WordPress 3.0: novinky a video

Před týdnem byla vydána nová verze oblíbeného blogovacího systému WordPress 3.0 s kódovým označením Thelonious. Kromě nejviditelnější změny, nového výchozího vzhledu, v něm najdete spoustu jiných novinek daných půlroční prací 218 vývojářů.

WordPress je synonymem pro jednoduchý redakční systém vhodný pro blogy a menší weby. Jednoduchý ve smyslu snadno použitelný. Za pomoci doplňkových modulů jej rozšíříte na požadovanou funkcionalitu. Osobně si sice stále myslím, že možnosti jeho rozšiřování nejsou zdaleka takové, jako zkušenému vývojáři nabídne Drupal, na druhou stranu, WordPress je cílen na úplně jinou skupinu lidí.

Tento systém je totiž určen pro všechny, kdo chtějí mít web rychle hotový a nechtějí se zdržovat s nějakým nastavením a implementací věcí jako je vizuální editor, nahrávání obrázků nebo galerie. WordPress přichází s nějakým řešením přímo v základní instalaci - berte jej nebo nechte být. Pokud bych Drupal a WordPress přirovnal k webovým prohlížečům, pak je Drupal Firefox a WordPress Opera.

Novinky ve WordPressu 3.0

Pro oči uživatelů vděčnou novinkou je zabudování nového výchozího tématu nazvaného Twenty Ten (dvacet dva). Jedná se o relativně jednoduché čisté téma vhodné pro blogy, u kterých požadujete co nejrychlejší načtení stránky.  U témat se ještě zastavme. S největší pravděpodobností by vám měla fungovat i WordPress témata pro starší verze, nicméně WordPress 3.0 přináší pro vývojáře šablon nové API. To nabízí jednodušší implementaci pozadí, hlaviček, odkazů, nabídek, typů příspěvků a kategorií.

WordPress 3.0

WordPress 3.0

Z mého pohledu je zajímavější spojení WordPressu s MU, tedy jeho víceuživatelskou podobou. Nyní dostáváte vše v jednom balíku a můžete se pustit do tvorby multisite instalací.

Celkem bylo provedeno 1 217 oprav a vylepšení, která se týkají také administrační části. Velmi se mi líbí možnost automatické aktualizace několika pluginů najednou.

Jak aktualizovat na WordPress 3.0?

Pokud jste svůj web na WordPressu pravidelně udržovali a aktualizovali, neměl by s povýšením na verzi 3.0 být zásadní problém. Po přihlášení do administrace jako obvykle klepnete na odkaz v horní části webu se zmínkou o dostupnosti nové verze. Po klepnutí na tlačítko Aktualizovat automaticky se stáhnou potřebné soubory přímo na server, dojde k aktualizaci databázových struktur a nový WordPress je během chvilky připraven.

Další vývoj odložen

Vývojáři WordPressu na svém webu upozorňují, že se v tuto chvíli zatím nepouští do vývoje WordPressu 3.1, ale zaměří se na sjednocení poněkud roztříštěné komunity a projektů okolo tohoto redakčního systému. Odložení dalšího vývoje ale samozřejmě neznamená, že by WordPress končil, jen by to mělo posloužit jako základna pro další budoucí rozvoj.

Kompletní přehled změn a novinek, jak z oblasti obsluhy, tak pro vývojáře, najdete na stránce WordPress Codex 3.0.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den,

WP vůbec neznám, ušetříte mi čas s explorací slepých uliček? zajímalo by mě, jestli WP umí:

- řízení přístupových práv (potřebuju sekce přístupné jen pro přihlášené uživatele)

- tvorba vlastních formulářů (něco jako Webform v drupalu)

- vícejazyčné verze článků

- snadné vkládání obrázků ve WYSIWYG editoru (jinými slovy, jestli umí WYSIWYG editor uploadovat obrázky z disku na server, nebo se musí požít berličky typu IMCE).

Díky

Bob

 

 

návštěvník

- ano, nativně

- přes plugin (pokud myslíš kontaktní formuláře), např cformsII

- přes plugin

- ano obsahuje wysiwyg editor a upload obrázků na server je možný. vyžaduje však safe-mod off nebo ruční nastavování práv ve složkách pro upload (pokud nejsi začátečník tak to není problém).

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru