Windows 8 a Macbook Pro: proč používám Boot Camp

Je to už více jak rok, kdy jsem si koupil druhý notebook od Apple a přesedlal jsem na OS X. Přesto mají Windows 8 v mém počítači místo. Nezastupitelné. Momentálně dávám před virtualizací přednost dvojitému bootování a Boot Campu.

Impulsem k nákupu a později přechodu na platformu Apple OS X byla zprvu zvědavost, posléze i nutnost koupě nového stroje. Nějak výrazněji zajímat jsem se o počítače Apple začal v době, kdy se objevil malinkatý Mac Mini. Vždy jsem ale nakonec skončil u postoje „nač kupovat další krám do baráku“. Když se ale po čase objevil Macbook Air druhé generace, tak jsem nevydržel a ze zvědavosti si pořídil 13“ model.

Nejsem asi typický fanoušek Apple, nekupuji všechny jejich nejnovější produkty, neulítávám na ovládání jejich operačního systému a ani si nemyslím, jak je neskonale ergonomický. Nemám také potřebu řídit svůj život pomocí GTD, jako spousta Apple uživatelů (tak mi to připadá). Nejsem nadšenec, spíše pragmatik.

Když se mi pokazil po věrné službě Lenovo T61, měl jsem již nějaké zkušenosti s Macbookem Air a líbil se mi design notebooku Macbook Pro. Šel jsem do něj, jelikož tehdy žádný notebook s Windows 7 obdobný design nenabízel a stále ještě vypadaly jako krabice (typu zmíněného Lenova T61). Dnes je situace již jiná, ale to je vývoj.

Že bude přechod na jiný operační systém bolestivý, to jsem tak nějak předpokládal. Řeči typu „na Apple je veškerý potřebný software“ mě moc neukonejšily. Pokud má člověk totiž ihned začít pracovat v neznámém prostředí s neznámými programy, není to moc radostná zkušenost z nového kousku hardwaru.

Naštěstí jsem tehdy zavrhl Boot Camp a možnost instalace Windows na Macbook Pro. Vytrval jsem a díky tomu dnes znám a používám množství aplikací ze světa Apple a řadu multiplatformních nástrojů. To pro případ, že bych zase někdy migroval zpět k Windows. Anebo pro případ, že do nich jen restartuju.

Windows a Macbook Pro – řešení pomocí virtualizace a Parallels Desktop

Po přechodu na OS X mi chyběla spousta aplikací, jako Total Commander (nyní mám Forklift a MC), Visual Studio (vyměnil jsem za Eclipse a později Komodo IDE), Microsoft Expression a další. Ze začátku jsem to řešil tak, že jsem si pořídil Parallels Desktop, přenesl do něj kompletní zálohu ze starého Lenova a na Macu používal virtualizovaná Windows.

Ovšem důvody pro spouštění virtualizovaného stroje mi stále ubývaly. I přes veškeré optimalizace nebo rozšíření paměti Macbook Pro si virtualizovaný systém vezme znatelnou část výkonu a mě to prostě přestalo bavit. Navíc jsem už většinu softwaru používal v alternativách pro OS X nebo přímo v OS X verzích (Komodo IDE, Microsoft Office, Photoshop...). Vrcholem byl upgrade na OS X 10.8.2, pod kterým se má původní verze Parallels Desktop odmítla spustit.

Na druhou stranu, mám několik aplikací pro Windows, bez kterých se neobjedu, mimo jiné Visual Studio, Zoner Photo Studio a Microsoft Expression Web.

Macbook Pro a Windows 8 – Boot Camp se jeví jako lepší řešení

Nebylo tedy zbytí, investovat do novější verze Parallels Desktop se mi už nechtělo, a tak jsem vyhradil část disku (100 GB z 500 GB) pro Windows a vyzkoušel si práci s nástrojem Boot Camp Assistant. Kdo někdy instaloval dvojité bootování Windows a Linuxu, nebude s tím mít problém, ovšem díky snadnému ovládání by to mělo být srozumitelné každému trochu poučenějšímu uživateli.

Samotná instalace Windows 8 na Macbook Pro probíhá naprosto bez problémů, neviděl jsem rozdíl oproti instalaci na běžný, doma montovaný počítač. Po dokončení instalace Windows 8 je jen potřeba doplnit ovladače od Apple, o což se postará dodaný instalátor.

Windows 8 na Macbooku Pro bootují velice rychle, dokonce jsou v tomto směru svižnější než OS X. Zvuk funguje, připojení na externí monitor rovněž. Jediný problém jsem zaznamenal s touchpadem, který nereaguje na klepnutí dotekem, ale je nutné mačkat jeho tlačítkovou část. Ale možná je to jen mou neznalostí nastavení.

Líbí se mi, že v obou operačních systémech mohu přistupovat k datům na obou diskových oddílech. Bohužel nedovedou vzájemně zapisovat, takže soubory z diskového oddílu druhého operačního systému si v tom aktivním mohu vždy jen číst.

Pokud bych se dnes rozhodoval pro nákup notebooku Apple jen kvůli designu, asi bych to rozhodnutí neměl snadné. Pro Windows 8 existuje dostatek zajímavého hardwaru, který možná i předčí Macbook Pro. Měl-li by hrát roli operační systém, pak bych to opět neviděl tak jednoznačně. OS X je bezesporu zajímavý systém, kombinuje sílu Linuxu s uživatelskou přívětivostí jiných platforem a já z toho rád těžím. Na druhou stranu Windows jsou prostě rozšířenější.

Nenechejte se zmást tím, že vám zastánce jednoho či druhého systému bude tvrdit, jak je nejlepší. Ve výsledku je to totiž o aplikacích, se kterými budete denně pracovat. A jestli se spouštějí z nabídky Start, Launchpadu nebo obrazovky Metro, je úplně jedno.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru