Jak detekovat mobilní prohlížeč s využitím PHP Mobile Detect

Potřebujete-li ve své webové aplikaci rozpoznat webový prohlížeč z nějakého mobilního zařízení, pak vyzkoušejte knihovnu PHP Mobile Detect. Jednoduše se implementuje a nabízí snadný přístup k mnoha informacím o prohlížeči.

Knihovna PHP Mobile Detect je určena pro získání co největšího počtu informací o webovém prohlížeči, který právě načítá vaši webovou stránku psanou v PHP. Podobných knihoven existuje celá řada, PHP Mobile Detect mě oslovuje právě snadností svého použití.

Výhoda detekce prohlížeče přímo pomocí PHP namísto detekcí pomocí JavaScriptu spočívá v tom, že detekci provedete už při zpracování stránky na straně serveru a můžete tak do prohlížeče odeslat již rovnou upravený výstup pro příslušný prohlížeč nebo rodinu prohlížečů.

Jak pracovat s PHP Mobile Detect

Jako návod k použití knihovny PHP Mobile Detect vám v podstatě stačí kouknout se na její domovské stránky. Základní příklad použití si sem dovolím zkopírovat a mírně upravit pro vysvětlení.

Do vašeho stávajícího skriptu stačí připojit soubor Mobile_Detect.php a zkonstruovat nový objekt s informacemi o prohlížeči:

<?php
include 'Mobile_Detect.php';
$prohlizec = new Mobile_Detect();
?>

To je prakticky celý proces detekce a nyní můžete již velmi jednoduše přistupovat ke zjištěným informacím:

<?php

if ($prohlizec->isMobile()){
  // zjištěn mobilní prohlížeč, buď v mobilu nebo v tabletu
}

if($prohlizec->isTablet()){
  // zjištěn tablet
}

if ($prohlizec->isMobile() && !$prohlizec->isTablet()){
  // zjištěn mobilní prohlížeč, ale zároveň se nejedná o tablet
}

?>

Upozorňuji hlavně na poslední příklad, který využijete v případě, že chcete nějakou úpravu stránky provést jen pro případ, kdy sice jde o mobilní prohlížeč, ale nejedná se o tablet. Informace $prohlizec->isMobile() je totiž kladná pro všechna mobilní zařízení, lhostejno, o jaké se jedná.

PHP Mobile Detect vám odpoví i na další otázky ohledně prohlížeče, například na jakém mobilním zařízení a s jakým operačním systémem běží. Kompletní výčet vlastností objektu najdete na domovské stránce PHP Mobile Detect po kliknutí na tlačítko Demo, případně v souboru readme ve staženém balíčku.

Knihovnu PHP Mobile Detect používá také modul Mobile Switch pro redakční systém Drupal, který jsem zmínil v článku Drupal 7 a mobilní web: pár tipů a více povzdychnutí.

PS: Pokud budete zmateně koukat na syntaxi v souboru readme, vězte, že se jedná o zápis markdown.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru