Útoky na stránky

Dobrý den,
od instalace mých stránek na Drupalu uběhl zhruba rok a půl a čím méně se nyní již soustředím na samotný obsah a konstrukci webu, tak mne zajímá bezpečnost. Pravidelně sleduji logy a pozoruji různé "oťukávání", jsou-li např. přítomny složky Wordpressu, pár pokusů typu XSS, atd.
Podle logů systém reaguje na pokusy o přítomnost neexistujících složek zcela přirozeně, tudíž vrátí chybu 404. Pokud pozoruji tyto pokusy častěji, založím dané složce či souboru "chlíveček" s pravidlem zakončeným příznakem [F] v souboru .htaccess.
Moje logika je následující. Pokud nebudu dělat nic a v dotčených případech, kdy bude útočník hledat chybu v souborech, které Drupal ke své existenci nepotřebuje, tudíž nejsou nalezeny, bude se soustředit jinam, protože mu u mne pšenka nepokvete.
Pokud mu ale podstrčím zákaz vstupu, může to znamenat, že část svého šmejdského výpočetního výkonu soustředí tam, kde je beztak houby, ale to on netuší. Má to nějaký smysl?
A druhá věc, jaká je nejlepší cesta ke sledování útoků na Drupal jako takový, na jeho součásti, nějaký modul, logy serveru...
Tuším, že odpověď nebude jednoduchá, ale každé vodítko může "helfnout".
Dík za odpovědi

Fórum: 

slevové kupony

Reklama

Podle mě to smysl nemá, protože tohle prostě skenuje automat. Obvykle ani za půl roku nepochopí, že tu nejsou soubory z WordPressu.

Co se týče sledování útoků, asi bude vhodná analýza logů s nějakým vhodným nástrojem.

Majitel Maxiorla. Nabízím mimo jiné placené poradenství pro Drupal. Jsem i na Twitteru.

Přidat komentář