Dubnový žebříček malwaru – vedou trojské koně a adware

Myslíte si, že šíření virů máte na svém počítači pod kontrolou? A co takhle jiné druhy škodlivého softwaru, pamatujete na obranu před nimi? Podle dubnového žebříčku společnosti Panda Software vedly na napadených počítačích právě adware (27 %) a trojské koně (25 %). Za zmínku stojí také červi, spyware a další havěť, viz následující graf:
reklama

Infekce v dubnu 2007

Reklamní adware sleduje aktivitu uživatelů při práci s internetem (navštívené stránky, hledané výrazy…) a rozesílá jim reklamu šitou na míru. Technický ředitel PandaLabs Luis Corrons to komentuje následovně: Adware sa šíri ľahko, keďže väčšinou sa javí ako legitímny nástroj. Používatelia si často neuvedomujú riziko, ktoré tieto škodlivé kódy predstavujú pre ich súkromie a nedokážu na ne reagovať včas. Preto sú tak veľmi rozšírené a používané cyber-podvodníkmi.

Další výraznější hrozbou jsou trojské koně. V posledních měsících lze pozorovat nárůst jejich výskytu. V prvním čtvrtletí roku 2007 byly trojské koně nejaktivnějším škodlivým kódem. „Je to spôsobené tým, že trojany sú najlepším nástrojom na krádež dôverných údajov (bankových údajov, e-mail účtov na spam…), čo sa dá využiť na finančné obohatenie. Je to tiež taktnejší spôsob krádeže údajov ako iné techniky, napríklad phishing“, dodává Corrons.

Mezi ostatními detekovanými infekcemi figurovali: červi (8 %), backdoor trojany (5 %), dialery (4 %) spyware (3 %), bots (3 %) a jiní. Pokles „popularity“ zaznamenal Sdbot.ftp, který sestoupil z první příčky v žebříčku. V něm se naopak objevilo několik novinek. První místo obsadila cookie Instadia. Druhé místo okupuje trojský kůň KillAF.FW, který vykrádá z počítačů důvěrné informace. Totéž platí pro třetího, kterým je Downloader.NOE.

Světový žebříček malwaru za duben 2007

Malware
Previous position
Cookie/Instadia
Novinka
Trj/KillAV.FW
Novinka
JS/Downloader.NOE
Novinka
W32/Brontok.H.worm
3 ê
W32/Sdbot.ftp.worm
1 ê
W32/Puce.E.worm
5 ê
Trj/Clicker.ZJ
Novinka
Trj/Agent.DIL
Novinka
Trj/KillAV.FG
9 =
Adware/Spylocked
Novinka
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

K rychlému zjištění stavu počítače a přítomnosti škodlivé havěti vyzkoušejte bezplatné online aplikace TotalScan nebo NanoScan beta. Dostupné jsou na adrese http://www.infectedornot.com.

Infected or not?

Online kontrola vašeho počítače vyhledá viry, spyware, trojské koně a další havěť

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru