Jak na rychlejší tvorbu interních odkazů v Drupalu

Po instalaci několika doplňkových modulů nabízí Drupal poměrně komfortní administrační rozhraní. Dnes mám pro vás tip na pomocný modul, který zjednoduší tvorbu interních odkazů – tedy odkazů na obsah, kategorie, tagy nebo uživatele. Plně se integruje s vizuálním editorem.

Jak vytváříte interní odkazy v Drupalu? Respektive, jak necháváte uživatele svých webů vyvářet interní odkazy? Je potřeba vždy otevřít novou záložku prohlížeče, tam si najít příslušný obsah, na který chcete odkazovat, zkopírovat si jeho URL a tu následně pomocí editoru vložit do rozepsaného článku?

Já to tak dlouho dělal. Viděl jsem i dřív nějaké pluginy, které prohledávají obsah a nabízejí linkování přímo z editoru, ale nějak jsem je přestal používat po upgradu na Drupal 7. Nedávno mě trknul do očí zajímavý modul Linkit, který vytváření interních odkazů na webu ulehčuje. Jeho vývoj přitom nevypadá jako ustrnulý a počet instalací vypadá rovněž povzbudivě.

Použití modulu Linkit

Linkit se dovede integrovat do vizuálního editoru a poradí si i s políčky, kterými odkazujete na jiný obsah. Po stisknutí tlačítka zobrazí nový panel, ve kterém pomocí samodokončovacího políčka vyhledáte příslušný obsah, vyplníte případné další atributy vkládaného odkazu (titulek, třídy, vztahy, cíl...) a vložení potvrdíte.

Prohledávání pomocí modulu Linkit pracuje pomocí profilů – u každého takového profilu nastavujete, co vlastně chcete pomocí samodokončovacího políčka prohledávat. K dispozici jsou všechny entity v dané instalaci Drupalu. Nejčastěji asi využijete prohledávání obsahu a kategorií, méně často uživatele. Prohledávat lze i komentáře nebo třeba věci související s newslettery. Záleží na dané instalaci a konfiguraci Drupalu.

Jak na modul Linkit a Drupal 7

Podívejme se ve stručnosti, jak zprovoznit modul Linkit v kombinaci s Drupalem 7, modulem Wysiwyg a editorem TinyMCE.

Vyzkoušejte Linkit při editaci článku v Drupalu

Tím je nastavení modulu Linkit pro použití spolu s vizuálním editorem implementovaným za pomoci modulu Wysiwyg hotovo. Zkuste si otevřít úpravu nějakého článku. V editoru se objeví nové tlačítko pro vložení odkazu (klasický řetěz doplněný o zelenou hvězdičku). Po jeho rozkliknutí se objeví dialog pro vyhledání obsahu. Na záznam, který vám bude vyhovovat stačí kliknout a ihned se vám vyplní odkaz.

Tlačítko modulu Linkit v editoru TinyMCE

V dialogu je sekce Možnosti – po kliknutí na ni rozbalíte vyplňování názvu odkazu a dalších atributů, které jste zvolili v nastavení profilu. A konečně, všimněte si odkazu Change profile v horní části dialogu. Tam si můžete přepínat mezi profily Linkit, se kterými dialog funguje.

Dialog modulu Linkit pro zadání interního odkazu

Tip: Praktickým využitím profilů modulu Linkit je oddělené prohledávání obsahu a kategorií. Třeba zde na Maxiorlovi – pokud bych použil pro obojí jeden profil a zadal hledat třeba slovo Drupalu, tak mi Linkit najde spoustu článků se slovem v Drupal v jejich nadpisu, ale k odkazu na výpis taxonomie pro Drupal se skoro nemám šanci proklikat. Přitom stačí hledání rozdělit do dvou profilů a v dialogu si pak vybírat, co hledám.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru