Připojení k linuxovému serveru z Windows bez hesla

Máte webový server nebo jiný stroj s Linuxem, ke kterému se připojujete pomocí SSH? Pak vás možná trápí neustálé zadávání uživatelského jména hesla, kdykoli se pomocí SSH chcete ke vzdálenému stroji s Linuxem připojit. Řešení je přitom docela jednoduché – stačí vytvořit přístupový klíč, naimportovat jej do Linuxu a ve Windows tento klíč v odpovídajícím programu správně použít. 

Dotazy na to, jak se během připojování k linuxovému serveru vyhnout zadávání hesla, jsou poměrně časté. Na internetu najdete nespočet návodů, většina z nich však má společné to, že jsou určeny pro uživatele Linuxu. Pokusil jsem se sepsat krátký návod, který vám umožní připojování k Linuxu bez hesla i z Windows. 

Následující návod bude předpokládat, že pro práci s SSH a pro připojení k linuxovému stroji budete používat program PuTTY. Z domovské stránky tohoto programu si stáhněte instalátor pro Windows a PuTTY nainstalujte. Program pak najdete pod nabídkou Start, kde si všimněte dvou zástupců – PuTTY a PuTTYgen. 

Vytvoření klíče 

Spusťte PuTTYgen, nastavte typ klíče na SSH-2_RSA, jeho délku na 1024 bitů, klikněte na tlačítko Generate a počkejte na vytvoření nového klíče. Během tohoto procesu pohybujte myší nad vyznačenou plochou.

PuTTY

K vytvořenému klíči zadejte passphrase. Jde opět o heslo, které bude vyžadováno při připojování k serveru. Výhodou ovšem je, že heslo bude stejné všude, kam klíč importujete. Pokud heslo nezadáte, nebudete již při použití klíče na nic dotazování. Je to samozřejmě pohodlné, nikoli však bezpečné. Stačí, aby se klíče zmocnil někdo jiný, a získá přístup na všechny stroje, kam klíč „pasuje“ i bez znalosti hesla.

PuTTY

Import klíče na linuxový stroj

Nyní klíč uložte tlačítkem Save private key do souboru. PuTTYgen ale zatím nevypínejte. Připojte se k linuxovému serveru stejným způsobem, jako doposud, a přejděte do své domovské složky. Pro správce systému je to složka /root, pro ostatní je to /home/uzivatel. Použijte tedy příkaz cd /root, resp. cd /home/uzivatel.

Vyhledejte zde složku .ssh. Pokud neexistuje, vytvořte ji příkazem mkdir .ssh. Nyní se do ní přepněte příkazem cd .ssh. V této složce by měl být soubor authorized_keys. Otevřete (nebo vytvořte) si jej v editoru a na konec tohoto souboru přidejte vytvořený ssh-rsa klíč. Kromě toho, že jste si jej uložili do souboru, jej máte zobrazen také v okně programu PuTTYgen.

PuTTY

Klíč můžete doplnit například v editoru Vim, který je k dispozici na většině linuxových distribucí. Soubor v něm otevřete příkazem vi authorized_keys. Stiskněte klávesu Insert, čímž se přepnete do režimu vkládání. Přesuňte se na konec souboru a vložte klíč. Klávesou ESC se přepněte do režimu příkazů a zapište :wq!. Dvojtečka je uvození příkazu, w slouží k uložení souboru, q k ukončení editoru a vykřičník potvrzuje, že chcete přepsat soubor určený jen ke čtení.

Nastavení PuTTY

Nyní spojení s Linuxem ukončete a spusťte program PuTTy. Zadejte IP adresu nebo jméno serveru. Zvolte typ připojení SSH a zkontrolujte, zda je port nastaven na hodnotu 22.

PuTTY

Ve větvi Connection rozbalte SSH a klepněte na Auth. Tlačítkem Browse zobrazte dialog s výběrem souborů a vyberte na začátku vytvořený soubor s SSH klíčem.

PuTTY

Přepněte se do větve Connection | Data a do políčka Auto-login username zadejte přihlašovací jméno, pod kterým se k serveru budete připojovat. To by mělo odpovídat tomu, do jehož domovské složky jste v předchozích krocích doplňovali ssh-rsa klíč.

PuTTY

Nyní se znovu přepněte na Session a tlačítkem Save nové nastavení uložte. Kdykoli znovu PuTTY spustíte, objeví se toto nastavení v seznamu uložených sessions. Poklepáním na konkrétní nastavení, nebo jeho volbou a klepnutím na tlačítko Load spustíte připojení k linuxovému serveru s příslušným nastavením. Během prvního připojení s tímto nastavením ještě budete vyzváni k přijmutí klíče ze serveru, čímž je nastavení dokončeno.

Nikdy jste se nepřipojovali?

Pokud jste se ke vzdálenému linuxovému serveru ještě nepřipojovali a nevíte jakým způsobem dosáhnout toho, abyste si mohli spustit editor Vim a upravit soubor se seznamem autorizačních klíčů, pak využijte připojení přes PuTTY, přičemž jen zadáte IP adresu nebo název serveru a připojíte se pomocí uživatelského jména a hesla, které byste měli znát.

Až budete pomocí PuTTY se vzdáleným příkazovým řádkem linuxového stroje pracovat, využijete vkládání obsahu schránky pomocí pravého tlačítka myši. Další funkce najdete v nabídce okna.

PuTTY

Jestliže máte problém s ovládáním příkazového řádku, vytvářením adresářů a přechodem mezi nimi, spusťte si příkazem mc správce souborů Midnight Commander.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru