IEAK7 – vytvořte si vlastní instalátor Internet Exploreru

Jistě jste zaznamenali upravené instalační programy webového prohlížeče Internet Explorer. Používají je například poskytovatelé připojení k internetu, různé větší firmy, vývojáři aplikací a podobní. Zejména v době IE6 jste se mohli setkat s doplněným logem firmy, upravenou nástrojovou lištou, různě nastavenou domovskou stránku po instalaci a podobně. Stejného cíle dosáhnete také u Internet Exploreru 7 s použitím odpovídajícího nástroje.

Microsoft k tomuto účelu nabízí Internet Explorer 7 Administration Kit. Ke stažení jsou různé jazykové verze. Ta česká komunikuje v našem jazyce již od spuštění instalace. Během ní jste vyzváni k výběru licence. Je odlišná pro externí distribuci poskytovatelů služeb internetu, externí distribuci vývojářů a interní distribuci v podnikovém prostředí. 

Internet Explorer 7 Administration Kit

Výběr typu licence v IEAK 7

Dále se budu zabývat použitím IEAK 7 ze strany vývojáře. V průvodci zadáte jméno firmy a necháte instalátor dokončit rozbalení souborů. Po instalaci najdete v nabídce start nápovědu k programu, Průvodce vytvořením vlastního nastavení Internet Exploreru a Správce profilů IEAK. 

Tvorba nového instalačního programu

Vytvoření nového instalátoru probíhá pomocí průvodce, který má pět fází. První fáze vyžaduje zadání složky, do které budou nakopírovány balíčky po dokončení průvodce. V upřesňujícím zadání můžete využít možnosti importu již existujícího nastavení. Následuje určení cílové platformy. Standardně je zvoleno Windows XP SP2 nebo Windows Vista (x86). V nabídce jsou i další kombinace pro instalaci na Windows Server 2003. 

Přes výběr cílového jazyka se dostanete k nastavení typu instalátoru. Ten může být upraven pro CD s automatickým spouštěním, dále do podoby instalačního souboru anebo do balíčku s konfigurací. Poslední možnost je určena na počítače, kde je Internet Explorer 7 již přítomen a pouze změní jeho nastavení.

V upraveném Internet Exploreru nemusí být změněny všechny vlastnosti. Průvodce vám nabídne výběr toho, co všechno můžete ovlivnit. Nejzajímavější mi připadne úprava uživatelského rozhraní, změna poskytovatele vyhledávání a obsah oblíbených položek. Další možnosti úprav vidíte na obrázku: 

Internet Explorer 7 Administration Kit

Výběr součástí pro úpravu v IEAK 7

IEAK 7 následně stáhne z internetu nejnovější verzi webového prohlížeče. V případě české verze počítejte zhruba s 13 MB dat. Zaujalo mě přidávání volitelných součástí. Těch může být až deset, přičemž v průvodci zadáváte cestu k souboru CAB nebo EXE. Na výběr je také doba, kdy se vybraná součást bude instalovat – před IE, po IE, po restartu a s možností ověření, zda instalace Internet Exploreru dopadla dobře.

Internet Explorer 7 Administration Kit

Přidání volitelných součástí do instalátoru 

Úprava vzhledu Internet Exploreru

Jestliže jste v předchozích částech průvodce zvolili některé komponenty, které chcete změnit, průvodce vás ve čtvrté fázi vyzve k zadávání konkrétních vlastností. Prohlížeč může mít vámi zadaný text v záhlaví okna. Ke standardním tlačítkům lze přidat další, které bude odkazovat na vámi zvolený soubor. Samozřejmostí je výběr ikonky pro takové tlačítko.

Do nastavení lze importovat vybrané poskytovatele vyhledávání, případně můžete zadat vlastní URL adresu. Totéž platí pro úpravu domovské stránky prohlížeče. Nový instalátor nebo balíček úprav však může zachovat současné nastavení uživatele, který bude instalaci provádět. 

Internet Explorer 7 Administration Kit

Úprava oblíbených položek

Úprava oblíbených položek v sobě zahrnuje nejenom odkazy na webové stránky, ale také RSS zdroje. V průvodci lze snadno nastavit pořadí jednotlivých položek, nechybí možnost otestovat zadanou adresu pro vyloučení překlepu při zadávání. IEAK 7 jde do takového detailu, že vám umožní zakázat výchozí stránku informující o instalaci Internet Exploreru, případně vám dovolí zadat adresu jiné stránky, která se uživateli v takovém případě zobrazí. Změnit lze i identifikační řetězec prohlížeče.

Poslední pátá fáze nabízí změnu nastavení výchozích programů pro úpravy HTML, práci s e-mailem, diskusními skupinami atd. Na závěr pro vás průvodce připraví nový instalační soubor Internet Exploreru 7 a uloží jej na zvolené místo.

Jak vidíte, vytvoření vlastní instalace Internet Exploreru není nic složitého a v případě, že by se vám tato možnost při tvorbě vlastní aplikace hodila, IEAK 7 vyzkoušejte. Zajímavé může být zejména propojení vaší aplikace a Internet Exploreru, případně toto nastavení v kombinaci s balíčkem pro úpravy již instalovaného prohlížeče.

Odkazy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru