Gaim skončil, ať žije Pidgin

Známý komunikační program pro instant messaging Gaim skončil. Ne vše je však tak jednoznačné, tím spíše ve světě IT. Gaim provázely vleklé spory se společností AOL. Ty nedávno opět vyplavaly na povrch, a tak se tvůrci komunikátoru Gaim rozhodli k jeho přejmenování. Co vše nový Pidgin (starý Gaim) nabízí?

Instalujeme Gaim/Pidgin

Komunikátor Pidgin je univerzální řešení pro ty z vás, kdo potřebují být ve spojení s uživateli více sítí. Podporuje totiž AIM, ICQ, Gadu-Gadu, GroupWise, IRC, Jabber, MSN, Napster, Silc a Yahoo!. K jeho univerzálnosti přispívá také skutečnost, že jej spustíte na více operačních systémech: ve Windows, v Linuxu, MacOS X a BSD.

Instalace (nejen) pro Windows Gaimu vyžaduje knihovny GTK+. Ty jsou součástí klasického instalátoru. Pokud zjistí, že je již v systému máte, nabídne jejich případnou aktualizaci. Při instalaci nezapomeňte zvolit českou kontrolu pravopisu – tuto užitečnou pomůcku možná využijete. Současná verze programu je 1.5. Formálně je již přejmenován na Pidgim, nicméně během instalace i po spuštění budete stále pracovat s názvem Gaim.

Gaim/Pidgin v obrazech

Gaim/Pidgin

Při prvním spuštěním musíte přidat nový účet pro zvolený komunikační protokol

Gaim/Pidgin

Pidgin/Gaim je skinovatelný, takže se výchozím vzhledem nemusíte moc trápit

Gaim/Pidgin
 
Problémem není ani přenos souborů

Gaim/Pidgin

V Gaimu je aktivní komunikace s přáteli v jednom okně a v záložkách

Funguje i ve Windows Vista

Během chvilky práce s komunikátorem Pidgin/Gaim v prostředí Windows Vista jsem zaznamenal pouze drobné problémy s překreslováním programových nabídek, viz předposlední obrázek. Tam, kde je umístěn ukazatel, je vysvícení vždy takové, že zcela vymaže text nabídky. Ale je to jen drobný problém…

Gaim/Pidgin doporučuji každému, kdo pracuje s Windows i s Linuxem. Je to ideální společník pro Firefox a Thunderbird, oblíbenou to dvojici programů pro práci s internetem. K internetovému prohlížeči a poštovnímu klientovi tak přidáte povedený komunikátor s podporou několika sítí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru