Pendule: užitečné rozšíření Chrome pro webové vývojáře

Díky nejrůznějším rozšířením i vestavěným nástrojům ve webových prohlížečích máme coby tvůrci webů mnohem snazší práci, než před pár lety. Jedním z pomocníků, které určitě při vývoji webu občas využijete, je Pendule, rozšíření vývojářských nástrojů zabudovaných do Chrome.

Webový prohlížeč Google Chrome má stejně jako jeho konkurenti sadu zabudovaných vývojářských nástrojů. Zobrazíte si je například kliknutím na nějaký prvek na stránce pravým tlačítkem myši a následně volbou Inspect Element (Prozkoumat prvek).

Panel vývojářských nástrojů se objeví ve spodní části prohlížeče. Můžete v něm prohlížet DOM strukturu stránky, sledovat načítání, ladit skripty, měnit kaskádové styly a podobně. Co mu ale trošku chybí, je zobrazení různých údajů přímo na stránce samotné, rychlá a pohodlná manipulace s jejími jednotlivými komponentami nebo třeba kapátko pro výběr barvy. Tohle všechno spolu s dalšími funkcemi doplňuje rozšíření nazvané Pendule.

Pendule

Jak pracovat s funkcemi v Pendule

Po instalaci rozšíření Pendule se vám v Chrome vedle adresního řádku objeví nové tlačítko. Kliknutím na něj zobrazíte panel s nabídkou jednotlivých funkcí, které vám Pendule nabízí:

CSS

Jako první v seznamu se objeví položka Style Sheets. Najdete v ní několik tlačítek, kterými si zobrazíte samostatný panel s kaskádovými styly, znovu je načtete, nebo povypínáte externí či vložené CSS. Poslední tlačítko zase zobrazí seznam všech barev, které jsou na webu použity.

Pendule

Formuláře

V části věnované formulářům se nachází přepínátko pro zobrazení textu hesel namísto hvězdiček, odstraňovač maximální délky vstupního políčka, zobrazovač skrytých formulářových prvků, nebo možnost přepnutí metody, kterou formulář odesílá data.

Pendule

Obrázky

U obrázků je na prvním místě funkce, která opět zobrazí samostatný panel. Vypíše zde seznam všech obrázků na stránce spolu s informacemi o jejich rozměrech, popiscích a velikosti. Můžete zde nechat ukrýt obrázky na pozadí nebo si naopak do stránky promítnout informace o rozměrech, popiscích a cestách k obrázkům. Počítejte s tím, že web to poněkud rozbije, na druhou stranu tak můžete rychle zjistit, kde vám popisky obrázků chybí.

Pendule

Různé

V sekci s názvem Miscellaneous najdete prohlížeč JavaScriptu. Podobně jako to dělá funkce u kaskádových stylů, i tady si zobrazíte samostatný panel s přehledem všech JavaScriptových kódů vložených a připojených do stránky. Jak u výpisu CSS, tak zde se mi líbí jedna drobnost - funkce Beautify. Pokud je ve stránce vložen zkomprimovaný kód JavaScriptu nebo CSS, pak jej kliknutím na tlačítko přeformátujete a Pendule vám jej zobrazí v nezhuštěné podobě.

V sekci Různé dále najdete kapátko pro výběr barev, pravítko, odstraňovač cookies nebo zvýraznění jednotlivých regionů na stránce.

Změna velikosti okna prohlížeče

Praktickou věcí je bezesporu možnost rychle přepínat rozměry okna prohlížeče. Hodí se vám v momentě, kdy ladíte třeba Responsive Web Design nebo když potřebujete něco odladit pro malé rozměry mobilních webových prohlížečů.

Validátor stránky

V poslední části rozšíření Pendule najdete tlačítka pro kontrolu správnosti kódu stránky a CSS a pro další validace.

Rozšíření Pendule asi nevyužijete často, některé jeho funkce jsou určeny spíše k vykrádání kódu cizích webů než jako pomůcka pro kreativní činnost, ale řada z nich vám může pomoci při stavbě nových stránek. Trochu mi připomíná Web Developer pro Firefox, jen převlečený do jiného kabátku. Mimochodem, v Chrome Web Store najdete i jej, takže pokud vám Pendule přijde až moc jednoduché, stačí tato rozšíření vyměnit.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru