BusinessCards MX: povedený software na domácí tisk vizitek a pár tipů k tomu

Pokud se rozhodnete pro tisk vizitek na domácí tiskárně, pak mám pro vás tip na zajímavý program pro Windows, ve kterém si snadno navrhnete vizitky podle vlastní představy, nebo s pomocí mnoha dostupných šablon.

Poslední dobou se mi stává, že trpím nedostatkem vizitek. Představa, že je budu někde zadávat k tisku přes online formulář mě děsí asi stejně, jako že bych si měl jít opět někam zkoušet nové kalhoty. Vždycky to dopadne tak, že nahmátnu perforovaný arch s vizitkami, vložím jej do inkoustovky a popřemýšlím, kde mám licenční číslo pro program na tvorbu vizitek. (To už snad pomine, z Macbooku netisknu a ThinkPad Tablet 2 se neodvážím přeinstalovat.)

Plusy a minusy domácího tisku vizitek

Svoje první vizitky jsem si tiskl někdy před rokem 2000. Na ďábelském stroji jménem BT100 (kdo vzpomíná?). Později jsem měl termotiskárnu, jejíž model si nepamatuji a pro tisk vizitek byla nepoužitelná. Když jsem pak přesedlal na devítijehličkovou Mannesmann Tally MT81, šlo to skoro samo.

Pro vytvoření vizitek z archu papíru plného malých teček byla zapotřebí sekačka na fotky. Později se objevily perforované archy běžného výkresového papíru, občas byl v nabídce papír s nějakým jemným vzorkem. Po pravdě, občas mi někdo něco podobného dá do ruky i dnes. To hned vzpomínám na dřevní začátky.

Bohužel taková na koleně vytvořená vizitka je dnes spíše k ostudě. Perforované obdélníčky se jednoduše přehýbáním nerozpadnou, je potřeba je odtrhnout a okraj vizitky je už z principu ožvýkaný.

Mnohem lepší jsou speciální archy, kde jsou vizitky už vyseknuté (žádná dírkovaná perforace), takže není potřeba nic trhat a po potištění stačí jen lehce zabrat u rohů vizitek. Papír bývá lesklý či pololesklý a vizitka už pak vypadá pěkně. Tedy v závislosti na tom, zda se tiskárna trefí do potiskované plochy vizitky. Záleží samozřejmě i na kvalitě tiskárny.

Jaký software pro tisk vizitek doma?

Jak se jmenoval program na Atari 800 XE, ve kterém jsem vizitky tiskl na BT100, to už si opravdu nevzpomenu. V éře Windows 9x a mých prvních inkoustovek Canon jsem používal program Visual Business Cards, který je dodnes k vidění v softwarových archivech. Asi před dvěma roky jsem ale zjistil, že jeho web už nefunguje a začal jsem tedy hledat nějakou vhodnou alternativu.

Nakonec jsem skončil u povedeného programu BusinessCards MX od polského mojosoftu. Je to placená aplikace, ne úplně nejlevnější, ale je česky a je vybavena množstvím připravených šablon pro vizitky. Za svou cenu nabízí množství nastavení, kterými převálcuje můj kdysi oblíbený Visual Business Cards.

program na vizitky BusinessCards MX

Vzhled programu můžete přizpůsobit hned po prvním spuštění, mě se líbí design s tmavým pozadím. Začnete výběrem nějaké vizitky ze sedmi stovek šablon, nebo průvodcem pro tvorbu prázdné vizitky. U ní nastavujete rozměr jak samotné vizitky, tak velikost papíru, na který budete později tisknout. Při náhledu tisku je možné upravit jak horní a levé odsazení, tak mezeru mezi jednotlivými vizitkami.

BusinessCards MX

Položky na vizitce vytvoříte pomocí standardních nástrojů pro práci s textem, grafikou, čárami a dalšími grafickými prvky. Textové položky lze napojit na jednoduchou databázi.

Kromě možnosti vizitku vytisknout vám BusinessCards MX nabízí také export. Buď jako obrázku s rozlišením 300, 600 nebo 1200 DPI, nebo jako JPEG či TIFF v CMYK s rozlišením 300 či 600 DPI. V nabídce je několik dalších nastavení pro export do CMYKu, takže program můžete koneckonců využít i pro přípravu materiálu pro online tisk vizitek u nějaké své oblíbené služby. Tím se jeho hodnota navyšuje.

BusinessCards MX

Pár tipů pro domácí tisk vizitek

Po pravdě – ani při nejlepším papíru asi nedosáhnete stejně dobře vypadající vizitky, jako když si ji necháte někde vyrobit u profesionálů. Na druhou stranu pro tisk malého množství vizitek předseknuté archy papíru plně postačí. Já používám archy od Rayfilmu.

Hlavní nevýhodou domácího tisku vizitek je skutečnost, že ani při sebelepší péči a snaze nebudete schopni tiskárnu nalícovat úplně přesně na okraje vizitek. Na domácí tisk plnobarevných vizitek zapomeňte. Stejně tak se nesnažte tisknout vizitky, kde je nějaký prvek sahající od kraje ke kraji, nedopadne to dobře.

V závislosti na tiskárně není úplně ideální, pokud budete tisknout barevný text na barevnou plochu. Ne každá tiskárna (i když dnes už se to týká u nových modelů jen výjimek) je natolik kvalitní, aby takový text byl dokonale ostrý.

Tip: potřebujete profesionální grafický návrh pro své vizitky? Koukněte na Fiverr, kde jej seženete už od 5 USD. Sám služeb grafiků z tohoto portálu občas využívám pro tvorbu loga u některých projektů.

Jak řešíte tisk vizitek vy? Máte nějakou oblíbenou službu, kde necháváte vytisknout vizitky online?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru