Drupal 6: jak to vypadá s vývojem?

Nová verze oblíbeného redakčního systému Drupal je již nějakou dobu ve vývoji a přinese spoustu zajímavých věcí. Nejnovější informace o novinkách a stavu vývoje šesté verze přináší zakladatel projektu Dries ve své zprávě nazvané Drupal 6: status update. Pro ty z vás, kdo se nechcete/nedovedete zdržovat překladem z angličtiny, je zde stručné shrnutí uvedených informací:

Reklama

Zpráva zmiňuje pět nejdůležitějších prvků, které nově přinese Drupal 6. Jejich vývoj již započal, takže se s nimi brzy setkáte. Konkrétně jde o následující:

  1. Vylepšení zprávy témat vzhledu. Moduly budou moci nabízet vlastní šablony vzhledu bez nutnosti vytvářet funkce theme_. Drupal automaticky vezme šablony ve složce s příslušným tématem, administrátorovi stačí pouze překopírovat šablonu ze složky modulu.
  2. Druhá změna se týká lokalizace Drupalu. Některé funkce sloužící pro překlad uživatelského rozhraní byly přesunuty přímo do jádra systému. Nově lze používat různé domény a části cest pro různé jazyky, což otevírá nové možnosti pro vícejazyčné weby. Každý nově vložený příspěvek bude asociován s konkrétním jazykem.
  3. Vylepšení protokolu. Informace, které jsou ukládány do logu lze nově ovládat pomocí vlastních modulů. Velké weby běžící na Drupalu tak budou moci efektivněji čerpat informace z logů. Dries zmiňuje zajímavý příklad, kdy lze tuto vlastnost využít pro zaslání SMS zprávy v okamžiku, kdy někdo vloží nový komentář na web. Využití se nabízí i pro nejrůznější analýzy provozu.
  4. Vylepšení se dočkal také instalátor, přislíbena je lepší práce s perexem, s vkládáním podpisu atd.
  5. Zcela přepsána byla práce s nabídkami. Nový systém správy nabídek bude jednodušší na pochopení a údržbu. Slíbeno je také menší paměťové zatížení.

Zmrazení kódu pro Drupal 6 je plánováno na 1. června 2007, poté budou odstraňovány chyby a dodělávána případná vylepšení stávajících funkcí.

Reklama

Přidat komentář