Jak pracovat s nástrojem Google Hlášky (Buzz)

Před několika dny uvedla společnost Google novou službu jménem Google Hlášky (v originále Google Buzz). Tématem dnešního článku proto bude, co umí a jak s ní pracovat.

U většiny nástrojů a služeb pocházejících od firmy Google člověk tak nějak podvědomě tuší, co umí a co od nich tedy i čekat za funkce. Nikdo jistě nikdy ani na vteřinu nezapochyboval, co umí Gmail nebo že Google Maps určitě nebude sloužit jako databáze kuchařských receptů. Pak tu ale máme vyložené oříšky typu Google Wave či dnešní Google Buzz.

Česká pobočka Google se rozhodla slůvko „Buzz" přeložit jako „Hlášky", což je kapku jiný význam původního slova „Buzz" (bzučení, hukot, vření, klep, pověst, vysílat...).  Spíše by nám sedělo něco jako Google Frmol, ale co my redaktoři naděláme, že ano...

Kde najdete Google Hlášky (Buzz)

Základní rozcestník pro Google Buzz a jeho českou variaci Google Hlášky je na adrese www.google.com/buzz. Pokud bychom se měli blíže podívat na filozofii Hlášek, tak tato služba není samostatnou sociální sítí ve smyslu, v jakém ji obvykle průměrný uživatel chápe (Facebook, Twitter...), ale je to spíše sbírka doprovodných funkcí sociálního rázu rozšiřujících standardní funkčnost Gmailu. Právě Gmail je pro Google Hlášky alfou a omegou, kompletně na Gmailu totiž staví, takže bez vlastnictví jeho účtu služba postrádá smysl.

A jak vlastně postupovat při instalaci? Po klepnutí na tlačítko Vyzkoušejte Hlášky v Gmailu se objeví nové okno s trojicí klíčových vlastností Hlášek:

  • Není nutné žádné nastavování
  • Vše na jednom místě
  • Integrace doručené pošty

Pokud Google Hlášky uživatele neoslovily, může přejít klepnutím na tradiční odkaz Nikoliv, přejít do doručené pošty rovnou do své pošty, případně klepnutím na tlačítko Skvělé! Vyzkoušejte Hlášky Hlášky poměrně logicky vyzkoušet. Po klepnutí na ně je načten Gmail a objeví se rozhraní Hlášek:

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Pracujeme s Google Buzz (Hláškami)

První věcí, kterou je vhodné provést, je import pošty (a tedy i kontaktů, odkud bude mít jistě většina z vás nejvíce čtenářů) pomocí tlačítka nahoře. Tímto se před vámi objeví váš tradiční účet, ovšem s jednou změnou - mezi položkami Doručená pošta a S hvězdičkou vám přibudou Hlášky označené komiksovou bublinou, v níž se prolínají 4 barvy: Modrá, žlutá, zelená a červená. Klepněte tedy na Hlášky:

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Objeví se před vámi stránka s prázdnou komiksovou bublinou a následujícími položkami nad ní: Jméno uživatele (klepnutím na Upravit je možno profil doladit k dokonalosti, kromě běžných kategorií známých z každého dotazníku nás zaujal zejména řádek Moje nadpřirozené schopnosti, s k němu příklady: létání, teleportování, cestování v čase, pojídání brambůrků a salsy). Profil je zkrátka to, jak se budete veřejně prezentovat.

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Jako další položku zde máme Spřízněné weby. Jde o to, že aktivita uživatele na těchto webech se může zobrazit i v Google Hláškách. Najdeme zde standardně weby Picasa a Google Reader, ovšem je možno připojit také tyto další weby: Stav chatu Google, poté Flickr a nechybí ani Twitter.

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky se při pokusu o zapsání Hlášky (či po přidání webu) nezapomenou zeptat, jak si přejete, aby vás viděli ostatní uživatelé + zobrazí několik dalších důležitých informací a dotazů (kolik vás čte lidí, kolik lidí sledujete na oplátku vy a zda zobrazit v profilu seznam mnou sledovaných osob a osob, které mě sledují).

Google v okně nezapomíná ihned vysvětlit ani to, proč je potřeba si nejprve vytvořit profil (tedy pokud jej doposud nemáte) a že je tento profil také viditelný na webu. Příspěvky smíte odesílat veřejně (zobrazí je kdokoli), nebo soukromě (zobrazí je jen vámi vybraní uživatelé.

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Vlastní rozhraní pro zápis Hlášek je velmi jednoduché. Jde vložit kromě textu i odkaz a fotku. Poté už jen stačí zvolit, jakému typu osob Hlášku odeslat (Veřejné nebo Soukromé) a klepnutím na tlačítko Odeslat celou akci provést.

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Hláškovské rozhraní neskrývá žádné záludnosti a každý, kdo se vyzná v obyčejném diskusním fóru, jistě rychle pochopí i Google Hlášky. Mimochodem, další sledované osoby můžete přidat buď jako přímo jejich adresy z kontaktů či skrze vyhledání profilu. S Hláškou lze provést několik dalších věcí:

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Okomentovat ji:

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Přidat smajlík To se mi líbí!

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Nebo na Hlášku reagovat e-mailem.

Google Hlášky nebo Google Buzz

Google Hlášky nebo Google Buzz

Vpravo se nalézá hodina i čas vložení spolu s následujícími, méně často používanými, funkcemi: Odeslat tento příspěvek, Odkaz na tento příspěvek, Ignorovat tento příspěvek, Upravit tento příspěvek a Smazat tento příspěvek.

Google Buzz (Hlášky) na mobilu

Pokud by snad někdo zjistil, že se na Google Hláškách stal zcela závislým a rozhodně si bez nich nemůže představit jediný krok, může si službu zpřístupnit i ve svém mobilním zařízení. Je to také dobrá cesta, pokud chce člověk Hláškám čas věnovat třeba při dojíždění apod.

Jak v tomto případě postupovat je velmi prosté. Na domácí stránce Google Hlášek vpravo dole najdete box titulovaný Hlášky v telefonu, který slouží právě k tomuto. Ačkoliv by to mohlo působit dojmem, že se stahuje nějaká aplikace, pravda je taková, že se pouze v mobilním prohlížeči zadá adresa buzz.google.com, takže i když klepnete na tlačítko Získejte Hlášky do svého telefonu, jediné, co zde lze udělat, je odeslat si link do mobilu, smartphonu či podobného udělátka.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru