YouTrack 3: vyzkoušejte inteligentní bug tracker s webovým rozhraním

Vytváříte projekt pro nějakého zákazníka, tvoříte nějaký open source projekt, vytváříte například svůj vlastní web a potřebujete v podobných případech evidovat požadavky na změny, opravy a vylepšení? Pak vyzkoušejte aplikaci YouTrack 3 od JetBrains. V základní verzi a pro open source projekty je zdarma.

YouTrack je zajímavá aplikace napsaná v Javě, která slouží k evidenci úkolů a sledování chyb a jejich odstraňování v různých projektech. Určitě jste již slyšeli o Basecampu. YouTrack je něco podobného, je ale více specializován a především má mnohem sympatičtější ovládání a uživatelské prostředí - tolik alespoň můj ryze subjektivní názor.

Pokud vytváříte například webové stránky, jistě postupně odhalujete prostor pro jejich vylepšení a sem tam se nevyhnete ani chybám, které je potřeba opravit. Podobně na tom budete v případě, že jste se rozhodli vytvořit nějakou desktopovou aplikaci.

Pracujete-li v týmu a má-li vaše spolupráce být efektivní, pak v podstatě již od dvou lidí potřebujete nějaký nástroj pro záznamy chyb a úkolů a pro přidělování práce konkrétním členům týmu. Jestliže jste samotní, pak vám teoreticky stačí osvědčená tužka a papír, v malém týmu možná vystačíte se záznamy na Google Docs. Ovšem vždy se vyplatí podívat se a alespoň vyzkoušet něco sofistikovanějšího.

YouTrack - hostovaný i instalovaný bug tracker

Nástroj YouTrack můžete mít v současnosti ve dvou variantách. Pro jednotlivce bude asi zajímavé řešení v podobě instalace do počítače. Stažený balíček s Javou a jednoduchým webovým serverem si nainstalujete (podporován je Linux, Windows i Mac OS X) a případně necháte YouTrack startovat automaticky jako službu hned po spuštění systému. Do aplikace pak budete přistupovat přes webový prohlížeč na adrese localhost:zvolené-číslo-portu.

Přiznám se ale, že mnohem praktičtější mi přijde hostované řešení (pominu možnost, že si YouTrack nainstalujete na nějaký vlastní server viditelný v rámci sítě nebo celého internetu). Po zatím bezplatné registraci vám bude ne e-mail doručen odkaz pro aktivaci vašeho účtu na YouTrack. Zvolíte si vlastní adresu na subdoméně, zadáte heslo pro správce a YouTrack můžete začít používat.

První kroky s bug trackerem YouTrack

Po prvním přihlášení přejděte do administrační části Administration > Projects. Přidejte alespoň jeden nový projekt, k němuž chcete evidovat úkoly. Abyste do něj mohli následně zařadit nějaké záznamy, je ještě třeba přejít na kartu Assignees a přidat alespoň jednoho uživatele nebo skupinu uživatelů, kteří budou moci s daným projektem manipulovat, tedy přidávat do něj úkoly a řešit je. Na kartě Fields můžete později upravit políčka, která je možné u úkolů pro daný projekt vyplňovat.

YouTrack

Bug tracker YouTrack - nastavení projektu

Nyní již přejděte do sekce Issues (Problémy) a přidejte nový záznam odkazem New Issue. Všimněte si, že každý záznam můžete velmi snadno editovat klepnutím na odkazy pod ním - rozbalí se nabídka s výběrem hodnot, které můžete do dané vlastnosti záznamu nastavit. Například vybrat uživatele odpovědného za splnění úkolu, nastavit prioritu, typ záznamu atd.

YouTrack

Bug tracker YouTrack - správa úkolů v projektu

Mocnou zbraní YouTrack jsou především filtry a rychlé vyhledávání připomínající webový prohlížeč. Záznamy můžete exportovat do CSV nebo HTML a vytvářet z nich různé reporty.

Ceny YouTrack

Do podzimu 2011 můžete zkouše hostované řešení YouTrack zcela zdarma. Bezplatná varianta zahrnuje padesát uživatelů a libovolný počet projektů. Standardní ceník najdete pod odkazem YouTrack Pricing. Co se týče bezplatných variant, tak instalovaná nabízí deset uživatelů a neomezený počet projektů, bezplatná hostovaná varianta bug trackeru YouTrack nabízí tři uživatele, tři tisíce záznamů, 1 GB prostoru a nepodporuje SSL. Pro základní použití jednotlivcem to myslím postačí. Na druhou stranu, ceny pro komerční použití a více uživatelů nejsou zrovna nízké a odvíjejí se z měsíčních nebo ročních poplatků (od 7 USD za uživatele na měsíc).

K dispozici je též instalovaná varianta pro open source projekty a studenty, ta je zcela zdarma. Další informace najdete na webových stránkách projektu www.jetbrains.com/youtrack.

Zajímají vás alternativy? Zkuste například projekty Bugzilla nebo Mantis, oba jsou zdarma. Případně budu rád za vašeho zkušenosti s jinými bug trackery v komentářích.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru