Dubnový žebříček malwaru – vedou trojské koně a adware

Myslíte si, že šíření virů máte na svém počítači pod kontrolou? A co takhle jiné druhy škodlivého softwaru, pamatujete na obranu před nimi? Podle dubnového žebříčku společnosti Panda Software vedly na napadených počítačích právě adware (27 %) a trojské koně (25 %). Za zmínku stojí také červi, spyware a další havěť, viz následující graf:

Reklama

Infekce v dubnu 2007

Reklamní adware sleduje aktivitu uživatelů při práci s internetem (navštívené stránky, hledané výrazy…) a rozesílá jim reklamu šitou na míru. Technický ředitel PandaLabs Luis Corrons to komentuje následovně: Adware sa šíri ľahko, keďže väčšinou sa javí ako legitímny nástroj. Používatelia si často neuvedomujú riziko, ktoré tieto škodlivé kódy predstavujú pre ich súkromie a nedokážu na ne reagovať včas. Preto sú tak veľmi rozšírené a používané cyber-podvodníkmi.

Další výraznější hrozbou jsou trojské koně. V posledních měsících lze pozorovat nárůst jejich výskytu. V prvním čtvrtletí roku 2007 byly trojské koně nejaktivnějším škodlivým kódem. „Je to spôsobené tým, že trojany sú najlepším nástrojom na krádež dôverných údajov (bankových údajov, e-mail účtov na spam…), čo sa dá využiť na finančné obohatenie. Je to tiež taktnejší spôsob krádeže údajov ako iné techniky, napríklad phishing“, dodává Corrons.

Mezi ostatními detekovanými infekcemi figurovali: červi (8 %), backdoor trojany (5 %), dialery (4 %) spyware (3 %), bots (3 %) a jiní. Pokles „popularity“ zaznamenal Sdbot.ftp, který sestoupil z první příčky v žebříčku. V něm se naopak objevilo několik novinek. První místo obsadila cookie Instadia. Druhé místo okupuje trojský kůň KillAF.FW, který vykrádá z počítačů důvěrné informace. Totéž platí pro třetího, kterým je Downloader.NOE.

Světový žebříček malwaru za duben 2007

Malware
Previous position
Cookie/Instadia
Novinka
Trj/KillAV.FW
Novinka
JS/Downloader.NOE
Novinka
W32/Brontok.H.worm
3 ê
W32/Sdbot.ftp.worm
1 ê
W32/Puce.E.worm
5 ê
Trj/Clicker.ZJ
Novinka
Trj/Agent.DIL
Novinka
Trj/KillAV.FG
9 =
Adware/Spylocked
Novinka
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

K rychlému zjištění stavu počítače a přítomnosti škodlivé havěti vyzkoušejte bezplatné online aplikace TotalScan nebo NanoScan beta. Dostupné jsou na adrese http://www.infectedornot.com.

Infected or not?

Online kontrola vašeho počítače vyhledá viry, spyware, trojské koně a další havěť

Reklama

Přidat komentář