedávno jsem převáděl jeden webový magazín na WordPress. Z původních dat bohužel nebylo možné získat spolehlivý seznam adres článků, spousta z nich navíc ve vyhledávačích figurovala pod jinou URL, než ke které se dalo proklikat z výpisu na původním webu. Přesto jsme nechtěli čtenáře připravit o možnost požadované články najít.

Převod nešťastně vytvořených webů do rozumného redakčního systému je vždy výzva. Jak z hlediska technického řešení, tak z pohledu SEO. Nikdo asi nebude rád, pokud po změně technického pozadí u webu přijde o návštěvnost z vyhledávačů. V daném případě to reálně hrozilo, protože původní systém postavený v aplikaci na .NET byl vše možné, jenom ne SEO friendly.

Vzhledem k nemožnosti získat v rámci původních dat i adresy, na kterých původní články figurovaly, nastoupila ruční práce. Několik stovek URL adres bylo nutné ručně doplnit k jednotlivým článkům. Adresy provozovatel webu získal z Google Analytics. To mi přišlo jako dobré řešení. Protože tam, kde jsme pár původních adres ke článkům získali, se zase lišily tyto adresy od URL zaindexovaných pro dané články ve vyhledávači.

Přesto podstatné množství adres článků zůstalo neobsazeno, resp. na adrese, kterou si pro články vytvořil po importu dat WordPress. V rámci snahy alespoň částečně zautomatizovat přesměrování nenalezených adres na něco rozumného jsem hledal vhodný plugin.

Tip: Vzpomněl jsem si na docela šikovný modul v Drupalu Search 404. Ten místo zobrazení chybové hlášky 404 o nenalezené stránce vezme segmenty její URL a prožene je vyhledáváním. Čtenáře pak přesměruje na výsledky hledání případně rovnou na první z nalezených výsledků.

Plugin WP 404 Auto Redirect to Similar Post

Ve WordPressu jsem našel podobné řešení, jako znám z Drupalu. Jakmile nainstalujete a aktivujete plugin WP 404 Auto Redirect to Similar Post, ihned začnou být požadavky vedoucí normálně na chybu 404 Stránka nenalezena přesměrovávány na podobné příspěvky na základě jejich titulků a typů. Pokud plugin nic odpovídajícího nenalezne, pak čtenáře přesměruje na titulku webu.

Plugin má samozřejmě svoje nastavení. Pokud vám nevyhovuje přesměrování na titulku, necháte si v případě bezvýchodné situace zobrazovat jinou adresu nebo standardní chybu 404.

WP 404 Auto Redirect to Similar Post

Standardní přesměrování přes http 301 (přesunuto trvale) lze změnit na 302 (nalezeno, přesunuto dočasně). Z přesměrování lze vyloučit zvolené typy příspěvků a taxonomie.

Plugin WP 404 Auto Redirect to Similar Post je velice jednoduchý, nezapisuje zbytečná data do databáze, je zcela zdarma a bez reklamy v administraci. V praxi se zatím báječně osvědčil, minimálně pro redirekty podobných tvarů:

Z nenalezené adresy /zelena-usporam/dotace-destovka-se-meni-od-dneska-jsou-pro-kazdeho.aspx provede správné přesměrování na /dotace-destovka-se-meni-od-dneska-jsou-pro-kazdeho/.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru