Pantheon.io – skvělý hosting i bezplatné pískoviště pro Drupal a WordPress

Nedávno jsem při školení řešil, kde by si klient mohl rychle rozběhat vlastní instalaci Drupalu. Komfortně a pro vývojové účely alespoň na chvíli zadarmo. S možností si případně později připlatit za hosting v ostrém provozu. Po otřesně skončených testech bezplatných českých hostingů jsme skončili u Pantheonu.

Drupal nejraději školím ve firmách a institucích, kde už mají rozběhaný vlastní virtuální server s konfigurací schopnou uživit redakční systém. Nemusíme se zdržovat zdlouhavým kopírováním a zákazník tak využije více mého času na to podstatné – seznámení se s Drupalem, jeho možnosti a rozšířeními.

Řada lidí, kteří chodí na školení za mnou, si přinese vlastní notebook s tím, že Drupal rozběhá na lokálním počítači a nechá si doporučit vhodný hosting. Co se pak s jejich pokusy děje dál, jsem nikdy moc nezkoumal.

Ke konci kurzu se samozřejmě věnujeme přenosu webu na hosting či server. Při posledním školení měl klient požadavek nainstalovat Drupal rovnou na webhosting, aby jej po školení předvedl svému společníkovi. Což o to, dalo by se to jednoduše pořešit, kdyby klient neměl požadavek instalace na bezplatný hosting.

Nízkonákladové řešení mi s Drupalem 8 nejde moc dohromady, ale budiž. Podívali jsme se v rámci školení na několik českých freehostingů:

  • První byl PHP5.cz. Kdysi zajímavý projekt, momentálně navzdory názvu nabízí PHP 7. Za mě zastarale působící záležitost s nekomfortní ochranou před spamem. Opisujete číselnou captcha a následně sami posíláte SMS na číslo doručené do e-mailu. Prostor 100 MB je sice fajn pro testování malých skriptíků v PHP, ale pro bumbrlíčka jménem Drupal 8 to už dostačující není.
  • Endora a tarif Free – bezplatný hosting nabízí také Endora. Vkládá reklamu (no budiž, je to zadarmo…), ale hlavně omezuje přenos na 1 GB měsíčně, memory_limit na 64 MB a databázi na 30 MB. Pro Drupal s jeho ukládáním cache do databáze nepoužitelné.
  • Webzdarma – nestor českých freehostingů stále existuje. Bohužel nabízí jen PHP 5.6 a databázi do velikosti max. 20 MB.

Třikrát a dost. Nevím, zda existuje v českých internetových vodách něco bezproblémového, kde by se dal rozběhat Drupal zadarmo, ale hledat mě už nebavilo. Časový plán školení začal dostávat vážné trhliny.

Vzpomněl jsem si na Pantheon.io. Profesionální hosting, kde je možné provozovat především Drupal a WordPress. S řadou skvělých funkcí pro profesionální využití a deployment. S vyšší cenou, než je v Česku standard. Ale také s možností si zde Drupal vyzkoušet zcela zdarma, bez opruzování SMS, zadávání čísla karty nebo nuceného přechodu k placené verzi. Nedávno jsem si tu mohl pohodlně vyzkoušet i fork Drupalu s názvem Backdrop.

Samozřejmě, zadarmo znamená, že web umístěný na Pantheonu není určen pro běžný provoz, dokud nepustíte nějakou korunku, či dolar. Pro vyzkoušení a otestování Drupalu, seznámení se s redakčním systémem a zapomenutí na problémy českých webhostingů, včetně těch placených, je skvělý.

Přihlásil jsem se a během necelých pěti minut jsem měl rozběhaný Drupal 8 ve vývojovém prostředí. Klient mezitím urputně půl hodiny kopíroval Drupal po FTP na Endoru, kde jej nakonec stejně nerozběhal. Nakonec se také zaregistroval a myslím, že chybu neudělal.

Informace k mým kurzům Drupalu najdete na stránce Školení redakčního systému Drupal.

Co Pantheon drupalistům nabízí?

Základní pohled do administrace Pantheonu zobrazuje přehled zavedených webů. Tlačítkem Create New Site spustíte průvodce, ve kterém naťukáte název svého webu a Pantheon zobrazí URL adresu, na které bude dostupný. Ta bude ve tvaru https://dev-NAZEV.pantheonsite.io.

Pantheon - nástěnka

Následně se načte nástěnka, ve které si zvolíte oblíbené nasazení redakčního systému jedním kliknutím. V nabídce je WordPress, Drupal 8 a starší Drupal 7. Počkáte pár minut a web je připraven. Žádné čekání na nějaký e-mail s informací, že za půl hodiny to bude připraveno. Takové manýry tu nepěstují. Vše běží okamžitě a na ukazateli to sledujete.

Pantheon

Po zprovoznění pískoviště pro Drupal si načtete stránku s administračním přehledem nového webu. Tlačítkem Install Drupal si v novém okně otevřete adresu webu, ve které se spustí klasický instalátor Drupalu 8, tak jak jste zvyklí z běžných hostingů. Jediným rozdílem je přeskočení údajů pro spojení s databází. Tak jako v Acquia Dev Desktopu, ani zde je nezadáváte. Pantheon je předvyplní za vás a během pár minut jste hotovi.

Klasická instalace Drupalu

Co je důležité, vše zde funguje. Neřešíte problémy s nastavením .htaccess. S memory limitem. S firewallem, kvůli kterému Drupal nestáhne lokalizaci. S https. Prostě se soustředíte jen a pouze na Drupal a web samotný.

Git nebo SFTP? Vyberte si

Jakmile je Drupal nainstalován, promění se administrační nástěnka v Pantheonu. Všimněte si, že má tři hlavní záložky. Dev, Test a Live. Ano, tento hosting vám nabízí přepínání mezi třemi verzemi webu a umožňuje tak pohodlnou přípravu a testování úprav. Úplně první záložka Multidev navíc zobrazuje průvodce nastavením vícenásobného vývojového režimu, který je ale dostupný až v placené verzi.

Zůstaňme chvíli na záložce Dev. Na boku najdete přepínání mezi jednotlivými nastaveními hostingu daného webového projektu. V sekci Code se přepínáte mezi vývojovým režimem založeným na klasickém kopírování souborů přes SFTP (žádné trapně zastaralé FTP) a Gitem. Obojí umožňuje sledovat změny v souborech a provádět commit, tedy propsání změn do verzovacího systému. SFTP lze použít jak s heslem, tak s SSH klíčem.

Přístupy na SSH, Git nebo k databázi jsou rychle dostupné pod tlačítkem Connection Info. Ve stejné liště najdete tlačítka pro rychlý přechod na web, do jeho administrace nebo k vymazání cache webu.

Sekce Status zobrazuje přehled výchozích hlášení z drupalovské stránky Logy > Hlášení stavu, ale také informace o zálohování, využité kapacitě databáze (čerstvý web má 17 MB), použitých modulech a podobně. Také hlídání dodržování některých standardů při práci s Drupalem.

Exporty a importy databází a souborů

Pokud si budete chtít přenést Drupal někam jinam, nebo naopak nahrát například již existující databázi a soubory, využijete import a export. K dispozici je klonování do jiného prostředí, pro začátek také zajímavější import SQL dumpu z URL adresy (max. 500 MB) nebo nahraný z počítače (100 MB). Podobné limity platí pro nahrávané soubory.

Pantheon

Podobně databázi i soubory vyexportujete a stáhnete do počítače. Exporty jsou verzované, takže si můžete vždy stáhnout aktuální kopii dat nebo nějakou předešlou. Je tu také nástroj na odstranění databáze i souborů. To pro případ, že se rozhodnete začít z čisté vody. Pro testování Drupalu začátečníky je to myslím ideální. Není pak nutné to celé instalovat znovu, jen si opětovně projdete instalačního průvodce Drupalu.

Zálohování jen pro Git

V Pantheonu si vytvoříte zálohu aktuálního stavu webu s možností ji uchovat měsíc nebo půl roku. Pro obnovu dat je však nutné přepnout vývojový režim na Git. Dává to smysl. Pantheon je orientován zcela vývojářsky a profesionálně na uchovávání jednotlivých změn na webu.

Pantheon

Pro automatizované zálohy je už nutný placený tarif.

Zabezpečení webu a další nastavení

Pokud nechcete, aby si webu náhodou všimli vyhledávače, přepněte se do sekce Security a zapněte nastavení přes http autentizaci. Pantheon nabízí i přístup k logu s chybami v PHP. Opět se mi chce pět ódy na to, jak je vše pohodlné, bez nutnosti o logy žebrat u hostingu. Samozřejmostí je také podpora HTTPS.

Na všech webech na Pantheonu je možné aktivovat bezplatné propojení na službu New Relic. Pomůže vám se sledováním výkonu a stavu webu.

Přepínání mezi režimy webu

Přepínání mezi jednotlivými stavy webu je hladké. Po změnách v devel režimu klepnete na záložku Test, Pantheon přenese data z režimu Dev. Web si pak zobrazíte na adrese https://test-NAZEV.pantheonsite.io.

Když ve vývoji provedete a commitujete další změny, objeví se na kartě Test možnost je přenést spolu s následným spuštěním procesu update.php a vymazáním cache. Je důležité vědět, že se to týká souborů. Změny v databázi, jako je přidání obsahu nebo změna nastavení webu spustíte ručně v sekci Database/Files, kde opět zvolíte přenos z Devu do Testu. Celý proces probíhá hladce a rychle.

Pantheon

Podobným způsobem pak přenášíte data a změny v kódu z Testu do prostředí Live, kde je web dostupný na adrese https://live-NAZEV.pantheonsite.io, resp. na spárované doméně.

Další vychytávky Pantheonu

Pomocí SSH se samozřejmě s Pantheonem spojíte bez problémů. Navíc ale nabízí nástroj Terminus, který umožňuje například provádět dávkové změny ve všech napojených webech z příkazového řádku.

K jednotlivým webům lze přidávat spolupracovníky, kteří pak provádějí například změny v kódu modulů nebo témat vzhledu. Samozřejmá je podpora nástroje Drush.

Pantheon a WordPress

Mnoho lidí pracujících s WordPressem, kteří by pokročilé funkce Pantheonu využili, neznám. Vlastně mě nenapadá nikdo. Samozřejmě vím, že i větší weby se na WordPressu dají postavit a profesionální vývojáři tu spolu s hobby programátory jsou také.

Zprovoznění WordPressu probíhá podobně jako u Drupalu. Vyvoříte si sandbox, projdete instalačním procesem WordPressu a prakticky ihned máte hotový web. Instalace je ze zřejmých důvodů mnohem rychlejší než u Drupalu, je vlastně okamžitá.

WordPress tu běží bez problémů, pro jeho použití platí totéž, co pro Drupal. Propojíte-li jeho cache na Redis, můžete ji mazat rovnou z prostředí Pantheonu.

Na kolik vás to přijde?

Omezení bezplatné verze Pantheonu jsem naznačil v textu. Jedná se o spíše prémiové služby, obvykle nic z toho nenajdete ani na běžném hostingu. Pro testování a vývoj webu s Drupalem vám to asi nebude chybět. K omezením bezplatné verze bych ještě zmínil možnost maximálně dvou sandboxů.

Jakmile zadáte platební kartu, pak si můžete zvolit některý z placených tarifů. Základní začíná na 25 USD měsíčně, a pro běžný web by vám měl stačit. Vejde se do něj 10 000 shlédnutí, za občasné překročení by vás neměli nijak zpoplatňovat navíc, je na stránkách Pantheonu uvádějí. V rámci placených doplňků najdete také Apache Solr nebo cacheovací databázi Redis.

Z pohledu vývojáře se mi líbí možnost postoupení celého hostingu další osobě, například majiteli vyrobeného webu. Od vlastnictví k fakturaci. Tohle některé normální hostingy neumí ani po e-mailové komunikaci s technickou podporou. Už jsem několikrát zažil kopírování webu jen kvůli administrativním peripetiím.

Pokud se vrátím k původnímu účelu, pro který jsem chtěl Pantheon doporučit, pak už víte, že web si z něj můžete po otestování snadno zkopírovat do počítače a rozběhnout jinde. Jen bych důrazně upozornil na to, že Pantheon je silně návykový a po setkání s realitou jiných hostingů může následovat kruté vystřízlivění. Pokud vám má web vydělávat, pravděpodobně pak setrvání na Pantheonu silně zvážíte.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru