AVG Rescue CD: návod na kontrolu počítače krok za krokem

AVG uvolnilo zdarma dostupnou verzi svého Live CD s antivirovým programem. S jeho pomocí zkontrolujete a opravíte svůj počítač i v případě, že operační systém není možné spustit. AVG Rescue CD je Live CD založené na Linuxu a kromě antiviru obsahuje i nástroje na opravu Windows. Funguje i z USB flashdisku.

Myšlenka servisního cédéčka nebo USB flashdisku není nová. Objevila se s příchodem použitelných linuxových distribucí startujících z cédéčka a umožňujících zapisovatelný přístup k souborovému systému Windows (FAT/NTFS). Z komerčních nástrojů si vzpomínám na Avast Bart CD, který mi před lety přišel jako první do ruky. Dnes jsou mnohem praktičtějším servisním nástrojem bootovací USB flashdisky, princip však zůstává stejný.

AVG Rescue CD je speciálně upravená linuxová distribuce, kterou si stáhnete jako soubor ISO pro vypálení na CD, nebo v podobě pro instalaci na bootovací flashdisk. Hlavním nástrojem na AVG Rescue CD je antivirový program od AVG, kterým prohledáte počítač bez spouštění operačního systému. Odpadá tak riziko, že by nějaký vir usídlený v operační paměti bránil svému odhalení.

Začínáme s AVG Rescue CD

Po nabootování AVG Rescue CD uvidíte základní nabídku s nástroji. Nečekejte žádné grafické uživatelské rozhraní. AVG Rescue CD pracuje v textovém režimu, na druhou stranu tak odpadají problémy s kompatibilitou s různými grafickými kartami. Pokud AVG Rescue CD najde internetové připojení, tak využijte možnost stáhnout si nejnovější virové definice. Stačí najet na položku Update a spustit aktualizaci.

AVG Rescue CD

AVG Rescue CD

Kontrolu počítače spustíte z hlavní obrazovky funkcí Scan. AVG Rescue CD vám dá na výběr mezi kontrolou celých disků nebo jen vybraných složek. Použijte volbu Volumes pro kontrolu celého disku. Ten následně vyberte a potvrďte klávesou Enter. Vyberte si funkce AVG, které při kontrole použijete: procházení archivů, hlášení o heslem chráněných souborech, hlášení archivovaných bomb, použití heuristiky, kontrolu nežádoucích programů, kontrolu cookies, rozpoznávání skrytých přípon a hlášení dokumentů s makry.

Mezerníkem vybíráte funkce, šipkama se posunujete a klávesou Enter potvrdíte tlačítko OK. Po potvrzení vás AVG Rescue CD ještě upozorní, že kontrolu lze kdykoli přerušit klávesovou zkratkou Ctrl+C, a poté se pustí do práce. Kontrola proběhne na příkazovém řádku, po jejím skončení uvidíte souhrnné hlášení.

AVG Rescue CD

AVG Rescue CD

Z úvodní obrazovky si výsledky poslední kontroly zobrazíte funkcí Scan Result, funkcí Vault zase zobrazíte objekty ve virovém trezoru v AVG nainstalovaném ve Windows.

Jak na opravy Windows

Na úvodní obrazovce AVG Rescue CD najeďte na položku Utilities. AVG Rescue CD nabízí v aktuální verzi čtveřici nástrojů. Funkcí File Manager spustíte souborového správce Midnight Commander. Pracuje se s ním podobně, jako v Total Commanderu, pamětníkům neznalým Linuxu bude připomínat DOSový Norton Commander nebo český M602. Klávesou F9 se dostanete do programové nabídky, ze které lze spustit i funkcí pro napojení manažeru na FTP server. Jednoduše tak překopírujete data z poškozeného počítače.

AVG Rescue CD

AVG Rescue CD

Souborový systém disku v počítači je připojen do složky /mnt/sdaX, kde X nahradíte číslem jednotky. V Midnight Commanderu si tak jednoduše zpřístupníte obsah disku.

Druhým nástrojem je Registry Editor, editor databáze registru Windows - ve Windows 7 se mi jej ovšem nepodařilo rozchodit. Nástrojem Ping spustíte kontrolu dostupnosti nějaké webové stránky nebo adresy v síti. Velmi užitečným a výkonným nástrojem je TestDisk, který slouží k obnově smazaných souborů dokonce i z odstraněných diskových oddílů.

AVG Rescue CD

AVG Rescue CD

Jak AVG Rescue CD ukončit

Poté, co práci s AVG Rescue CD dokončíte, použijte na úvodní obrazovce funkci Eject pro vysunutí cédéčka, a funkci Reboot pro restart počítače, nebo Shutdown pro jeho vypnutí. Mimochodem, všimněte si, že i z CD lze vytvořit bootovací USB flashdisk.

Sada nástrojů v AVG Rescue CD není zrovna nejširší a určitě najdete lepšího pomocníka například v podobě Ultimate Boot CD. Na druhou stranu všichni, kdo důvěřují AVG a jsou schopni pracovat v prostředí příkazového řádku Linuxu, si velmi dobře vystačí i s AVG Rescue CD. Věřím, že český tvůrce celosvětově oblíbeného antiviru bude toto CD dále vylepšovat.

AVG Rescue CD si můžete stáhnout zcela zdarma z webových stránek www.avg.com/us-en/avg-rescue-cd.

Používáte Live CD pro opravy nebo kontroly Windows? Jaké záchranné CD patří k vašim favoritům? Napište do komentářů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru