Údržbová stránka, respektive režim offline, přichází v Drupalu ke slovu v momentě, kdy chcete web vypnout, provést na něm nějaké změny a následně jej zase spustit. Po dobu, kdy web nemá být dostupný ostatním uživatelům, se zobrazuje speciální údržbová stránka s informačním hlášením, které zadáváte v Nastavení webu > Údržba webu (admin/settings/site-maintenance).
Údržbová stránka se zobrazí při jakémkoli pokusu o přístup na web. Přihlášení na adrese /user je umožněno jen uživateli s UID 1, který v tu dobu může provádět například aktualizaci modulů nebo samotného jádra Drupalu.
V Drupalu 6 je zobrazení této údržbové stránky zpracováno tak, že využívá téma vzhledu Garland, ať se děje, co se děje. Chcete-li převzít zobrazování údržbové stránky do své režie, musíte trošku upravit konfiguraci Drupalu i aktuálně používané téma vzhledu.
Drupal v režimu offline
Změna settings.php a úprava tématu vzhledu
Existuje více možností, jak docílit vlastního zobrazení údržbové stránky, já jsem vybral ten dle mého názoru jednodušší způsob. Nejprve je nutné upravit soubor settings.php, ve kterém se nachází řetězec pro připojení k databázi a několik dalších informací. Na konec tohoto souboru přidejte následující řádek:
$conf['maintenance_theme'] = 'nazevtematu';
Soubor pak uložte. Nezapomeňte, že správně má být označen jen pro čtení, s čímž mohou mít některé editory při ukládání problém.
Nyní překopírujte page.tpl.php ve složce s tématem vzhledu na maintenance-page.tpl.php a dle libosti si jej upravte. S největší pravděpodobností budete chtít odstranit výpis menu, reklamy, bloky a další položky. Ponecháte například jen zobrazení loga a obsahovou část (print $content;), ve které se zobrazí nastavené hlášení.
Údržbová stránka při problémech s databází
V případě, že je problém s připojením k databázi, Drupal rovněž zobrazí údržbovou stránku, ovšem s poněkud jiným obsahem. Jestliže jste změnili nastavení settings.php, překopírujte ještě soubor page.tpl.php ve složce s tématem vzhledu na maintenance-page-offline.tpl.php. Ten se uplatní právě při problémech s databází.
Vzhledem k tomu, že při poruše databáze nejsou dostupné žádné informace o vašem webu (vše je totiž uloženo právě v databázi), musíte z maintenance-page-offline.tpl.php odstranit výpisy proměnných a nahradit je řetězcem. V podstatě tak vytvoříte klasickou HTML strukturu bez PHP kódu.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář