Dr.Web – antivir použitý ruským ministerstvem obrany

Pokud některý program použije ministerstvo čehokoli kteréhokoli státu, je to pro výrobce dobrá příležitost, jak svůj produkt propagovat. S podobnou praxí se můžete setkat i u antivirového programu Dr.Web, který používá ruské ministerstvo obrany. Na mnoha webech, kde je tento program ke stažení, je tato informace uvedena hned jako první. Co však antivir Dr.Web nabízí jiného, kromě skutečnosti, že chrání ministerské počítače rozlohou největšího státu na světě?

Po spuštění programu vás přivítá poměrně stroze vypadající uživatelské rozhraní. Nicméně v tomto případě to znamená minimum grafických prvků, nikoli rozházená tlačítka beze smyslu či ošklivě vypadající ovládací prvky. Zkrátka jde o antivir ze staré školy – více než na pozlátko je dán důraz na funkčnost. I přes to všechno je uživatelské rozhraní programu pěkné a přehledné, čímž dokazuje, že i bez záplavy grafiky se lze obejít.

Rychlé a nezdržující nastavení

Na výběr máte ze tří možností kontroly počítače – expresní, kompletní a volitelné. V textovém panelu vás Dr.Web informuje o tom, které části systému jsou při kterém nastavení kontrolovány. V případě expresního nastavení jsou to všechny automaticky startující programy, boot sektory, složka systému uživatelská data a některé další složky, viz info na následujícím obrázku.

Dr. Web
 
Jednoduché a zároveň pěkně vypadající rozhraní programu Dr.Web

Ve volitelném režimu kontroly počítače jednoduše označíte složky a soubory, které chcete kontrolovat. Označení je symbolizováno červeným puntíkem. Program pracuje také ihned po spuštění – kontroluje procesy aktuálně spuštěné v operační paměti. Kontrolu vybraných položek ovládáte pomocí tří tlačítek připomínajících přehrávač.

Dr. Web
 
Antivir Dr.Web v akci

Kontrola souborů systém docela zatěžuje (Vista x64 Ultimate, AMD 64 3000+, 1 GB RAM), takže zapomeňte na to, že byste si během té doby přehrávali například písničky v MP3. Tedy v případě, že nechcete poslouchat neustále se zasekávající skladbu. Výsledky kontroly systému si můžete prohlédnout ve statistikách, které tvoří druhou část okna antiviru Dr.Web.

Dr. Web
 
Statistika provedených kontrol počítače

Minimum nastavení

V nastavení programu najdete seznam, do kterého lze uvést složky ignorované při kontrole počítače. Lze tu vypnout standardně aktivovanou heuristiku. Standardní nastavení také kontroluje všechny typy souborů (lze omezit), prochází archivy a poštu – lze opět vypnout.Dobrým zvykem je umožnit uživateli nastavení, jaké akce se provedou v případě, že je nalezen infikovaný soubor – Dr.Web není v tomto směru pozadu. Běžně je nastaveno hlášení o infekci, antivir však můžete přimět k automatickému léčení, bude-li to potřeba. Můžete si zde také zkusit pohrát s nastavením priority procesu kontroly počítače.

Dr. Web

Prováděné akce lze nastavit pro různé typy infikovaných objektů

Výše uvedenými informacemi jsem vlastně vyčerpal téměř všechny funkce antiviru Dr.Web. Chybělo mi detailnější nastavení podpory komprimovaných souborů a lepší rozlišení toho, jaké soubory se budou kontrolovat. Aktualizace programu se provádí pomocí dodávaného nástroje přes internet. Součástí antiviru je také nástroj SpIDerMail, který se stará o vytváření antispamových pravidel pro poštovního klienta Outlook Express a upozorňování uživatele na nevyžádanou poštu. O ochranu na pozadí by se měl starat doplněk SpIDer Guard, nenašel jsem však způsob, jak jej aktivovat – sám se nespouštěl.

Před dvěma dny zveřejněná verze Dr.Web 4.44 má mimo jiné přinést podporu pro Windows Vista. Můj systém nicméně vytrvale hlásil, že antivir nenašel. Dr.Web by si měl poradit také se stále častěji zmiňovanými rootkity.

Antivirus zdarma i za peníze

Dr.Web je k dispozici nejenom pro operační systém Windows, ale i pro Linux, *BSD, Solaris, Novell NetWare a DOS. Zdarma je dostupný v podobě léčícího prográmku CureIt!. Placená verze s antivirem a antispamovou ochranou stojí 28 Euro.

Odkazy:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru