Banda.cz – stránky nejenom pro sportovce

Webových serverů, na kterých si můžete velmi jednoduše vytvořit vlastní webové stránky, stále přibývá. Vedle již zaběhnutých projektů, jako jsou třeba eStránky, se nedávno objevila lehce zpoplatněná inPage od Zoneru (Czechia). Jedním z nových přírůstků na českém internetu je také projekt Banda.cz. Je trochu specifický. Na rozdíl od předchozích zmíněných je uzpůsoben především pro sportovní týmy, družstva a jiné bandy, jak ostatně zní podtitulek na úvodní stránce tohoto webu. 

Skutečně, na Banda.cz si můžete vlastní webové stránky založit jakýkoli sportovní tým, a to i v případě, že nikdo z jeho členů není zrovna zdatný ve webovém programování. S internetem však dnes umí pracovat spousta lidí a vytvoření webové stránky sportovního týmu je na Banda.cz otázkou vyplnění registračního formuláře a nastavení webu přes administrační rozhraní. 

Registrace nového webu 

Webový formulář pro registraci vašeho webu vyžaduje zadání názvu týmu, odpovídající adresy (poběží na třetí doméně, tedy třeba jako keramo.banda.cz), zaměření vašeho týmu a vyplnění informací o uživateli – správci webu. Pak zbývá jen přečíst podmínky použití, odsouhlasit je a registraci potvrdit. Mimochodem v nabídce zaměření týmů najdete vedle klasických sportovních disciplín také aerobic nebo paintball. Na webu tedy můžete mít nejenom stránky týmu, ale třeba i nějakého zájmového sdružení. Jednou z položek jsou také počítačové hry.

Registraci musíte potvrdit pomocí speciálního odkazu, který je doručen na váš kontaktní e-mail, máte na to týden. Pak již nic nebrání tomu, abyste se do administračního rozhraní Banda.cz přihlásili a začali se sestavováním svých stránek. 

Klubové stránky na Banda.cz
 
Webové stránky těsně po vytvoření

Tvorba webu pro sportovní tým 

Po přihlášení se k webu uvidíte výchozí šablonu, kterou si však budete moci později snadno změnit. Stejně jako u jiných webů, byste měli přejít na formulář se svým profilem a doplnit další možné informace, jako je obrázek uživatele (avatar), charakteristika a různé kontaktní údaje. Můžete také ihned poslat pozvánku dalším členům vašeho týmu, to ovšem doporučuji nechat na konec, resp. na chvíli, kdy bude web připraven pro provoz. 

Hned po přihlášení si také můžete všimnout jednotlivých částí webu – úvodní stránky, diskuze, fotogalerie, pokladny a soupisky. Doporučuji klepnout na odkaz pro přechod do administrace a vše řádně nastavit. 

Na úvodní straně administračního rozhraní uvidíte seznam posledních pěti článků. Samozřejmě až po nějaké době provozu, na začátku nemáte vytvořen žádný článek. Vrhněte se tedy na jejich přípravu. Klepněte na Kategorie článků, poté na odkaz Nová kategorie a postupně si vytvořte kategorie pro své zápisky. Podle kategorií pak můžete články v administraci také filtrovat. 

Při vkládání článku opět tuto kategorii vybíráte. Jejich přípravu nepodceňujte. Váš web pak bude s kategoriemi přehlednější. Lze je použít například k členění článků jako výsledkových listin, rozpisů zápasů, statistik hráčů a jiných. 

V editaci článku dále pokračujte zadáním data zveřejnění a konce publikace článku. Použít můžete kalendářík pro výběr data. Pro vkládání textu je připraven FCKeditor, takže se vám bude pracovat celkem pohodlně. Upozorňuji, že pro vkládání textu přes schránku třeba z Wordu je dobré použít funkci Vložit z Wordu. Zajistíte tak, že text na webu bude formátován stejným způsobem, jaký definuje jeho šablona, a že se při vkládání vyčistí zbytečné značky z MS Office. 

Klubové stránky na Banda.cz
 
Vkládání nového článku 

Administrace umožňuje vložit také odkaz na video z YouTube a ponechává na vás rozhodnutí, zda ke článku povolíte komentáře či nikoli. 

Fotogalerie 

Pěkné stránky sportovního týmu by neměly postrádat fotogalerii. V případě stránek na Banda.cz můžete najednou vložit pětici fotografií, každá z nich přitom může mít maximálně 300 kB. To je docela omezující, na druhou stranu většina amatérských sportovních webů, které jsem viděl, se potýkala s nedostupností kvalitních fotografií.

Klubové stránky na Banda.cz
 
Formulář pro vkládání fotografií do galerie 

Pokladna a anketa 

Zajímavostí je modul pro vedení pokladny. Nejde o žádné pokročilé účetnictví, spíše o pomůcku pro dozor nad stavem financí vašeho týmu nebo spolku. Pokladna umí zpracovávat kladné a záporné částky, přičemž je bere jako příjmy, resp. výdaje. U každé částky můžete doplnit informační popisek.

Klubové stránky na Banda.cz
 
Využijete jednoduchou pokladnu?

Anketa může mít až deset odpovědí na zadanou otázku. Žádné další speciální nastavování není potřeba.

Uživatelé 

Prvním uživatelem, který je vytvořen, je ten, kdo stránky zakládal. To samozřejmě nestačí, takže Banda.cz nabízí vytvoření dalších uživatelských účtů pro váš nový web. Každý uživatel musí mít předěleno jedno ze tří oprávnění (běžný uživatel, administrátor a SuperAdmin) a musí být v týmu zařazen na nějaké pozici (trenér, hráč, masér, fanoušek atd.). Toto zařazení je samozřejmě nezávislé na přístupovém oprávnění, to může mít obyčejný hráč klidně větší, než trenér.

Nastavení vzhledu a výběr šablony 

Dostáváme se pro mnohé z vás k nejdůležitější části nastavení webu. V části nazvané Úprava vzhledu stránek si můžete vybrat jinou z pětatřiceti nabízených šablon. K dispozici jsou šablony s tématikou různých sportů i obyčejné šablony odlišené pouze použitými barvami. Aby po vyčerpání pětatřiceti šablon nevypadala většina stránek na Banda.cz stejně, připravili tvůrci možnost nahrání vašeho vlastního obrázku do hlavičky stránky. Nechybí přitom nastavení jeho opakování a barvy pozadí. Logo lze nahrávat nezávisle na obrázku hlavičky.

Klubové stránky na Banda.cz
 
Nastavení vzhledu stránek 

V sekci pojmenované Nastavení stránek upravujete název týmu a jeho zaměření. Je důležité vědět, že adresu stránky již po registraci měnit nemůžete. Zadejte informace o svém týmu ve formě krátkého textu, upravte několik doplňkových nastavení a vše uložte. 

Ukázky vytvořených stránek 

Vaše nové webové stránky pro sportovní tým nebo jinou bandu nadšenců, jsou nyní připraveny. Můžete se pustit do tvorby dalších článků se zajímavostmi z dění okolo vašeho týmu. Nezapomeňte na fotogalerii. Jak mohou vaše stránky vypadat, se můžete inspirovat třeba u několika již hotových: 

Klubové stránky na Banda.cz
 
Klubové stránky na Banda.cz
 
Klubové stránky na Banda.cz

Tvůrce webu, jehož vývoj dle vyjádření autorů trval zhruba rok, musím pochválit za vytvoření příjemného uživatelského rozhraní administrace. Nezdržuje načítání zbytečnou grafikou, je dostatečně přehledná a má čistý vzhled. Také chválím nabídku šablon vzhledu. Snad jen práce s fotogalerií by mohla být řešena například nahráním několika obrázků v balíčku ZIP a následným rozbalením na webu. Hodila by se také podpora FTP přístupu pro snadnější nahrávání souborů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru