Acronis DriveCleanser vs. O&O FormatRecovery

Přemýšlíte o prodeji staršího pevného disku, případně likvidujete starý počítač a nepřejete si, aby se někdo přehraboval ve vašich souborech? Standardní smazání dat není spolehlivé, dnes existuje řada (i zdarma) dostupných nástrojů, které dovedou soubory obnovit. Po nedávné výměně disku jsem získal výborný materiál k provedení testu spolehlivosti likvidace dat a následnému pokusu o jejich obnovení.

Ke skartaci dat ze starého pevného disku, který jsem připojil přes USB rámeček, jsem použil nástroj Acronis DriveCleanser. Tento program je součástí Acronis TrueImage 11, který jsem použil ke klonování disku. Existuje nicméně i v samostatné variantě.

Program je od verze 6 plně kompatibilní s Windows Vista a nabízí několik skartovacích standardů doplněných o algoritmy Petera Gutmanna a Bruce Schneiera:

  • americký DoD 5220.22-M
  • americký NAVSO P-5239-26 (RLL)
  • americký NAVSO P-5239-26 (MFM)
  • německý VSITR
  • ruský GOST P50739-95
  • algoritmus Petera Gutmanna s pětatřiceti průchody
  • algoritmus Bruce Schneiera se sedmi průchody

Proti DriveCleanseru jsem postavil obnovovací nástroj O&O FormatRecovery 4. Nabízí obnovu souborů i ze zformátovaných disků, což bude po zásahu provedeném pomocí DriveCleanseru potřeba.

Skartace dat na disku 

Acronis DriveCleanser 6 funguje v režimu průvodce. V náhledu se seznamem disků si zvolíte ten, ze kterého chcete data bezpečně a pokud možno nenávratně smazat. Kliknutím můžete vybrat konkrétní diskový oddíl nebo celý disk. Program vás upozorní, pokud zvolíte aktivní oblast na disku.

Acronis DriveCleanser 6

Výběr diskového oddílu ke skartaci 

V další fázi jste vybráni k výběru akce, která se má s diskem provést po odstranění všech souborů. Diskový oddíl můžete nechat bez dalších změn, ovšem je možné jej odstranit nebo naformátovat. Samotné odstranění diskového oddílu bezpečnost smazaných dat nezvýší, jeho obnova není pro zkušenější uživatele problém. Lepšího efektu lze dosáhnout zformátováním diskové oblasti, což je také výchozí doporučená hodnota.

Acronis DriveCleanser 6

Akce provedené po likvidaci dat 

Další fází je výběr skartovacího algoritmu. Přiznávám, že aby byl test po všech stránkách objektivní, musel bych mít několik disků se stejnými daty a vyzkoušet jejich smazání pomocí všech nabízených metod. Na to bohužel nemám čas ani kapacitu, takže jsem zvolil výchozí tříprůchodový algoritmus U.S. Standard, DoD 5220.22-M používaný americkým (USA) ministerstvem obrany.

Acronis DriveCleanser 6

Výběr destrukční metody 

Před spuštěním likvidace dat je ještě zobrazen souhrn s vybraným nastavením a po potvrzení se DriveCleanser pustí do práce. V případě téměř plného 80 GB disku je odhadovaná doba práce 12 hodin. Obrňte se tedy trpělivostí, přestože počáteční odhad je nadhodnocen a celý proces proběhne rychleji. Rozhodně to však není záležitost na hodinu.

Acronis DriveCleanser 6

Skartace dat trvá několik hodin

Acronis DriveCleanser 6

Zakončení práce DriveCleanseru

Obnova dat z disku 

Po několika hodinách čekání na likvidaci dat vše doběhlo do úspěšného konce a já se mohl pustit do pokusu o jejich následnou obnovu. O&O FormatRecovery nabízí klasicky výběr diskových oblastí, na kterých se pokusí vyhledat skartované soubory. Pracuje v režimu průvodce, jehož činnost můžete kdykoli přerušit a případně se k ní později vrátit.

O&O FormatRecovery 4

Výběr diskového oddílu pro obnovu dat 

V další části určujete, zda se program pokusí obnovit i prázdné složky a soubory. Jelikož FormatRecovery lze použít i k záchraně dat z poškozených disků, lze nastavit ignoraci chyb. Podobně jako u ostatních záchranných programů stejného výrobce, i u FormatRecovery lze nechat nalezené soubory automaticky obnovovat.

O&O FormatRecovery 4

Rozhodněte, zda obnovovat i prázdné soubory a složky 

Poté vám nezbude již nic jiného, než se obrnit trpělivostí a chvilku si počkat, než program prohledá vybraný disk. K mému štěstí tento proces netrvá tak dlouho, jako likvidace dat.

O&O FormatRecovery 4

Chyby na disku je možné ignorovat 

Po dvou hodinách práce O&O FormatRecovery našel osm položek na disku, který skartoval a následně zformátoval Acronis DriveCleaner. Jejich názvy jsou sice nesmyslné, ale důležitý je obsah. Po bližším zkoumání musím nicméně konstatovat, že soubory jsou k ničemu.

O&O FormatRecovery 4

Hledání zničených souborů

O&O FormatRecovery 4

Seznam nalezených souborů a složek

O&O FormatRecovery 4

Nalezené soubory lze uložit do zadané složky

Skartaci můžete věřit 

Jaký je tedy výsledek? Acronis DriveCleanser v tomto případě porazil O&O FormatRecovery a skartaci disku můžete důvěřovat. Vždy je však dobré myslet na to, že existují i hardwarové způsoby obnovy dat z disku a mnohem pokročilejší nástroje než O&O FormatRecovery. V běžném životě 99% lidí však likvidace dat pomocí nástrojů, jako je DriveCleanser, postačí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru