Microsoft Developer Days 2007 – shrnutí a zajímavosti

Pokud jste se nedostali na letošní Microsoft Developer Days 2007 v Praze nebo Ostravě, mám pro vás malé shrnutí všech zajímavých informací, které v průběhu této vývojářské konference zazněly. Jako každý rok, i letos byly představeny nejzajímavější vývojářské produkty od Microsoftu, poodhalily se budoucí plány Microsoftu v této oblasti, shlédli jsme ukázky několika programátorských hraček a vyslechli řadu více či méně zajímavých informací.

Letošní Microsoft Developer Days byly především o dvou produktech. Tím více zmiňovaným bylo před dvěma dny uvedené Visual Studio 2008. Druhým produktech, který se často objevoval, bylo vlastně hned několik nástrojů ze sady Microsoft Expression, zejména návrhář grafického rozhraní (nejen) webových aplikací Blend. Neměl bych zapomenout také na všudypřítomný Silverlight a sadu služeb Windows Live.

Ranní úvod byl klasicky věnován představení Microsoftu, tomu co dělá pro vývojáře, jaká pozitiva a negativa vývojáři dle průzkumů u Microsoftu vidí atd. Po několika slajdech s grafy a tabulkami (např. s porovnáním bezpečnostních chyb ve Windows XP a Vista a několika linuxových distribucích) se konečně přešlo k tomu, co vývojáře zajímalo asi nejvíce.

Visual Studio 2008

Jak jsem již naznačil, letos bylo vše podřízeno vývojářskému prostředí Visual Studio 2008 a jeho novinkám. Představení tohoto produktu by bylo na samostatný článek, resp. na několik článků, z prezentovaných nových vlastností Visual Studia 2008 mě zaujala lepší podpora pro tvorbu webu. Přepínání do vizuální podoby je mnohem rychlejší, Visual Studio 2008 sdílí funkcionalitu se skvělým nástrojem Microsoft Expression Web (viz Expression Web aneb Frontpage dnes kradou jen hlupáci). Přibyla spousta pomůcek pro týmovou spolupráci, sledování změn v kódu, práce s poznámkami a jiné.

Co mě však zaujalo nejvíce, je podpora ladění JavaScriptů na stránce s možností krokování, sledování hodnot proměnných a ladění. JavaScript navíc nemusíte ladit pouze v rámci ASP.NET webové aplikace vytvářené ve Visual Studiu. Prostředí dovede zachytit výstup z Internet Exploreru, díky čemuž můžete ladit i JavaScriptové funkce na stránkách s PHP nebo jinou technologií. Pomocí Visual Studia je možné provádět celou řadu výkonnostních testů pro webové stránky a sledovat jejich případná slabá místa. Opět se nabízí i podpora pro PHP, resp. jakékoli webové stránky.

Web 2.0, F#, Volha

Přednášející připomněli nový trend Web 2.0. Došlo také na praktickou ukázku synchronizace online databáze na SQL Serveru s offline zařízeními, například s kapesním počítačem bez přístupu k internetu nebo síti. Na závěr první části jsme se dozvěděli o plánech Microsftu do budoucna. Mělo by dojít ke zlepšení podpory PHP a dalších jazyků ve vývojářských aplikacích; Microsoft pracuje na podpoře funkcionálního jazyka F#. Dozvěděli jsme se něco málo o experimentálním projektu Volha, který zkoumá JavaScript jakožto platformu dostupnou ve všech webových prohlížečích nezávisle na operačním systému.

Boj o chlebíčky a Popfly

Po krátké přestávce, během které se asi tisícovka vývojářů boxovala o chlebíčky (a já jsem marně hledal k pití něco jiného než teplý čaj či kávu), představila Barbora Zychová krátce Microsoft Popfly a jeho možnosti pro tvorbu miniaplikací pro web nebo Windows Vista Sidebar. Jde o takovou hračku, s jejíž pomocí zvládne vytvořit zajímavé miniaplikace i člověk, co většinou neprogramuje. O Popfly jsem psal již v červenci v článku Popfly: více než online HTML editor od Microsoftu.

Ajax a Visual Studio 2008, Windows Live v praxi

Fenoménem dnešního internetu je Ajax. S pomocí Visual Studia 2008 je možné sadu technologií a postupů známou jako Ajax velmi snadno implementovat do webových stránek. Praktické je i doplnění funkcionality stávajících ASP.NET prvků o podporu Ajaxu. Dalibor Kačmář dále ukázal, co všechno nabízí Silverlight 1.0 a co se připravuje v jeho dalších verzích.

Poté se chopil slova Štěpán Bechyňský a předvedl řadu praktických ukázek s propojením na aplikace z Windows Live. Na adrese dev.live.com najdete řadu zdrojů a ukázkových příkladů, jak využít Windows Live aplikace ve vašich programech. Po ukázce spolupráce Virtual Earth s RSS zdrojem s geoinformacemi a možností vložení vygenerovaného pohledu na mapu do vaší webové stránky, došlo na ukázku webového rozhraní Windows Live Messengeru (informoval jsem v článku Kontaktní formulář aneb Windows Live Messenger pro váš web.

Velkého zájmu se dočkala ukázka automatických robotů, kteří dovedou odpovídat na vaše dotazy zasílané přes Windows Live Messenger. Pěkně to v září představil Radek Hulán v článku Vzdělaný Microsoft Encarta (ro)bot. Štěpán Bechyňský ve své přednášce ukázal, jak jednoduše lze naprogramovat pomocí několika řádků ve Visual Studiu vlastního odpovídacího robota pro Windows Live Messenger. Pokud by vás to zajímalo, doporučuji si koupit dnes vycházející Computer 22/07, kde jsem tomu věnoval programátorskou dvoustránku – najdete tam postup pro vytvoření robota krok za krokem.

Vyhledávač Tafiti, 3D vizualizace Photosynth

Další částí konference byla přestávka na oběd. Jelikož jsem mírumilovný člověk, místo boxování se o kus žvance a místo, kde bych si jej mohl sníst jako pes ukořistěnou kost, jsem dal přednost minerálce.

Odpolední blok začal krátkou ukázkou vyhledávače Tafiti, které se chopila opět Bára Zychová. Spíše než o skutečně použitelný vyhledávač jde o ukázku možností Silverlightu. Na můj vkus má pro praktické použití příliš mnoho zdržujících animací. Ale doporučuji vám se na vyhledávač podívat, vyzkoušet si přepínání mezi nalezenými stránkami, RSS zdroji a obrázky. Zajímavé je také přetahování některých z nalezených výsledků do odkládacích boxíků na pravé straně.

Tafiti

Vyhledávač Tafiti

Mnohem zajímavější je Microsoft Photosynth. Jde o aplikaci, která na základě stovek nebo tisíců fotografií z jednoho místa dovede udělat jakousi virtuální prohlídku. Těžko se to popisuje, nejlépe bude, když si Photosynth opět sami vyzkoušíte. Jde zatím o technologickou ukázku, zato však velmi působivou. Pokud Photosynth nechcete instalovat, koukněte se alespoň na toto video.

Microsoft Photosynth

Microsoft Photosynth

Design a přívětivost uživatelského rozhraní

Hlavní části odpoledního bloku se ujali Michal Neuwirth a Dalibor Kačmář. První přednáška se týkala tvorby interaktivního obsahu. Praktická ukázka demonstrovala využití Expression Blend, XAML, Visual Studia 2008 a Silverlightu pro vytvoření efektních prvků na webové stránce. Vřele vám doporučuji stránky Silverlight: Showcase představující reálné webové aplikace využívající tuto konkurenci pro Adobe Flash.

V krátkém bloku věnovanému designu jsme měli možnost shlédnout porovnání dvou českých neemailových služeb z hlediska jejich uživatelské přívětivosti. Jako příklad špatného návrhu byl uveden Listonoš.cz, vyzdviženo bylo naopak rozhraní Seznam E-mail.

Dalibor Kačmář pak předvedl další nástroje ze sady Microsoft Expression. Dle programu mělo dojít i na Expression Media (viz můj článek Microsoft Expression Media – profesionální správce médií), to jsem ale už musel konferenci bohužel opustit. Ani tak nevím, zda jsem náhodou neměl možnost vyhrát herní konzolu Xbox 360. Útěchou pro všechny nevyhrávající bylo alespoň tričko s logem Silverlightu, které dostal každý účastník za vyplněný dotazník.

Konference Microsoft Developer Days 2007 se povedla a myslím, že s tím bude souhlasit většina zúčastněných. Nezkazila ji ani zima v přednáškovém sále, ani tlačenice na chodbičkách. Nepozoroval jsem sice, že by se zde objevila nějaká žhavá novinka (o Visual Studiu 2008 se vědělo již několik týdnů či měsíců), ale živé ukázky jsou vždy přínosné. Zvláště pro ty, kdo si za celý rok nenajdou čas, aby si prohlédli množství nejrůznějších webcastů, které Microsoft na různých svých stránkách nabízí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru