WordPress 3.1 Reinhardt – přehled novinek

Nová verze oblíbeného redakčního systému je na světě. Seznam novinek, které přináší WordPress 3.1 „Reinhardt", není příliš rozsáhlý, ale je poměrně zajímavý. Koukněme na něj.

WordPress je redakční systém určený primárně pro tvorbu blogů a článkových webů, ale mnoho lidí se jej snaží implementovat a použít i na jiné úkoly. Ve verzi 3.1 může tato snaha být zjednodušena díky podpoře nových funkcí redakčního systému dostupných programátorům.

Aktualizace je snadná, stejně jako v předchozích verzích ji stačí odsouhlasit v administračním prostředí WordPressu. Poté se můžete hned pustit do objevování novinek ve verzi 3.1. Jako první si možná všimněte přebarvené administrační části.

WordPress 3.1 - administrace

WordPress 3.1 - administrace

WordPress 3.1 s administrační lištou

Další novinkou WordPressu 3.1 je administrační lišta umožňující rychlý přístup k funkcím pro vytváření nového obsahu, ke správě komentářů, k nastavení témat, widgetů a menu a samozřejmě také do administrace jako takové a do úpravy uživatelského profilu.

WordPress 3.1 - administrační lišta ve frontendu

WordPress 3.1 - administrační lišta ve frontendu

Lištu uvidíte jen v uživatelské (frontend) části webu, a to v případě, že jste přihlášeni. Kromě zmíněných funkcí se v ní nachází ještě vyhledávací políčko.

Rychlé linkování na existující obsah

Když jsem kdysi napsal článek o modulu Node Picker, který umožňuje v editoru při psaní článku v Drupalu jednoduše vybrat některý již existující příspěvek a vložit na něj odkaz, spoustě čtenářů se toto řešení líbilo. Nyní je něco podobného možné i ve WordPressu, a to přímo v jeho základní instalaci.

WordPress 3.1 - vkládání odkazů na existující příspěvky

WordPress 3.1 - vkládání odkazů na existující příspěvky

Stačí, když v editoru označíte část textu, kterou chcete proměnit na odkaz a klepnete na tlačítko, kterým se odkaz vytváří. Zobrazí se klasické překryvné okno, ve kterém WordPress 3.1 doplňuje položku pro vyhledávání v seznamu existujících příspěvků. Pak už jen na některý kliknete a ihned se doplní příslušný odkaz.

Změny v rozhraní pro psaní textů

Administrační část, ve které vkládáte příspěvky na web, je ve WordPressu 3.1 mírně upravena tak, že řada položek je na první pohled ukryta a sbalena. Pokud byste je postrádali, stačí si rozklepnout Nastavení zobrazených informací a vybrat si vše, co chcete vyplňovat.

Formáty příspěvků ve WordPressu 3.1

Z pohledu vývojářů je WordPress 3.1 zajímavý podporou nových formátů příspěvků. Při tvorbě témat tak můžete snadno rozlišovat mezi různými typy obsahu a tomu přizpůsobit vzhled webových stránek.

Vylepšení WordPressu 3.1 coby CMS

Další vylepšení, se kterými přichází WordPress 3.1 zahrnují například archiv pro vlastní typy obsahu, předělávku systému pro export a import dat a možnost pokročilejšího dotazování na kategorie a obsahy políček. Objevuje se také nová část pro administraci sítě - zobrazí se vám v okamžiku, kdy začnete používat multisite instalaci WordPressu. Přesunuly se sem funkce z nabídky Super Admina a příslušné části z běžných administračních stránek.

Kompletní přehled změn ve WordPressu 3.1 najdete na stránce Version 3.1 (anglicky).

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

aktualiozoval jsem asi tri weby a v zadnym nemam modrou administrativni cast

Profile picture for user Jan Polzer

Samozřejmě pokud používáte jiné, než výchozí nastavení, tak to neuvidíte.

návštěvník

Jak je to prosím s češtinou pro WordPress 3.1?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru