Zkuste Mandrill a maily na svém webu budete mít pod kontrolou

Mnoho webů se na začátku potýká s tím, že nemohou odesílat e-maily. Na serveru není potřebná podpora, majitel webu nemá SMTP a přesto je potřeba to řešit. Pomoci vám může služba Mandrill nabízející transakční zpracování e-mailů a jejich statistiku. Pro menší weby je zadarmo.

Problémy s odesíláním e-mailových zpráv z webů řeším jako tvůrce webových stránek častěji, než by mi bylo příjemné. Nemyslím teď chyby na straně webové aplikace, ale prostý fakt, že na serveru není podpora pro odesílání zpráv (tj. třeba v PHP kolabuje funkce mail()...). Tohle lze řešit tím, že e-maily z webu budou odesílány přes externí SMTP. Ale ne každý provozovatel webu nějaké takové má nebo je vůbec schopen dodat.

V takovém případě se přímo nabízí využití služby Mandrill. Nabízí jak SMTP, tak speciální API s jednoduchou implementací, které vám umožní maily z webu odesílat. O Mandrill byste se však měli zajímat i v případě, že nemáte problémy s odesláním mailu.

Mandrill totiž nabízí zajímavou statistiku odesílaných zpráv a sledování prokliků na odkazy v odeslaných e-mailech. Navíc snižuje možnost, že váš web bude označen za spamující. Ostatně, za Mandrilem stojí provozovatel newsletterové služby MailChimp.

Kontrola e-mailů, odkazů a prokliků

Po registraci účtu ve službě Mandrill dostanete k dispozici SMTP (jehož použití je triviální) a případně na vyžádání (jedno kliknutí) API klíč, který použijete ve své aplikaci využívající Mandrill API. Po nějaké době a odeslaných zprávách pak má smysl začít koukat na statistiku, kterou vám Mandrill nabídne.

Základní obrazovkou po přihlášení je Dashboard, nástěnka. Uvidíte zde graf symbolizující počty odesílaných zpráv v jednotlivých dnech. Pod ním je číselné vyjádření téhož spolu s informacemi o počtu zpráv, které se odeslaly a které se podařilo doručit (což není totéž, ne každá adresa může existovat). Nechybí statistika prokliků na odkazy v e-mailu.

Na boku rovnou vidíte, zda se ještě vejdete do bezplatného limitu nebo do zaplaceného tarifu. Bezplatná nabídka zahrnuje odeslání 12 000 zpráv měsíčně a 250 za hodinu. Po nějaké době používání se mi nicméně bezplatný hodinový limit sám navýšil.

Mandrill

V sekci s reporty je možné vytvořit porovnávání různých číselných údajů mezi dvěma obdobími, zobrazit si demografické údaje o uživatelích (což možná nebude dlouho fungovat, viz nejnovější téma Google a anonymizace mailů) a podívat se na URL adresy v mailech. V nich uvidíte i statistiku prokliků, takže lze snadno vysledovat, kolik lidí, kterým jste z webu poslali nějaký e-mail (potvrzení objednávky, registrace, upozornění na komentář), se z něj prokliklo.

O něco lepší přehled o odcházejících zprávách vám nabídne sekce Outbound. Zde je možné filtrovat podle celé řady kritérií a pokud máte do Mandrillu napojeno více webů se svým API klíčem, tak i podle něj. Data je odtud možné exportovat do Excelu (CSV), kde si pak snadno vyfiltrujete zprávy podle odesilatele, příjemců, předmětu, počtu zobrazení nebo počtu prokliků.

Mandrill

Maily pod kontrolou

Pro mě osobně má Mandrill přínos v tom, že vidím, co mi z webu odchází za zprávy. Mohu tak třeba porovnat počet zpráv z upozorněním na nové komentáře s počtem zpráv o registraci nových uživatelských účtů (a asi registraci lépe zabezpečit před roboty...). Zřejmě každý tvůrce webu tak nějak ví, co z něj odchází nebo by mělo odcházet za e-maily, ale třeba v Drupalu to nikde na jednom místě nevidíte.

Když kouknete do Mandrillu, máte okamžitý přehled. Hodí se to na spoustu věcí. Zjistíte třeba, že někdo zneužívá funkci Pošli stránku mailem, máte-li ji na webu. Můžete včas zasáhnout, než se stanete nedopatřením spammerem. Uvidíte, kolik odchází mailů o registraci na web a kolik z nich je potvrzeno. Dojde vám, že jste pro některý z mailů nedodělali HTML šablonu. Konkrétní mail můžete znovu přeposlat. A tak dále.

Líbí se mi, že jednotlivé maily mohou mít jako příznak nějakou značku, podle které lze v Mandrillu dále filtrovat. Můžete použít různé šablony, i ve spojení s účtem na MailChimpu. Docela silná věc jsou pravidla, ve kterých si definujete „pokud ABC, tak XYZ“. Například napojit do Google Analytics, připojit navíc nějaké HTML, upravit vložené styly v šabloně...

Nechybí Split testy, spojování statistik prokliků na různé adresy do jedné, vytváření podúčtů. Doporučuji vyzkoušet a proklikat nastavení, zejména DKIM a SPF záznamy pro doménu, ze které zprávy odesíláte. Samozřejmě je možné nastavit i vlastní subdoménu pro sledování prokliků v e-mailech.

Mandrill v mobilu

Informace o zprávách odesílaných z vašeho webu můžete mít pod kontrolou i na cestách díky mobilní aplikaci propojené na Mandrill. Nabízí prakticky tytéž pohledy jako webová verze, jen v trošku přístupnějším podání pro dotykové ovládání a menší displej.

Mandrill na mobilu

Implementace v PHP

Použití Mandrillu ve vaší vlastní PHP aplikaci je velice snadné. Můžete buď začít studovat jeho API, nebo kouknout na knihovnu mandril-php. Příklad použití je uveden tamtéž. Pro další jazyky, jako jsou Ruby, Python, NodeJS nebo JavaScript můžete kouknout na oficiální API klienty.

Implementace Mandrillu v Drupalu

Pokud váš web běží na Drupalu, nemusíte nic programovat. Stačí se na domovské stránce Mandrillu zaregistrovat a do Drupalu nainstalovat modul Mandrill společně s modulem Mail System. Díky druhému jmenovanému budete mít kontrolu nad tím, které zprávy odejdou skrze Mandrill a které přes jiné, třeba standardní odesílací rozhraní.

Po zapnutí obou modulů přejděte do Konfigurace > Webové služby > Mandrill a zadejte zde svůj Mandrill Api Key. Upravte další nastavení, případně propojte maily s Google Analytics. Po přepnutí na záložku Send test email můžete vyzkoušet, zda zpráva odeslaná z webu přes Mandrill dorazí.

Jestliže je vše v pořádku, přejděte do sekce Konfigurace > Systém > Mail System a jako Site-Wide Default Class nastavte MandrillMailSystem. Tím se budou všechny maily z webu odesílat přes Mandrill.

Pokud byste chtěli takto zpracovávat jen některé zprávy, pak místo toho použijte volbu New Setting a nastavte si modul a klíč mailové zprávy. Následně použijte New Class a vyberte mailového zpracovatele pro toto nové nastavení.

Mandrill a WordPress

Redakční systém WordPress je rovněž možné velice jednoduše propojit s Mandrillem. Pluginů pro tento účel jsem viděl několik. Sám bych sáhl pro wpMandrill, který je přímo od autorů Mandrillu. V jeho nastavení opět zadáte API klíč, vyplníte údaje o odesilateli a otestujete, že maily z webu v pořádku odcházejí.

Plugin wpMandrill nahrazuje výchozí funkci wp_mail(). Pokud byste náhodou měli na webu nějaký plugin, který zprávy odesílá jiným způsobem, pak samozřejmě přes Mandrill nepůjdou.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru