Embardcadero RAD Studio XE: vše pro rychlý vývoj na desktopu i webu

Nejnovější podoba vývojářského prostředí od společnosti Embarcadero pokračuje v tradici produktů Delphi a C++ Builder, které dále vylepšuje. V Embardcadero RAD Studio XE však nechybí ani novinky, jako podpora vývoje v PHP.

Vrátíme-li se zpět do historie, tak si určitě vzpomenete na oblíbené vývojové prostředí Borland Delphi pro vývojáře pracující s Object Pascalem a na C++ Builder pro vývojáře dávající přednost C++. Později se oba produkty spojily do jednoho velkého vývojového prostředí, aby pak byly odprodány společnosti Embarcadero, která v jejich vývoji, by pod jinou hlavičkou, i nadále pokračuje.

Fanouškům a vývojářům pracujícím s těmito produkty to jistě není třeba připomínat, chtěl jsem však osvěžit paměť těm, kdo třeba na pár let ztratili Delphi nebo C++ Builder z dohledu. Aktuální verze společného vývojového prostředí nese název Embardcadero RAD Studio XE a poskytuje vše potřebné pro vývoj nativních aplikací pro Windows, tvorbu programů využívajících .NET, výrobu multiplatformních řešení postavených na platformě Mono a dokonce i možnost tvorby webových aplikací s využitím jazyka PHP.

Embardcadero RAD Studio XE se tedy ve skutečnosti skládá z produktů Delphi, C++ Builder, Delphi Prism a RadPHP, přičemž všechny jsou spojeny do jednotného vývojového prostředí. Delphi XE a C++ Builder XE jsou určeny pro nejen tvorbu klasických desktopových aplikací, Delphi Prism budete potřebovat pro vývoj na platformě .NET (nebo ASP.NET u webů) a konečně RadPHP XE je pokusem o znovuoživení vývojářského nástroje pro tvorbu s PHP. Ještě se k němu dostaneme.

Zůstaňme ještě chvíli u Delphi a C++ Builderu v pojetí jako nástrojů pro vývoj desktopových aplikací. Přestože je tato role u obou vývojářských produktů chápána jako nejčastější, bylo by to značné podcenění jejich schopností. Jak Delphi, tak C++ Builder jsou vybaveny rozsáhlou databázovou propojitelností DataSnap, možností modelovat v UML, nebo v případě edice Architect nástrojem ER/Studio, který slouží k modelování databází. Delphi i C++ Builder jsou tedy plně připraveny na tvorbu vícevrstvých podnikových aplikací.

Novinky a vlastnosti, které stojí za pozornost

Moderní vývojářský svět nyní prožívá honbu za cloudovými řešeními. Embardcadero RAD Studio XE nezůstává za tímto trendem pozadu a nabízí plnou podporu pro cloudy v Amazon EC 2. Díky vestavěným komponentám je podporována také platforma Windows Azure, v  tomto případě jako cloudový databázový server.

Dáváte-li před cloudy přednost klasice, pak oceníte podporu platformy .NET ve verzi 4.0 a podporu Silverlightu 4. Zatímco dříve Delphi Prism obsahovalo jen vývojové prostředí postavené na Visual Studiu, nyní můžete .NET aplikace vytvářet také pro Mac OS - s využitím MonoDevelop IDE zakomponovaném do Delphi Prism.

Pořádek ve vyprodukovaných řádcích udržíte s vestavěným managementem zdrojového kódu. Za zmínku určitě stojí sada nástrojů Tool Chest sloužící k profilování, logování, rozšířenému porovnávání souborů a automatickému překladu a sestavení kódu.

RadPHP XE je kompatibilní s PHP 5.x a už ze samé podstaty PHP slouží k tvorbě multiplatformních webových aplikací. Ve vývojové sadě Embardcadero RAD Studio XE je novinkou, nicméně někteří z vás si jistě vzpomenou na první pokusy Borlandu pod označením Delphi for PHP.

V Delphi XE a C++ Builderu XP najdete zabudovanou podporu pro UML modelování, provádění auditů kódu nebo pro tzv. unit testy s využitím frameworku xUnit.

Součástí Embardcadero RAD Studio XE je také celá řada databázových nástrojů a databázový server InterBase 2010 ve verzi pro vývojáře. Délka instalace tomu odpovídá, je docela škoda, že neproběhne víceméně automaticky jako je tomu u Visual Studia, a neustále si v průběhu kopírování souborů říká o potvrzení nějakých změn a nastavení. Dít se tak na začátku při výběru komponent, nebo až na konci, byl by několik desítek minut trvající proces instalace mnohem příjemnější.

Delphi XE

Vývojové prostředí Delphi je určené především pro rychlou tvorbu desktopových aplikací, které nepotřebují pro své fungování knihovny .NET. Vzhledem k tomu, že je prostředí založeno na snadno pochopitelném Object Pascalu, může být ideálním vstupem do světa profesionálního programování. Na své si zde přijdou příznivci „naklikaných" řešení - aktuální Delphi XE obsahuje přes pětistovku připravených komponent - ano, stále samozřejmě těží z VCL, jakožto svého základního stavebního kamene.

Import starších projektů je bezproblémový - samozřejmě za předpokladu, že jste nevyužili některou z komponent, které se v novějších verzích Delphi již nenacházejí. V mém případě jsem pohořel na Quick Reportu. Narazíte-li na stejný problém, vězte že Quick Report stále existuje, pro Delphi XE jej můžete dodatečně dokoupit.

Delphi XE samozřejmě není jen o vizuálním programování. Pro práci s kódem je již tradičně připravena kontextová nápověda s inteligentním doplňováním kódu, nebo možnost sbalování celků kódu pro lepší orientaci na obrazovce.

Delphi XE

Delphi XE

Musím říci, že zabudovaný správce verzí je velmi návyková věc. Přepínání do historie kódu a možnost podívat se na jeho původní podobu, to je velmi praktická pomůcka.

C++ Builder XE

S komponentami VCL pracuje i druhá stěžejní část Embarcadero RAD Studio XE. Zatímco Delphi je jedinečné v tom, že se jedná prakticky o jediné takto rozsáhlé vývojářské prostředí pro Pascal, C++ Builder je tím samým pro vývoj v C++.  Jistě, máme zde Visual Studio s jeho C++, kde můžete také navrhovat nativní aplikace pro Windows. Visual Studio C++ však nikdy nemělo a nenabízelo rychlou tvorbu uživatelského prostředí aplikací tím, že byste si jej poskládali z nějakých komponent - pomineme-li vývoj s řízeným kódem pro .NET. C++ Builder je tímto jedinečný.

C++ Builder XE

C++ Builder XE

Podobně jako v Delphi, tak i v C++ Builderu XE si tedy naklikáte vzhled aplikace s využitím stovek různých vizuálních i ryze funkčních komponent a pustíte se do doplnění obsluhy funkcí vytvoření kódu v C++. Způsobem tvorby práce i tím, jakých typů produktů zde lze dosáhnout, se C++ Builder XE od Delphi XE prakticky neliší. Přesto ale má C++ Builder z podstaty jazyka, ve kterém s ním pracujete několik možností navíc. Příkladem budiž knihovny Boost, Dinkumware STL, podpora TR1 a další.

Delphi Prism XE

Od předchozích dvou vývojářských nástrojů se Delphi Prism liší v tom, že je určeno pro tvorbu desktopových a webových aplikací pracujících v prostředí .NET resp. ASP.NET. Delphi Prism XE je v podstatě Visual Studio 2010 Shell, tedy základní vývojové prostředí od Microsoftu, které Embarcadero opatřilo vlastními funkcemi a kompilátorem.

V Delphi Prism XE však můžete jednoduše vytvářet také aplikace pro Mac OS X s využitím vývojového prostředí MonoDevelop.

Delphi Prism XE

Delphi Prism XE

Pokud si dále doplníte samostatně stažitelný produkt MonoTouch od Novellu, můžete využít sílu Embardcadero RAD Studio XE k tvorbě aplikací pro iPhone.

RadPHP XE

Pamatujete na Delphi for PHP? Dvě verze tohoto produktu se pokusily zaujmout vývojáře tím, že nabízely na Delphi založené vývojové prostředí, které mělo pomoci s rychlým vývojem aplikací pro PHP kombinací vizuální a kódové cesty. Bohužel bez většího úspěchu a produkt tak po dvou verzích zmizel z hledáčku vývojářů.

V rámci Embardcadero RAD Studio XE přichází jeho reinkarnace - RadPHP XE. Opět se jedná o kombinaci vizuálního skládání webové aplikace s psaným kódem v PHP. Pokud by RadPHP XE mělo být kompletním nástrojem pro tvorbu webových aplikací, mělo by obsahovat i nějakou podporu pro práci s CSS. Takto si sice můžete poskládat komponenty na panel představující webovou stránku, ale úpravu jejich vizuálních vlastností již musíte řešit jinak.

Hlavní výhoda RadPHP spočívá v propojitelnosti na databázové servery a snadné tvorbě prezentačního rozhraní pro data získaná z těchto zdrojů.

RadPHP XE

RadPHP XE

Na druhou stranu úplně nepoužitelné RadPHP XE není. Naopak. Přibyla zde podpora komponent z populárního JavaScriptového frameworku jQuery, můžete s ním vytvářet aplikace využívající internetové služby Google a poměrně snadno zde díky nabízeným komponentám vytvoříte i aplikace pro sociální síl! Facebook. Nechybí ani vestavěný debugger. Budeme-li RadPHP XE považovat za doplněk k tomu, aby Embardcadero RAD Studio XE pokrylo veškeré potřeby vývojáře od tvorby pro desktop až po propagaci produktů na webu, pak má určitě svůj význam.

Doplňkové komponenty v Embardcadero RAD Studio XE

Za formu přidané hodnoty můžeme v Embardcadero RAD Studio XE považovat doplňkové komponenty od různých společností, které vývojářům zjednoduší život při provazování jejich aplikací s databázemi, při tvorbě tiskových sestav nebo práci s internetem. Konkrétněji:

Pro tiskové sestavy využijete Rave Reports od Nevrony, pro tvorbu grafů TeeChart od Steema, s internetem vám pomohou komponenty IntraWeb XI od AtoZed nebo IP*Works od /n software. Výše zmíněná podpora verzování kódu je založena na Subversion Client and Server. Dále v Embardcadero RAD Studio XE najdete profiler AQTime, porovnávač rozdílů Beyond Compare, správce sestavení FinalBuilder, rozšířené logování CodeSite nebo sadu ikonek a grafických materiálů glyFX.

Embardcadero RAD Studio XE ve verzi Professional pořídíte za 35 200 Kč, přičemž získáte i celou řadu starších verzí RAD Studia v ceně. Samostatné Delphi XE Professional nebo C++ Builder XE Professional pořídíte za 22 600 Kč, RadPHP XE vás vyjde na 7 600 Kč. Detailní informace o cenách produktů najdete na webu českého a slovenského distributora www.embt.cz. Další zajímavé informace najdete například na docwiki.embarcadero.com.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru