Jak na automatické přidání diakritiky

Píšete si cestou v MHD texty na mobilním telefonu, kde je i přes veškerý možný komfort složité používat diakritiku? Pak využijete nástroj, který háčky a čárky automaticky doplní.

Reklama

Myslím, že doba, kdy se používalo několik různých znakových sad, neustále se řešily problémy s kódování na webových stránkách, e-maily odeslané z Linuxu dorazily do Windows s rozsypanou diakritikou a nečitelným textem, případně nefungovalo pořádně ani háčko-čárkované spojení přes různé messengery, je už minulostí.

Ano, problémy se občas vyskytnou, zvlášť když správce webu špatně nastaví server, nebo když někdo použije jiné kódování dokumentu, než má specifikováno v HTML hlavičce. Tyto problémy jsou však již z větší části zažehnány a bylo by škoda nepoužívat diakritiku všude tam, kde má být. Myslím, že i s diakritikou na tom nejsme tak, aby bylo nutné používat nějakou zjednodušenou abecedu, jak to řeší například Číňané.

Pokud máte texty bez háčků a bez čárek a rádi byste je převedli z cestiny na češtinu jiným způsobem, než poměrně složitou opravou skrze kontrolu pravopisu v OpenOffice.org, Google Docs nebo ve Wordu, pak vyzkoušejte nástroj CZACCENT od Laboratoře zpracování přirozeného jazyka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.

Text bez diakritiky

Text bez diakritiky

Nástroj pro doplnění diakritiky, tedy háčků a čárek, funguje nejjednodušším možným způsobem. Předložte mu text v cestine, klepněte na tlačítko Odeslat a dostanete pěknou češtinu.

Není to samozřejmě stoprocentní, jak se můžete přesvědčit na výše a níže uvedeném screenshotu. Převod je velmi efektivní, na problémy narazíte jen u nejednoznačných výrazů typu poradi (pořadí, poradí...). Určitě by bylo zajímavé sledovat, jak by si tato technologie poradila s překlepy ve spojení s nějakým pravopisným slovníkem. Takto zůstane překlep bez opravy (viz slovo nabodcenickem).

Text s diakritikou

Text s diakritikou

Jak se díváte na použití diakritiky vy? Myslíte si, že je čas, zapomenout na znaky bez háčků a čárek?

Reklama

Komentáře

Já bych jen doplnil, že doplňování diakritiky má již pěknou řádku let jako jednu ze svých mnoha vlastností, skvělý český textový editor PSPad.

CZAccent Funguje velmi dobře. Díky.

Přidat komentář