Úprava údržbové stránky v Drupalu 6

Jakmile přepnete Drupal do tzv. offline režimu, zobrazí se všem uživatelům vyjma administrátora speciální údržbová stránka s nastaveným hlášením. Vzhled této stránky můžete s trochou dodatečných nastavení Drupalu jednoduše upravit.

Údržbová stránka, respektive režim offline, přichází v Drupalu ke slovu v momentě, kdy chcete web vypnout, provést na něm nějaké změny a následně jej zase spustit. Po dobu, kdy web nemá být dostupný ostatním uživatelům, se zobrazuje speciální údržbová stránka s informačním hlášením, které zadáváte v Nastavení webu > Údržba webu (admin/settings/site-maintenance).

Údržbová stránka se zobrazí při jakémkoli pokusu o přístup na web. Přihlášení na adrese /user je umožněno jen uživateli s UID 1, který v tu dobu může provádět například aktualizaci modulů nebo samotného jádra Drupalu.

V Drupalu 6 je zobrazení této údržbové stránky zpracováno tak, že využívá téma vzhledu Garland, ať se děje, co se děje. Chcete-li převzít zobrazování údržbové stránky do své režie, musíte trošku upravit konfiguraci Drupalu i aktuálně používané téma vzhledu.

Drupal v režimu offline

Drupal v režimu offline

Změna settings.php a úprava tématu vzhledu

Existuje více možností, jak docílit vlastního zobrazení údržbové stránky, já jsem vybral ten dle mého názoru jednodušší způsob. Nejprve je nutné upravit soubor settings.php, ve kterém se nachází řetězec pro připojení k databázi a několik dalších informací. Na konec tohoto souboru přidejte následující řádek:

$conf['maintenance_theme'] = 'nazevtematu';

Soubor pak uložte. Nezapomeňte, že správně má být označen jen pro čtení, s čímž mohou mít některé editory při ukládání problém.

Nyní překopírujte page.tpl.php ve složce s tématem vzhledu na maintenance-page.tpl.php a dle libosti si jej upravte. S největší pravděpodobností budete chtít odstranit výpis menu, reklamy, bloky a další položky. Ponecháte například jen zobrazení loga a obsahovou část (print $content;), ve které se zobrazí nastavené hlášení.

Údržbová stránka při problémech s databází

V případě, že je problém s připojením k databázi, Drupal rovněž zobrazí údržbovou stránku, ovšem s poněkud jiným obsahem. Jestliže jste změnili nastavení settings.php, překopírujte ještě soubor page.tpl.php ve složce s tématem vzhledu na maintenance-page-offline.tpl.php. Ten se uplatní právě při problémech s databází.

Vzhledem k tomu, že při poruše databáze nejsou dostupné žádné informace o vašem webu (vše je totiž uloženo právě v databázi), musíte z maintenance-page-offline.tpl.php odstranit výpisy proměnných a nahradit je řetězcem. V podstatě tak vytvoříte klasickou HTML strukturu bez PHP kódu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru