avast! 5: nová verze českého antiviru ke stažení zdarma

Oblíbený český antivirový program se dočkal páté verze a po nějaké době betatestování si již můžete zdarma stáhnout plnou verzi avast! Free Antivirus 5. Antivir je samozřejmě opět v češtině a zdarma pro nekomerční použití. Jaké jsou novinky?

Již několik let je avast! k dispozici zdarma pro domácí použití - alespoň ve verzi Home. Tradice se drží i avast! 5. Pokud si dobře pamatuji, byl avast! jedním z prvních zdarma dostupných antivirů a určitě byl prvním z nich, který nabízel češtinu. AVG Free dostalo českou lokalizaci až v poslední verzi.

Pro mnoho uživatelů je avast! symbolem planých poplachů, jiní na něj zase nedají dopustit. Uvidíme, jak si v testech povede jeho nejnovější verze označená číslicí pět. Ve verzi Free nabízí základní ochranu před viry a jinou havětí. Kromě ní existuje také avast! Pro Antivirus se sandboxem, čili odděleným prostorem pro odchycení škodlivých webů a programů, a avast! Internet Security nabízející navíc firewall, ochranu před spamem a filtrování pošty.

Novinky v avast! 5

Nový avast! 5 přichází s vylepšeným antivirovým a antispywarovým enginem. Úplnou novinkou je u něj emulátor kódu, který umožní vykonávat kód podezřelého programu v izolovaném prostředí. V první řadě tak slouží pro obecné rozbalování souborů, v řadě druhé pro heuristiku.

Také heuristika je v avast! 5 nově navržena. Nové heuristické jádro proaktivně vyhledává škodlivý software, který nelze nalézt klasickým porovnáváním s definicemi. Mělo by odchytit jak spustitelný binární kód, tak různé škodlivé skripty. Inteligentní skener snižuje počet kontrolovaných souborů údajně až o 80 %, díky vytvoření seznamu bezpečných souborů. Nový je také behaviorální štít sledující chování systému.

Nový formát aktualizací snižuje zátěž počítače při aktualizací programu a definicí, tichý herní režim zajistí, že nebudete rušeni při použití celoobrazovkových aplikací. Nový avast! 5 přichází také s různými optimalizacemi pro využití vícejádrových procesorů, díky čemuž by měl být o něco rychlejší. Nové je také uživatelské prostředí programu.

Instalace avast! 5 a čeština

Webové stránky avastu jsou zatím v aktualizované a nutno říct, že oproti původní verzi značně vylepšené podobě, zatím jen v angličtině. Lokalizace webu na novou verzi, včetně přímého stahování avast! 5 v češtině, by měla být otázkou dnů. Nijak to však nebrání tomu, abyste si avast! 5 stáhli a začali používat i s českou lokalizací. Jen si ji musíte zapnout až po instalaci programu.

Čeština totiž zatím není součástí instalace, download je k dispozici jen pro anglickou a německou verzi. Na adrese www.avast.com/free-antivirus-download proto klepněte na tlačítko Download now, avast! 5 si stáhněte v anglické verzi a nainstalujte. Po prvním spuštění klepněte v pravém horním rohu na tlačítko Settings a v novém okně se přepněte na položku Language.

Pokračujte tlačítkem Install additional languages, vyberte češtinu a potvrďte její dodatečnou instalaci. Po stažení se vám v nabídce objeví i čeština.

avast! 5 a čeština

avast! 5 a čeština

Nové prostředí avast! 5

Jak si můžete všimnout, nový avast! 5 má totálně přepracované uživatelské prostředí. Dříve sice nabízel změnu vzhledu pomocí skinů, to je však minulost. U antiviru je beztak taková funkcionalita zbytečná. Nové prostředí je laděno do černé a oranžové a nabízí jednoduchý přístup ke všem hlavním funkcím programu.

avast! 5

avast! 5

Avast! 5 vyžaduje ve verzi Free Antivirus bezplatnou registraci, bez ní poběží pouze 30 dnů. Zajímavě vypadá statistika. Po vzoru Norton Antiviru 2010 zde najdete graf se záznamem různých činností. Avast! 5 však zobrazuje pouze počty testovaných a infikovaných položek. Zobrazení grafu si přepnete pro různé komponenty avastu.

avast! 5

avast! 5

Kontrola počítače pomocí avast! 5

Tradičně máte k dispozici několik testů. Zobrazíte si je po klepnutí na tlačítko Testovat počítač na levé straně hlavního okna avast! 5. Rychlý test prověří systémovou část a operační systém, kompletní test pak celý počítač. Dvojici doplňuje test výměnných médií a test složky, kterou si sami zvolíte.

avast! 5

avast! 5

U každého z testů si můžete upravit podrobnosti po klepnutí na tlačítko Více. V rozbaleném detailu pak klepněte na tlačítko Nastavení. Otevřete si tak nové okno, kde určíte, jak chcete v daném testu nakládat s archivy, zda pro testování využijete více množství paměti, jaké položky chcete z kontroly vynechat a případně si tu také nastavíte plánované spouštění daného testu. Avast! 5 také nabízí vytvoření vašich vlastních testů.

avast! 5

avast! 5

Funkce Test po restartu spustí kontrolu vybraných částí počítače před načtením celého systému. To je vhodné pro případ, kdy nějaké aplikace blokují soubory a avast! je tak nemůže zkontrolovat. Bohužel funkce Test po restartu v aktuální verzi funguje jen na 32bitových Windows.

Rezidentní štíty v avastu

Každý antivirový program by měl nabízet rezidentní štít, který chrání vaše data na pozadí při běžné práci s počítačem. V případě avastu je rezidentní štít rozdělen na několik částí. První je samozřejmě klasický Štít souborového systému, který ve standardním nastavení testuje dokumenty při otevírání a soubory při zápisu. Tlačítkem Pokročilé nastavení si zobrazíte upřesněné chování tohoto štítu. Pracujete v něm s citlivostí, podporou archivů (těch je opravdu hodně, nejenom klasika ZIP a RAR) i dobře známou virovou truhlou.

avast! 5

avast! 5

Další rezidentní štíty slouží k ochraně e-mailu (kontrola příchozích a odchozích zpráv), http komunikace, stahovacích programů (P2P), k ochraně komunikátorů, sítě a k detekování podezřelého chování aplikací a systému. Všechny štíty zobrazují statistiku v podobě historického grafu a je možné je na požádání zastavit nebo znovu spustit.

Údržba programu

Poslední částí, kterou v ovládacím prostředí avast! 5 najdete, je Údržba. Odtud spustíte aktualizace programu, provedete bezplatnou registraci, prohlédnete si obsah Virové truhly a přečtete si číslo verze programu. Nezapomeňte si prohlédnout také další položky v nastavení avastu 5. Kromě instalace češtiny tam totiž najdete i možnost zasílání e-mailů s upozorněním na infekci, ochranu nastavení heslem a další užitečné funkce.

Avast! 5 se zdá mnohem rychlejší, než jeho předchozí verze. Netýká se to jen kontroly počítače, ale také uživatelského prostředí, které startuje prakticky ihned. Je-li minimalizováno do oznamovací oblasti, zabírá v paměti pod 2 MB, v plném zobrazení si z paměti ubere 9 MB. To jsou myslím velmi slušná čísla na současnou dobu. Kolem 9 MB zabírají také služby rezidentních štítů avast! 5.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru