Úprava Exif a ITPC informací přímo v Průzkumníkovi

Microsoft nabízí celou řadu malých a neznámých nástrojů, které sice nijak výrazně nepropaguje (a na velkých webech se o nich moc nepíše), nicméně jsou velmi užitečné a praktické. Patří k nim také freewarová pomůcka Microsoft Photo Info. Po instalaci tohoto programu rozšíříte funkcionalitu Průzkumníka a budete moci upravovat Exif informace u fotografií. Samozřejmě se to netýká pouze Průzkumníka, patřičný záznam je umístěn v kontextové nabídce u souborů, kterou využívají i jiní správci, například oblíbený Total Commander. 

Pokud si po instalaci Microsoft Photo Info spustíte Průzkumníka nebo jiný program, který využívá výchozí mechanismy správy souborů ve Windows, pak po umístění ukazatele myši nad obrázek budete moci zjistit Exif informace ze zobrazeného plovoucího rámečku. Microsoft Photo Info vám zde sdělí rozměry snímku, datum jeho pořízení, model fotoaparátu, velikost souboru, informace o závěrce, ohnisku, ISO, vyvážení bílé a dalších vlastnostech snímku.

Zobrazení Exif informací v podobě plovoucí nápovědy je však spíše okrajovým efektem instalace Microsoft Photo Info. Mnohem zajímavější jsou funkce spjaté s úpravami Exif a ITPC informací pomocí funkce Photo Info, kterou najdete v kontextové nabídce u souboru s fotkou (klikněte na něj pravým tlačítkem). 

Microsoft Photo Info

Rychlé zobrazení Exif informací v Průzkumníkovi 

Měníme Exif a ITPC

Po zavolání příslušné funkce se zobrazí dialog s vlastnostmi vybrané fotografie. Na několika záložkách můžete docela pohodlně upravit některé informace o snímku a uložit je přímo do souboru s obrázkem. Informace pak dovedou využívat různí správci obrázků, jako je Picasa, Zoner Photo Studio, nebo Windows Live Fotogalerie. První záložka je určena k zadání obecných informací, čili názvu obrázku, jména autora, popisku, copyrightu a URL. Některé informace si Microsoft Photo Info dovede zapamatovat a nabízet je v rozbalovacích nabídkách. Jiné zase lze automaticky vyplnit – například do popisku lze po klepnutí na symbol fotoaparátu vložit Exif informace o tom, za jakých podmínek byl snímek pořízen.

Microsoft Photo Info

Vkládání základních informací k obrázku 

Druhá záložka slouží k definici klíčových slov a nastavení kategorií. Opět jde o informace využívané správci obrázků. Podobně lze upravit Exif informaci o datu pořízení snímku. Využijete to v případě, kdy jste oživili fotoaparát s vybitou baterií, pořídili jste snímek, ale nestihli jste před tím nastavit správné datum a čas. Dále zde zadáváte místo pořízení snímku.

Microsoft Photo Info

Zadávaná umístění si Photo Info dovede zapamatovat 

Poslední záložkou, která obsahuje políčka pro úpravu informací o snímku, je Advanced. Informace, které zde uvedete, budou uloženy ve formátu kompatibilním s IPTC Information Interchange Model 4.0. Pokud tedy pro ně máte využití (v programu, který je zvládne zpracovat), zadejte je. Shrnutí Exif informací o snímku najdete na záložce s detaily.

Microsoft Photo Info pomůže hlavně příležitostným a amatérským fotografům, kteří nevyužívají speciální správce fotografií, ale dávají přednost nástrojům obsaženým přímo ve Windows. Program je určen pro XP a Vistu. Další informace o něm najdete na jeho domovské stránce. Při stahování počítejte s tím, že budete vyzváni k ověření pravosti systému Windows.

Videoukázka

Tady si můžete prohlédnout videoukázku programu Microsoft Photo Studio. Rozhodl jsem se oživit nápad s videoukázkami programů na Maxiorlovi. Uvítám vaše připomínky. 

Video bylo odstraněno

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

To je jednoduché. Stačí označit více položek, použít kontextovou nabídku a zavolat Photo Info. Na pravé straně okna Photo Info by měly jít přepínat jednotlivé snímky. Do režimu hromadných úprav se přepnete tlačítkem Edit as a Collection. Poté se můžete přepnout zpět a změnit některé vlastnosti pro jednotlivé snímky individuálně.

Jan Polzer, Maxiorel.cz,
Archiv Screenshotů

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru