Webové prohlížeče a phishing: jak si s ním poradí?

Většina moderních webových prohlížečů obsahuje ochranu proti podvodným stránkám, které se nejrůznějšími triky snaží oklamat uživatele a vytáhnout z něj přihlašovací údaje k webovým službám, elektronickému bankovnictví a podobně. Zkrátka řečeno prohlížeče nabízí ochranu před phishingem. Dnes jsem dostal další e-mail, který se tváří jako od služby PayPal a vyzývá k přihlášení a aktualizaci údajů. Problém je v tom, že odkaz uvedený v tomto e-mailu vede na podvodnou stránku, která s PayPal kromě podoby nemá nic společného. Rozhodl jsem se podívat, jak si s tím který prohlížeč poradí.

Reklama

Ochrání Vás před phishingem

Jako první jsem odzkoušel Firefox, se kterým pracuji nejčastěji. Při načtení podvodné stránky efektně ztmavne prostor se stránkou a prohlížeč zobrazí varovné upozornění:

Firefox a phishing
 
Firefox 2.0.0.6 a phishing

S phishingem si poradí také Internet Explorer ve verzi 7. Ten vás oznámí, kam se chcete na své internetové cestě vydat, takže si nemůžete stěžovat, že byste nebyli informováni:

Internet Explorer 7 a phishing
 
Internet Explorer 7 a phishing

S phishingem si poradí i má oblíbená Opera. Standardně je detekce phishingu vypnuta, v adresním řádku se zobrazí pouze tlačítko s otazníkem pro spuštění ručního ověření aktuální stránky. Je-li ochrana zapnuta, dopadne to při načtení podvodné stránky následovně:

Opera 9.23 a phishing
 
Opera 9.23 a phishing

Neochrání vás před phishingem

Protože jsem měl shodou okolností na počítači nainstalováno několik dalších webových prohlížečů, zkusil jsem, jak si tyto často zmiňované alternativy a vylepšení s phishingem poradí. Výsledek mě však příliš nenadchl. Všechny následující prohlížeče nebraly na to, že jde o podvodnou stránku zřetel:

Internet Explorer 6
 
Internet Explorer 6
 
Safari 3.0.3 beta pro Windows
 
Safari 3.0.3 beta ve Windows XP
 
Avant Browser 11.5
 
Avant Browser 11.5
 
Maxthon 2
 
Maxthon 2
 
K-Meleon 1.1
 
K-Meleon 1.1
 
SeaMonkey 1.1.3
 
SeaMonkey 1.1.3
 
Amaya 9.55
 
Amaya 9.55
 
SlimBrowser 4.10
 
SlimBrowser 4.10
 
Browse3D 3.5
 
Browse3D 3.5
 

Reklama

Přidat komentář