Google Chrome 6: přehled novinek a tipy pro novou verzi

Webový prohlížeč Google Chrome se minulý týden dočkal nové verze s označením 6. Ta přináší několik změn v uživatelském rozhraní, zjednodušuje vyplňování formulářů, vylepšuje synchronizaci, ale také vypíná jednu dosavadní funkci.

Google Chrome je na světě pouze dva roky, je tedy ve světě webových prohlížečů benjamínkem. Za tu dobu už ale své starší kolegy dohnal ve výbavě i oblibě u zkušenějších uživatelů. Velmi rychle roste i jeho číselné označení, uvážíme-li že Internet Explorer se dočká verze 9, Opera je u desítky a v tomto směru konzervativní Firefox se připravuje na čtverku.

Google Chrome 6 pokračuje v nastartovaném tempu a přidává několik dalších novinek do prohlížeče, který se tak opět přiblíží konkurenci a v mnoha směrech ji i předežene. Zároveň je už připraveno testovací sestavení sedmé generace Chromu.

Změny v uživatelském rozhraní Google Chrome 6

Šestka je v porovnání s první verzí Google Chrome třikrát rychlejší při zpracování JavaScriptu. V uživatelském rozhraní dochází k další minimalizaci, která je tak typická pro Google Chrome. Adresní řádek (omnibox) je i nadále spojen s vyhledávacím políčkem. Když se na něj podíváte pozorněji, všimnete si, že z adresy automaticky mizí označení komunikačního protokolu http.

Dvojice tlačítek vedle adresního řádku sloužících k zobrazení programových nabídek byla sloučena do jednoho tlačítka a jedné nabídky. Z tlačítka zmizela taková drobnost, jakou je šipka značící rozbalení nabídky. I tak lze šetřit místem. Zmizelo tlačítko Přejít, po zadání adresy si musíte vystačit s klávesou Enter, coby potvrzovacím tlačítkem. Došlo i na drobné změny v barevném schématu Google Chrome 6 a k přesunu tlačítka pro přidání do záložek na pravou stranu omiboxu.

Automatické vyplňování formulářů

V Google Chrome 6 je automaticky aktivováno vyplňování formulářů. Nejde pouze o spárování jména a hesla, ale o vyplnění všech políček ve zvoleném formuláři, pokud Google Chrome nalezne ve své databázi potřebné údaje.

Chcete-li automatické vyplňování z bezpečnostních důvodů vypnout, klepněte v nástrojové liště Google Chrome na tlačítko s klíčem, vyberte Možnosti a novém okně se přepněte na kartu Osobní údaje. Klepněte na tlačítko Možnosti funkce Automatické vyplňování a v dalším okně vypněte volbu, která automatické vyplňování aktivuje. Ve stejném okně můžete provádět správu záznamů, které slouží pro automatické vyplňování.

Synchronizace i pro doplňky

Další novou funkcí Google Chrome 6 je podpora pro videa WebM. Nová klávesová zkratka Ctrl+Shift+B zobrazuje a ukrývá panel se záložkami. Pokud jste myší najeli na odkaz s dlouhou adresou, zobrazila se vespod prohlížeče jen její část. Když v Google Chrome 6 chvíli počkáte, adresa se poté zobrazí v celé délce. Drobná změna ve správci rozšíření (Klíč > Nástroje > Rozšíření nebo chrome://extensions/) přidává odkaz na stránku se seznamem dostupných rozšíření.

Google Chrome 6

Google Chrome 6

Mým favoritem ne nejzajímavější novou funkci v Google Chrome 6 je vylepšená synchronizace. Ta se nyní stará nejenom o to, abyste na všech počítačích měli v Google Chrome stejná data (historie, záložky, hesla), ale nově také instalovaná rozšíření.

Co z Google Chrome 6 zmizelo?

Jedna funkce byla v Google Chrome 6 vypnuta, a sice vestavěný prohlížeč souborů PDF. Pokud vám hodně chybí, zadejte do adresního řádku chrome://plugins/ a na stránce s přehledem Pluginů si vestavěný prohlížeč PDF znovu aktivujte.

Google Chrome 6

Google Chrome 6

Google Chrome můžete aktualizovat tlačítkem z dialogu O aplikaci Google Chrome. Šestka se nainstaluje automaticky, pak stačí prohlížeč jen restartovat. A pokud se již nemůžete dočkat sedmičky a chcete otestovat její novinky v prozatím vývojářské verzi, stáhněte si ji z vývojářského kanálu Google Chrome.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru