Česká republika na amerických vládních webech

Spíše jen ze zajímavosti jsem kouknul na několik amerických webových stránek, které provozuje vláda USA nebo jejich státní instituce. A musím říct, že jsem se dokonale bavil. Takový mišmaš informací o České republice by snad nešel vytvořit ani s úmyslem. Přikládám několik obrázků s popisky, protože by bylo škoda ztratit tyto zajímavé informace v případě, že by je pánové za velkou louží opravili.

Bushova záměna českého Klause a estonského Ilvese

Při své návštěvě Prahy si informacemi přetížený Mr. Bush asi nějak popletl Českou republiku s Estonskem, když při projevu v Černínském paláci promlouval k prezidentu Ilvesovi, ministru zahraničí Schwarzenbergovi a hostům. Nějak si nepamatuji, že by tam byl místo prezidenta Klause estonský prezident Ilves. Anebo se pletu a Mr. Bushovi křivdím? Mimochodem, na stránce s přepisem přednášky najdete i videozáznam.

USA

Neustálé vzpomínky na Masaryka

Čeho chtějí USA dosáhnout tím, že neustále vzpomínají prvního československého prezidenta Masaryka? Jeho doba i stát jsou už dávno minulostí, teď je tu něco úplně jiného. Je jen čistou propagandou, že nám Masaryka neustále podsouvají s tím, že musíme navázat a navazujeme na tehdejší přátelství obou států. Vzpomněl to i Bush (viz předchozí odstavec), najdete to i na webu U.S. Embassy in Prague.

USA

ČR v kostce – kapsáři a nízká kvalita ubytování mimo Prahu

Teď trošku něco mimo politiku. Portál Travel.State.gov představuje Českou republiku jako místo v srdci Evropy, s pražským turistickým zázemím srovnatelným s vyspělými státy Evropy, zbytkem republiky s nižším standardem než v Praze, státem plným kapsářů v restauracích, oblastech pro turisty a v hromadné dopravě. Popsali nás opravdu skvěle, od Aše až po Bukovec.

USA

V České republice jsou Češi

Češi a český. Tak by se dala přeložit informace o tom, jak nazývat podstatným a přídavným jménem obyvatele v České republice. Přijde mi to mírně komické, ale chápu, že pro zemi (USA), kde většina lidí musí hláskovat své jméno, aby ho ostatní mohli někam zapsat, je taková informace nezbytná. Nenapadá mě stát, o kterém bych se nejprve musel informovat, jak nazývat jeho obyvatele.

USA

Moravané jako etnikum

Spoluobčané, kteří jste se přihlásili k moravské a slezské národnosti, Američané na vás pamatují, stejně jako na ostatní etnika. To je třeba ocenit, ne?

Trocha historie

Tady jdou Američané opravdu do hloubky. Nezapomínají se zmínit o tom, kdy České země ztratili kvůli Habsburkům svou nezávislost na dalších tři sta let. Nezávislost je pro Američany velmi důležitý pojem. Následuje krátká zmínka o první republice, válečném a meziválečném období a popis se pak věnuje období komunismu v Československu. Asi nejpodrobněji je popsána sametová revoluce a události těsně po ní. Z českých politiků jsou pro americké turisty nejvýznamnější prezident, premiér, ministr zahraničí a velvyslanec v USA.

Ekonomika

pasáži věnované ekonomice se například dozvíte o tom, jak česká vláda po revoluci s nadšením vítala americké investice, a že USA jsou u nás mezi pětkou největších zahraničních investorů.

Ostatní

Z bezpečnostního hlediska je Česká republika pro USA zajímavá tím, že podepsala účast na Válce proti terorismu, nabízí jednotku obrany před nukleárními, biologickými a chemickými zbraněmi, účastní se konfliktů v Iráku, Afghánistánu, Kosovu, Bosně a Hercegovině a 10 vojáků má také v Libanonu. Není zapomenuta zmínka o tom, kolik lidí podporuje členství v NATO – velmi důležité pro případné návštěvníky ČR, aby věděli, o čem se raději nebavit…

V česko-amerických vztazích je zmíněna skutečnost, že miliony Američanů mají kořeny v Čechách a na Moravě. Zmíněna je důležitá úloha amerického prezidenta při vzniku Československa v roce 1918. Nynější vztahy mezi Českou republikou a USA jsou označeny jako excelentní.

Vaše tipy

Víte o nějaké zajímavé americké stránce, kde je popisována Česká republika v zajímavém světle? Podělte se o své tipy nebo zážitky s Američany buď v komentářích pod článkem, nebo na novém diskusním fóru Rejpal.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru