Jak na dokonalou tabulku nebo graf na webu? Vložte data přímo z Excelu

Pokud na svém webu potřebujete v pěkné formě prezentovat různá data, tabulky, grafy a podobné údaje, můžete tak učinit jejich exportem do HTML, následně úpravou pomocí kaskádových stylů a doufáním, že se vše zobrazí v přijatelné podobě. Anebo můžete využít možnosti vkládání dat ze sdílených excelových sešitů.

Je to již dlouho, co se objevilo cloudové úložiště SkyDrive s možností vkládání soukromých i sdílení veřejných dat. O něco mladší je pak podpora přímé editace souborů Microsoft Office uložených do SkyDrive. Microsoft Office Web Apps je webovou kopií známého desktopového kancelářského balíku pro Windows a Mac OS. Umožňuje vytvářet a upravovat dokumenty, tabulky a prezentace v prostředí vizuálně a funkčně podobnému desktopové předloze.

Spojíme-li možnosti sdílení dat pomocí SkyDrive a možnosti zobrazování a úprav souborů v Microsoft Office Web Apps, je už jen krůček k tomu, abyste zobrazení dat mohli pomocí nějakého pomocného kódu vložit do své webové stránky.

Příkladem vložení dat z Excelu do webové stránky může být například následující tabulka z webu Office.com:

Vložené sešity z Excelu můžete libovolně naformátovat a spolehnout se na to, že se na webové stránce zobrazí ve stejné podobě, jako byste je otevřeli přímo v Microsoft Office Web Apps. Co je na tom nejlepší, je skutečnost, že této vlastnosti lze využít také pro vložení filtrovacích tabulek nebo interaktivních formulářů vytvořených v Excelu. Takže jak na to?

Jak vytvořit a vložit data z Excelu do webové stránky

Přejděte do svého úložiště SkyDrive (www.skydrive.com), přihlaste se a přejděte do složky Veřejné, případně vytvořte jinou složku, jejíž obsah bude sdílet s kýmkoli na internetu. V záhlaví SkyDrive klepněte na ikonku Excelu, zadejte název nového sešitu a ve webovém rozhraní vytvořte nějaká data. Můžete samozřejmě posupovat  tak, že do veřejné složky na SkyDrive nakopírujete už hotový sešit z počítače.

Po vytvoření dat sešit uložte a vraťte se zpátky do rozhraní SkyDrive. Znovu se ujistěte, že je soubor ve veřejné složce sdílen se všemi uživateli internetu. Klepněte na něj a ze seznamu funkcí na pravé straně vyberte odkaz Sdílení > Vložit.

Excel embed

Vložení sešitu z Excelu do webové stránky

SkyDrive vám nyní zobrazí kód iframe, který jen překopírujete do své webové stránky, podobně, jako když vkládáte video z YouTube.

Excel embed

Vygenerovaný kód iframe

Tento iframe má v parametru src uvedenu adresu na dokument následovanou několika argumenty. S jejich pomocí je možné ovlivňovat, jak se bude vložený sešit z Excelu na webu chovat. Můžete povolit či zakázat interaktivitu, psaní, zobrazit jen určitou oblast dat a podobně. Seznam těchto argumentů najdete na stránce Úprava způsobu vložení sešitu aplikace Excel.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru