Hesla a jejich zjištění v OpenOffice.org

Kancelářský balík OpenOffice.org je bezesporu kvalitním konkurentem pro MS Office. Podobně jako všechny ostatní tzv. kancelářské aplikace i programy z OpenOffice.org umožňují uzamknout vytvořené dokumenty heslem a zabránit tak změnám ze strany neautorizovaných uživatelů. Jako každé heslo i to v dokumentu z OpenOffice.org lze (snadno) prolomit. Pomůže vám v tom například jeden malý prográmek, který se nedávno objevil.

OpenOffice Password Recovery je jednoduchá sharewarová aplikace, která slouží ke zjištění hesla použitého v dokumentu pocházejícím ze zmíněného kancelářského programu. Po prvním spuštění vám nabídne prohledání pevného disku a přiřazení všech dokumentů z OpenOffice.org do své databáze.

OpenOffice Password Recovery
 
Dotaz na prohledávání disku po prvním spuštění programu

Dokumenty můžete do programu dostat i ručně, tipuju, že to bude pro řadu uživatelů přijatelnější způsob, než aby jim aplikace sloužící k odstraňování hesel prohledávala disk.

OpenOffice Password Recovery
 
Zpracovávané soubory lze třídit v rámci pomyslného pracovního projektu

Co se zapomenutým heslem?

Poté, co zaheslovaný soubor otevřete, proběhne zjišťování možností pro odstranění hesla, tedy pokud je přítomno. OpenOffice.org Password Recovery následně nabídne seznam použitých hesel spolu s vysvětlením, k čemu které slouží. V placené verzi programu pak můžete heslo zkopírovat do schránky a dále s ním pracovat. Můžete jej také ihned odstranit, případně změnit za jiné.

OpenOffice Password Recovery
 
Informace o nalezené ochraně dokumentu

Program nabízí několik doplňkových nastavení. Při zjišťování hesla ve velkém dokumentu můžete využít nastavení priority procesu programu. Lze mu tak přiřadit větší výkon na úkor ostatních právě spuštěných programů. Stačí jediné klepnutí na některé z barevných tlačítek v pravém spodním rohu okna programu.

Zjištění hesla vás přijde pěkně draho

Zaujalo mě, že OpenOffice Password Recovery nabízí i jednoduchý „benchmark“, tedy test výkonu počítače. Benchmark mám v uvozovkách proto, že nejde o obecné měření výkonu, ale spíše o test, kolik hesel za určitou dobu dovede program na vašem počítači odhalit. Testovat můžete buď s výchozí konfigurací, případě si vezmete na pomoc nějaký vzorový dokument opatřený heslem.

OpenOffice Password Recovery
 
Jednoduchý test zjišťující výkon počítače při odhalování hesel

Veškeré akce provedené programem se ukládají do souboru s protokolem. K urychlení odhalování hesel využijete tzv. Password cache, tedy pomocnou paměť na konkrétní hesla.

ffice Password Recovery
 
Možnosti nastavení programu

O úspěchu programu mám však vážné pochybnosti. Částka 79 USD za osobní použití a 129 USD za firemní licenci programu je poněkud vysoká. Dovedu si představit situaci, kdy je uživatel za odhalení zapomenutého hesla k důležitému dokumentu ochoten dát i hodně vysokou částku, nicméně takové případy budou spíše výjimkou. A co vy, utratili byste 79 USD za podobný program?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru