Jak na dvousloupcový layout formuláře pro vkládání obsahu v Drupalu

Pokud například k standardnímu článku v Drupalu přidáte další políčka pro výběr kategorií, nahrávání obrázků, přepínání domén a vůbec jakákoli další nastavení, může z formuláře vzniknout poněkud nepohodlná nudle. Co takhle její rozlomení a rozdělení formuláře na dva sloupce?

Na Maxiorlovi i na řadě dalších webů používám v hojné míře políčka z modulu Fields (nebo CCK v Drupalu 6). Konkrétně zde mám mimo jiné přidána políčka typu obrázek, do kterých mohu nahrávat grafiku objevující se následně v článcích. S využitím modulu Insert a Colorbox je pak mohu jedním klepnutím vložit do editoru na aktuální pozici s tím, že se do textu automaticky přidá popisek obrázku, vloží se jeho zmenšenina přes profil obrázku a pomocí Colorboxu se to propojí na originál. Ostatně, koukněte sami na nějaký obrázek ve zdejších článcích.

Takovéto řešení je docela praktické pro rychlé vkládání obrázků do textu, ale má jeden zádrhel. Na širokoúhlém displeji s malou výškou (například na Macbooku Pro s 1280x800 px) musím hodně rolovat. Nejprve si v editoru klepnu do místa, do kterého chci vložit nahraný obrázek. Pak se posunu dolů k políčku s obrázkem, klepnu na tlačítko Insert a poté to celé zopakuji pro zbytek obrázků. Je to krajně nepohodlné.

Stejný problém může být ale i na monitoru s HD rozlišením. Zkrátka čím více políček ke článku v Drupalu nebo k jinému typu obsahu přidáte, tím delší vznikne nudle nejrůznějších textových polí, zaškrtávátek, vybíraček a dalších formulářových prvků.

Použijte modul Node form columns

Řešení, jak se zbavit dlouhé formulářové nudle, nabízí modul Node forms columns. Jeho praktický dopad oceníte ale asi jenom v případě, že používáte administrační téma vzhledu i pro práci s obsahem a nenecháváte formulář pro editaci článků zobrazovat v layoutu uživatelské části webu.

Tip: pro Drupal 6 doporučuji jako administrátorské téma vzhledu Polpo nebo RootCandy. V Drupalu 7 stačí výchozí administrátorské téma Seven, případně, pokud chcete něco lepšího, koukněte na Rubik.

Po instalaci a zapnutí modulu Node form columns přejděte do administrátorské části Struktura > Typy obsahu > Článek (nebo jiný typ obsahu). V Drupalu 6 obdobně do Správa obsahu > Typy obsahu (dál už Drupal 6 nebudu popisovat, je to podobné).

Vedle Správy polí a Správy zobrazení vám zde přibyla záložka Manage form. Po přepnutí na ni uvidíte seznam všech políček, která momentálně máte u daného typu obsahu. Tento seznam je rozdělen na tři části - hlavní sloupec, pravý sloupec a patička. Jednotlivá políčka formuláře popřesouvejte do příslušných sloupců tak, jak se vám zdá, že bude formulář přehlednější. Po uložení nastavení můžete kouknout na výsledek v editaci nějakého článku, případně nastavení dále upravit.

Node form columns vám dále nabízí možnost některá políčka v editaci ukrýt úplně, případně se rozhodnout, zda sbalovací prvky zobrazíte ve výchozí podobě nebo rozbalené. Přesouvat můžete samozřejmě i pozici vertikálních záložek, se kterými přišel Drupal 7.

Editační formulář může ve výsledku vypadat tedy nějak takto:

Node form columns

Node form columns

Nezapomeňte, že je třeba změnit nastavení pro každý typ obsahu, jehož formulář chcete do podoby dvou sloupců upravit.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru