SchTasks: jak spouštět naplánované úlohy pomocí příkazového řádku Windows

S jednoduchým systémovým prográmkem SchTasks můžete spouštět naplánované úlohy prostřednictvím příkazového řádku, a to dokonce i na vzdálených počítačích. Stačí se naučit základní syntaxi.

Plánovač úloh je praktická věc. Ručně v něm můžete přidat spouštění nějakých programů v určitém čase a s určitým parametrem. Lze jej tak využít třeba k pravidelnému stahování souborů z internetu v určitém čase.

Plánovač úloh automaticky využívají také nejrůznější nainstalované programy. Některé antiviry prostřednictvím systémového plánovače úloh zajišťují spouštění pravidelné kontroly počítače, defragmentační program zde může mít záznam pro spouštění údržby systému a podobně.

Proč vůbec potřebujeme nástroj pro spouštění naplánovaných úloh skrze příkazový řádek? Může se nám hodit v případě, že chceme některou z naplánovaných úloh zařadit do svých vlastních skriptů, případně pokud chceme se seznamem úloh nějakým způsobem dále manipulovat. Příkaz schtasks totiž dovede plánované úlohy vytvářet, odebírat, měnit, spouštět nebo ukončovat.

Jak pracovat se SchTasks

Program se spouští v příkazovém řádku zadáním příkazu schtasks. Bez dalšího parametru vám pouze vypíše seznam aktuálních naplánovaných úloh. Pro zobrazení nápovědy použijte přepínač /?. Seznam základních přepínačů, se kterými ovlivníte naplánované úlohy je následující:

/Run - okamžitě spustí naplánovanou úlohu

/End - ukončí spuštěnou naplánovanou úlohu

/Create - vytvoří novou úlohu

/Delete - smaže existující úlohu

/Query - zobrazí seznam naplánovaných úloh

/Change - změní vlastnosti vybrané úlohy

/Show$id - zobrazí identifikátor zabezpečení odpovídající názvu naplánované úlohy

Všechny tyto přepínače se používají s dalšími přepínači, kterými úlohu specifikujete. Můžete si k nim zobrazit i podrobnější nápovědu, například zadáním schtasks /Run /?.

SchTasks s výpisem naplánovaných úloh

SchTasks s výpisem naplánovaných úloh

Spuštění a zastavení naplánované úlohy

Znáte-li název naplánované úlohy, můžete ji přes příkazový řádek spustit zadáním příkazu v následujícím tvaru:

schtasks /Run /TN "Název úlohy"

Využijte toho, že většina přepínačů programu SchTasks dovede spouštět naplánované úlohy i na vzdálených strojích. Touto vlastností se teprve odkrývá síla a potenciál tohoto jednoduchého programu. K provedení takového úkolu musíte mít samozřejmě příslušné oprávnění na vzdáleném počítači. Pak jen stačí zadat příkaz v následující podobě:

schtasks /Run /S vzdaleny_system /U uzivatelske_jmeno /P heslo /TN "Název úlohy"

Kombinací je mnoho. Přepínače /S a /P lze využít pro spouštění úloh pod vybraným uživatelským účtem i na lokálním stroji. Stejné doplňkové přepínače lze použít i s přepínačem pro zastavování běžící úlohy. Jednoduchá podoba tohoto příkazu pro lokální počítače by tedy byla tato:

schtasks /End /TN "Název úlohy"

Vytvoření naplánované úlohy

Také vytváření nové naplánované úlohy lze s doplňkovými přepínači /S, /U a /P aplikovat i na vzdálený počítač. Pro jednoduchost zůstaneme na lokálním stroji a ukážeme si vytvoření jednoduché úlohy, kterou můžete využít například ke spouštění nějakého kalendáře s připomínkami. Necháme jej zobrazit vždy v poledne:

schtasks /Create /SC DAILY /TN "Název úlohy" /TR "c:\cesta k programu\soubor.exe" /ST 12:00

Možností, jak SchTasks využít, je opravdu hodně, doporučuji prostudovat jeho nápovědu, respektive nápovědu jeho hlavních přepínačů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru