Ladění Drupalu

Dobrý den
Chci se zeptat, zda je třeba po rozchození Drupalu vč. všech požadovaných modulů nutné provádět nějakou optimalizaci databází či něco podobné, jež vede ke zvýšení rychlosti.
Proč se ptám, na mém testovacím webu (pár testovacích textů, téměř bez obrázků) trvá přechod ze stránky na stránku kolem 10s, což se mi např. v porovnání s Maxiorlem (vzhledem k obsahu) zdá neúměrně moc. S nastavením "výkon" jsem si hrál, téměř vše mám zapnuté, ale žádné znatelné zrychlení se neprojevilo.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, je otázka, kde to testujete. Pokud je to web běžící na pomalém serveru, může to zlobit. Zkuste to třeba na lokále z VetrigoServ, jestli bude znát zrychlení.

Druhá věc, která může rychlost webu znatelně ovlivnit, je použití modulu Views a zobrazování různých výpisů v podobě bloků na stránkách. Pokud bych měl web s velkým počtem návštěv a stránky by museli z mnoha tisíc údajů sestavovat nejčtenější, nejdiskutovaněší a jiné nej... články, bylo by zpomalení znatelné.

Nastavení kešování by mělo rychlosti načítání pomoci.

návštěvník

Dobrý večer,

náš web (http://prifuk.cz) má problém s odezvami při otevírání nové (a každé) stránky, a to nehledě na jeho zátěži, i nyní v 01:20 mi načtení mého profilu trvá 3s i přesto, že jsem jediný uživatel online. Zkoušeli jsme povolit urychlení pro všechny možné bloky, ale to nezvýšilo rychlost načtení vůbec. Díval jsem se na výpis ze site speed (plugin od googlu do firebugu) a ten nám dává 70 - 80 bodů ze sta, chce jen vylepšit práci s CSS a JS (spojit do jednoho) a úspora dat pro přenos až 200 kB na stránce pomocí gzip. Částečně nám pomohlo cacheování některých views, v blocích už máme nastaveno téměř statické (Organic groups) zobrazení výpisu členů. Ze všeho nejhorší je zpomalení v administraci a povolování modulů či nastavení oprávnění uživatelů. Zde se doba načtení pohybuje až k 10 s, běžný čas načtení stránky (nemá přístup k důležitým částem založeným na views natožpak nedejbože administraci) je podle googlu 2,4 s.

http://prifuk.cz/system/files/users/admin/chart.png

Tušíme že jde o problém se zápisem a čtením databáze, ukládání seznamu povolených modulů trvá doslova věčně.

Co se týče hardwaru by neměl být problém, běháme na VPS s přiděleným výkonem čtyřjádra, 4 GB RAM (první co jsme zkusili byl hardware). Jedině harddisk by mohl být problém, na něm běží více webů (často i drupal nebo joomla) a my se trochu obáváme, že hromadný a postupný zápis v databázi na stovce míst najednou by mohl web brzdit. Rychlost během stahování některých dokumentů byla mezi 500 kB až k 1,5 MB/s. Databáze je místěna na jiném stroji připojeném síťovým kabelem, kde je rovněž spolu s databázemi ostatních webů.

Chci se vás proto zeptat, jestli jste nezažíval podobné problémy na některém webhostingu či jestli nevíte jakým způsobem pročisťit databázi (například vše nelogovat?).

 

P.S. Můžeme zasahovat do nastavení php i MySQL - naše stánka slouží zároveň pro odladění "našeho" hostingu, kde jak jsem již zmínil několik Drupalovských webů je.

 

Profile picture for user Jan Polzer

DObrý den, určitě bych se podíval, kolik se toho loguje, a případně log přístupů v nastavení Drupalu vypnul. Maxiorel se také dlouho načítá, protože je na serverech za oceánem, ale to asi není váš případ.

návštěvník

Abych byl úplný, značné zlepšení jsme zaznamenali při používání diskového formátu ext4, když jsme si ověřovali, jestli za to nemůže windows server. Zlepšení jde ale dosáhnout až po poupravení tohoto formátu (stačí vygooglit ext4 s MySQL), protože nyní po nové verzi byl ještě pomalejší. OS webhostingu asi nezměníme, ale pro ty co běhají na linuxu a mají stejné problémy to může být užitečná zpráva.

Odpovědět

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru