Drupal 9 přijde za tři týdny. Informace z webináře

Dnes se uskutečnil krátký webinář vedoucích vývojářů okolo Drupalu. Zabývali se především přicházejícím Drupalem 9 a výhodami, které přinese vývojářům i provozovatelům webů a tvůrcům obsahu.

Začátkem června vyjde Drupal 9 označovaný mnoha přízvisky. Líbí se mi popis, že půjde o nejjednodušší upgrade Drupalu za poslední dekádu. Dlužno dodat, že to platí pro přechod z Drupalu 8.

Dnešní webinář ve složení Dries Buytaert (autor Drupalu a šéf Acquia), Angie Byron, Gábor Hojtsy (šéf vývoje v Acquia) a Tim Lehnen (CTO Drupal Association) během hodiny rekapituloval, co můžeme čekat od Drupalu 9 za novinky.

Nové požadavky Drupalu 9

Hlavního slova se ujal Dries a zrekapituloval dvacetiletou historii Drupalu. Od doby, kdy se používalo HTML3, nebyly smartphony a modul pro Drupal tvořil jeden PHP soubor, uběhlo moře času. Drupal je dnes na API orientovaný systém, který má co nabídnout klasickému i decoupled vývoji při použití redakčních systémů.

Devítka je vlastně přirozenou evolucí stávající osmé řady. Drupal stojí na několika knihovnách a projektech třetích stran, v čele se Symfony. Devítka tak přináší aktualizace těchto knihoven. U Symfony to znamená přechod na řadu 4 LTS, pro šablonovací systém Twig přechod z verze 1 na 2.

Mění se také minimální požadavky pro běh Drupalu:

 • PHP 7.3
 • MySQL 5.7.8 / MariaDB 10.2.7 / PostgreSQL 10 / SQLite 3.26
 • Drush 10

Je to v podstatě verze 8.9 očištěná o zastaralé (deprecated) funkce a API. Při srovnání bety Drupalu 8.9 a 9 vidíme úsporu velikosti kódu u nové řady o 12 %. To znamená mimo jiné i rychlejší fungování webu.

Upgrade z Drupalu 8 na Drupal 9

Po úvodním povídání se slova ujal Gábor. Zmínil již dlouho vyzdvihovanou skutečnost. Tedy že půjde o nejsnadnější přechod mezi verzemi Drupalu za poslední dobu. Ve stručnosti to znamená:

 • Upravit hostitelské prostředí, aby vyhovovalo Drupalu 9, viz výše
 • Aktualizovat na nejnovější Drupal 8, tedy verzi 8.9, až přijde
 • Aktualizovat doplňkové moduly na verzi, která bude kompatibilní s devítkou
 • Z kódu modulů psaných na míru odebrat deprecated kousky kódu
 • Aktualizovat na Drupal 9

To je velmi dobrá zpráva. Nečeká nás žádná změna konceptu, žádná změna šablonovacího systému, migrace nebo importy dat. Teoreticky vše vyřeší jeden příkaz composer update.

Potěšující je dostupnost trojice nástrojů, které vám s přípravou na upgrade pomohou.

Pokud jsem to dobře zachytil, momentálně je s Drupalem 9 kompatibilních 73,5 % modulů pro osmičku.

Migrace z Drupalu 7 na Drupal 9

Přechod ze starší verze Drupalu už taková procházka růžovým sadem nebude. Přechod na devítku v praxi znamená postavit nový web a nasát do něj data. Ať už pomocí migračního API, nebo jakkoli jinak. Tak či tak musíte začít s novým Drupalem a samozřejmě postavit nové téma vzhledu. Logicky tedy platí totéž, co pro přechod D7 -> D8.

Angie zmínila, že přechod z Drupalu 7 výše by měla být poslední migrace, kterou se musíme zabývat a do budoucna by upgrady Drupalu už měly být jednoduché a téměř bezpracné. Tedy v porovnání s tím, co jsme zažívali u přechodů mezi staršími verzemi.

Během třetího čtvrtletí letošního roku by Acquia měla spustit prémiovou službu Acquia Migrate Accelerator. Slibuje nabídnout lepší vzhled migračního průvodce a usnadnit tuto svízel méně technicky zdatným webařům. V podstatě dělá totéž, co stávající migrace prováděná obvykle na příkazovém řádku krok po kroku.

Migrate Accelerator k tomu podle ukázek nabídne pěkné grafické udělátko a na rozdíl od toho zabudovaného v Drupalu zvládne spouštět i jen dílčí migrace, nikoli vše najednou. Tedy třeba uživatele, pak kategorie, pak uzly… Celý proces migrace by to mělo urychlit o 50 %.

Další zmíněný nástroj byl Acquia Cohesion. Jde tedy spíše o sadu nástrojů usnadňujících spuštění nového webu na Drupalu.

Jak to bude s podporou jednotlivých verzí Drupalu?

Dries ke konci zrekapituloval dobře známou skutečnost. Shrnuto do jedné věty, na devítku přejděte nejpozději do listopadu 2021:

 • Drupal 9 vyjde 3. června 2020
 • V listopadu 2021 končí podpora Drupalu 8
 • V listopadu 2021 končí taktéž komunitní podpora Drupalu 7
 • Placená podpora od firem bude pro Drupal 7 možná k dispozici až do listopadu 2024
 • Devítka bude mít podporu do listopadu 2023 (což je shodné s podporu Symfony 4 LTS)
 • Desítka přijde někdy v Q2 2022

Drupal 9.1, tedy verze, ve které můžeme očekávat budoucí inovace, přijde zhruba půl roku po vydání 9.0.

Další povídání

Asi dvacet minut webináře se týkalo povídání o silách open source komunity, ať už v době .com bubliny, minulé recese nebo současné kovidové krize. Spousta komerčních firem a jejich projektů může krachovat, sázka na open source řešení tak může nabídnout větší jistotu.

V této souvislosti mě napadá můj článek Alternativy k zaběhnutým CMS? Pozor, ať se nespálíte na SvětCMS. Rekapituloval jsem, kolik zajímavých CMS z poslední doby skončilo v prachu dějin.

Dries věnoval pár minut také povídání o decoupled architektuře u CMS. To je právě výhoda Drupalu. Buď jej použijete klasickým způsobem a řídíte s ním administraci (backend) i prezentační vrstvu (frontend), nebo sáhnete po moderním přístupu, Drupal si necháte jen coby administraci a frontend postavíte v něčem jiném: JavaScriptu, PHP, statickém generátoru… Data z Drupalu vytáhnete přes REST nebo JSON:API.

Protože jsem zastáncem spíše klasického řešení, udělala mi radost poznámka, že oddělený frontend nemusí být zrovna výhra. Musíte si doprogramovat řadu vlastních řešení, které jinak poskytuje Drupal či jiné CMS obecně samo o sobě. Napadá mě stránkování, filtrování, různé formuláře… Výhodou decoupled přístupu je totální kontrola nad kódem, který jde uživateli do prohlížeče.

A to je vše. Padlo i několik jiných drobností, ale nemám ambice celý webinář přepsat do českého textu. Během následujících dní by měl být pověšen na webu Acquia, tak se koukněte. Zkusím odkaz doplnit i sem.

Zde jsou materiály:

A budete-li mít čas, připojte se zítra na online meetup z Bratislavy, který se bude Drupalu 9 rovněž věnovat.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru