100 dní Windows Vista na českém trhu

Od uvedení nového operačního systému Windows Vista na český trh uběhlo včera sto dní. Windows Vista se v Česku oficiálně objevili 1. března 2007. Během této doby došlo k řadě posunů v oblasti kompatibility s hardwarem i aplikacemi, napsala se spousta článků, vyřklo se spoustu kritického i pochvalného. Známí odpůrci Windows Vista změnili svůj názor o 180 stupňů, hardwarové nároky Windows Vista jsou častým cílem popichování příznivců jiných operačních systémů. Jakých bylo sto dní Windows Vista v českých zemích v číslech?
  • Za 3 měsíce se prodalo přes 110 000 licencí Windows Vista, tj. 2,5× více než Windows XP ve srovnatelném období
  • Největší prodeje navíc zaznamenaly prémiové edice, které představují 2/3 systémů Windows Vista dodávaných do domácností
  • 96 % hardwarových zařízení má ovladače pro Windows Vista
  • K dispozici je více než 1,9 milionu ovladačů
  • Z 50 nejčastěji stahovaných aplikací pro Windows ze serveru Stahuj.cz jich 45 funguje s Windows Vista bez jakéhokoliv omezení
  • V prvních 100 dnech od uvedení Windows Vista na trh bylo ohlášeno o 2/3 méně bezpečnostních chyb ve srovnání se stejným obdobím po uvedení Windows XP

Aby byla zajištěna kompatibilita i s ostatními aplikacemi a zařízeními, byl do Windows Vista navíc zabudován systém umožňující přímo informovat Microsoft o případném chybějícím ovladači nebo o problému s právě používaným zařízením. Díky této funkci má následně Microsoft společně s výrobcem zařízení možnost pracovat na odstranění problému či na vzniku zcela nového ovladače. K rychlé aktualizaci počítače potom přispívá i centrální databáze ovladačů umístěná na internetu.

Windows Vista

Další odhady společnosti Microsoft předpovídají, že do konce roku 2007 bude systém Windows Vista nainstalován celosvětově na více než 100 milionech počítačích. Studie předních analytických společností zaměřené na podnikatelský sektor rovněž předpovídají další růst v používání Widnows Vista. Podle odhadů společnosti Gartner bude do konce roku 2007 systém Windows Vista instalovaný na 4,2 procentech firemních počítačů, studie společnosti IDC pak předpovídá hranici 5 procent.

Výše uvedené informace jsou výtahem z tiskové zprávy, jejíž kompletní znění najdete na adrese http://www.microsoft.com/cze/presspass/msg/20070628_news1.mspx. Další informace o Windows Vista najdete třeba na portálu www.windowsvista.cz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru