Digsby: instant messenger, e-mail a sociální sítě v jednom

Vadí vám, že pro spojení napříč různými komunikačními sítěmi musíte používat různé programy? Pokud vám nevadí neoriginální software pro ICQ, MSN, Google Talk a další, pak vyzkoušejte freewarový program Digsby. Kromě kecálků nabízí i propojení s e-mailovými schránkami a sociálními sítěmi typu Facebook nebo Twitter.

Tzv. alternativní programy pro instant messaging, hezky česky prostě kecálci, jsou sice často zatíženy problémy způsobenými změnou originálního protokolu (typicky ICQ), na druhou stranu velmi často nabízí mnohem více funkcí, než originální komunikační programy.

To je i příkladem sympatické aplikace Digsby. Hlavním rysem, kterým se liší třeba od Mirandy, je důraz na propojení komunikačních sítí, e-mailu a sociálních sítí. Kromě zasílání zpráv vás totiž upozorní na nové e-maily v libovolném počtu schránek a na nové zprávy a události na sociálních sítích.

Nastavujeme Digsby

Po prvním spuštění je třeba vytvořit nový účet, poté se k programu přihlásíte a můžete začít s přidáváním účtů pro komunikaci, e-maily a sociální sítě. Buď klepněte na tlačítko Add account nebo kdykoli později z nabídky Tools|Preferences vyvolejte okno pro nastavení programu. V sekci General&Profile uvidíte tři sekce pro přidání nových účtů.

IM Account slouží pro přidání nových komunikačních sítí. Tlačítkem Add IM Account si zobrazte nabídku pro AIM, MSN, Yahoo, Google Talk, ICQ, Jabber a Facebook Chat a poté vyplňte příslušné připojovací údaje. Podobným způsobem přidejte přihlašovací údaje k poštovní schránce (Gmail, Yahoo, POP3, IMAP, AOL) nebo k sociální síti (Facebook, MySpace, Twitter a LinkedIn).

Přidání nových účtů do Digsby

Přidání nových účtů do Digsby

V nastavení Digsbyho si dále upravte jeho vzhled (na výběr jsou dva skiny v různých variantách), třídění vašich kontaktů v seznamu, přepínání statusů a další věci typické pro komunikační programy. Doporučuji také sekci Notifications, kde si upravíte, na jaké události vás má Digsby upozornit zvukem a informačním panelem.

Používáme Digsby

Práce s Digsbym se ničím neliší od běžných komunikátorů. V okně se seznamem kontaktů poklepejte na nějaký svůj protějšek, zobrazíte si konverzační okno a začnete psát. Digsby si poradí i s přenosem souborů a videotelefonáty mezi počítači.

Digsby

Digsby

V konverzačním okně si můžete zobrazit také informace o aktuálním kontaktu. Totéž se zobrazí v plovoucím panelu ihned, jakmile umístíte myši nad některý z kontaktů v seznamu. Trošku problémy dělá jen diakritika.

Informace o kontaktu

Informace o kontaktu

Chcete se podívat, jaké e-maily máte ve své schránce? Pak není nic jednoduššího, než umístit ukazatel myši nad řádek s e-mailovým účtem v Digsby. Ihned se zobrazí postranní panel s nalezenými zprávami. Pokud přijde nová, uvidíte ji v upozorňovacím panelu při spodním okraji obrazovky.

Digsby a e-mailová schránka

Digsby a e-mailová schránka

Podobným způsobem se dozvíte, co je nového na sociálních sítích, ke kterým jste se skrze Digsbyho přihlásili. Opět stačí myší najet nad příslušný řádek v hlavním okně Digsby.

Digsby a Twitter

Digsby a Twitter

Je Digsby spyware?

Koncem loňského roku proběhla internetem řada bouřlivých diskuzí, kde nespokojení uživatelé protestovali proti přidání dalších programů do instalátoru Digsbyho. Přestože jsem žádné doplňkové lišty pro webový prohlížeč při instalaci a použití Digsby nezaznamenal, jedna další aplikace se s Digsby skutečně instaluje. Jedná se o nástroj PC Confidental. Při instalaci však stačí jeho stahování zastavit pauzovacím tlačítkem, případně jej zrušit. Instalaci samotného komunikátoru Digsby to nijak neovlivní.

Digsby a spotřeba paměti

Komunikátor Digsby jsem vyzkoušel v režimu s nastaveným propojením na ICQ, jedním e-mailovým účtem a Twitterem. Spotřeba paměti nepřekročila 21 MB, což je velmi dobré v porovnání s 51 MB u ICQ. Digsby se celou dobu choval svižně, nepadal a správně reagoval na nové příchozí zprávy.

Hledáte-li univerzálního klienta, pak jej doporučuji vyzkoušet. Samozřejmě se dopředu zamyslete nad tím, zda mu svěříte přihlašovací údaje k Hotmailu nebo Google Talku, neboť stejné jméno a heslo využíváte i k dalším službám Microsoftu nebo Google. Na druhou stranu toto riziko je nutné zvážit i u dalších programů, jako je třeba Miranda.

A poznámka na konec. Digsby by se měl objevit také ve verzi pro Linux a Mac OS.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zdravím, super prográmek bohužel jeho jediná vada je že není žádným způsobem portable a vytvářet si vždy ideální nastavení na novo plus problémy s historií za žádný úžasný program nestojí.

návštěvník

Jak jsem u pár lidí viděl weby typu facebook, linkedin, technorati, začíná mi to stále více připadat, jako chytačka lidí. Udělám komunitní web, pak se do komunity, kterou mám přihhlášenou, přihlásí "firma" z oboru a už tam sype reklámky, odchytává mozky, atd. Začíním být v těchto věcech stál evíce konzervativní.
Ono stačí vhodnou formou vytáhnout už při registraci z lidí u které banky má člověk konta, kolik má aut, domů, atd.
Jaký máte na to názor vy?

Profile picture for user Jan Polzer

Taky jsem v tomhle zdrženlivý. Facebook krom toho, že tam mám profil s pár zakládníma informacema, abych o něm moh psát články, jinak nepoužívám. Vždycky mě překvapí, když lidé a zástupci firem, kteří mi dluží peníze nebo se kterýma nevycházím nejlíp, posílají žádosti o přidání mezi Facebookové přátele.

Podobných sociálních sítí se straním taky z důvodu vytíženosti. Nechápu, jak někdo má v pracovní době čas psát, že jde zrovna na záchod, nebo co dobrého měl k obědu :-)

Jsou to věci především pro mladé a nezkušené, čili stejných věcí, jako naznačujete, se tu lze do budoucna právem obávat.

návštěvník

Jedna usmevna zkusenost s facebookem:
- dival jsem se, jak jedna osoba nacvicovala na facebooku "virtualni vydelanani penez" s virtualnim zemedelstvim. Sejeme, sklizime, vydelevame.
- nasledne se osoba proklikala na facebookove tamagochi a utirala "zadek" virtualnimu ditku, "bavila" je na virtualni skluzavce na svem profilu a pak totez udelala i na profilu kamaradky, jelikoz ta byla na dovolene a "virtualni decko" by bylo delsi dobu pokakane. :-)

To jsem se musel hoooodne smat. Stacilo mi to k tomu, abych se nad registracemi vseobecne vice zamyslel. Je jasne, ze se tam a i jinde da najit spousta pozitivnich veci. Presto se je budu snazit zredukovat.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru