Jak blokovat, ale zároveň mít k dispozici Flash v různých prohlížečích

Webové stránky s animacemi nebo jinými objekty ve Flashi mají řadu výhod, ještě více nevýhod a především bezpečnostní problémy – Flash je totiž často děravý. Nemusíte se ho úplně vzdát, stačí, když Flashové objekty na stránce spustíte až kliknutím. Mimo jiné zrychlíte i jejich načítání.

Abych pravdu řekl, nikdy mi Flash nevadil. Nevytvořil jsem sice za všechny ty roky žádný web, který by běžel na Flashi, nesáhl jsem po něm ani coby reklamním nosiči, ale jako uživatel jsem ho měl a mám docela rád.

Na druhou stranu je pravda, že Flash způsobuje zejména na mobilních zařízeních značný úbytek energie z baterií, na iPadu jej třeba nespustíte vůbec (no, to není tak docela pravda) a často trpí bezpečnostními problémy (ale co jimi dnes netrpí...). Viz třeba naposledy zde článek na Cnews. Flash také často může za zpomalené načítání některých webů.

I přes jeho nevýhody, nemám v počítači Flash úplně vypnutý, respektive mám jej nainstalovaný. Ale mám jej nastaven tak, že po načtení stránky se zobrazí na místě Flashe jen šedá plocha vyzývající ke kliknutí, kterým flashový objekt v daném místě spustím, pokud jej potřebuji vidět.

Toto řešení považuji za dostatečně komfortní. Nevzdávám se totiž flashového obsahu, zároveň se mi však nespouští a nenačítá do té doby, dokud se pro to sám nerozhodnu. Takže jak na to?

Flash na vyžádání ve Firefoxu

Ve Firefoxu je nastavení výše popsaného chování velice jednoduché. Následující postup můžete využít nejenom k blokování Flashe, ale i jiného obsahu načítaného pomocí pluginů.

Ruční povolování Flashe v Chrome

V Chrome je možné tuto funkci nazývanou v angličtině Click to play aktivovat následujícím způsobem:

Blokování automatického spuštění Flashe v Safari

Pozadu nezůstává ani Safari, ve kterém spuštění Flashe na vyžádání dosáhnete následovně:

Omlouvám se za anglické popisky, OS X v češtině nepoužívám.

Flash a Internet Explorer

V Internet Exploreru ve Windows 8.1 postupujte následovně:

Tip: jelikož je ve Flashi řešena spousta reklamních prvků, zablokujete si výše uvedenými postupy i některé reklamy. Dávám tomuto řešení přednost před instalací AdBlocku, protože ten často vzhled webů deformuje, případně zlobí a blokuje i obsah, který reklamou není v žádném případě. A to mi vadí jako uživateli i jako tvůrci webů. Nemám čas ani náladu hledat v AdBlocku vylučovací pravidla.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru