Jak v Drupalu 8 pohodlně vkládat texty z Wordu do editoru

Jedna z věcí, které mi doteď na Drupalu 8 vadí, je odlišné chování editoru, co se týče vkládání textů z Wordu a jejich očištění. Tedy odlišné od toho, nač jsem zvyklý. Rád bych text po vložení zachoval formátovaný, zároveň se však zbavil barev, fontů a dalšího balastu, který si s sebou nese z Wordu. Výchozí nastavení Drupalu 8 mi s tím moc nepomáhá. Ale stačí jej změnit.

V Drupalu 7, resp. na všech webech, které jsem na něm postavil, používám kombinaci modulu Wysiwyg a editoru TinyMCE. Třeba pro Maxiorla všechny články píšu ve Wordu, využívám kontrolu pravopisu i kontrolu gramatiky. Připravím si všechny podnadpisy, odkazy, seznamy atd.

Pak celý text vezmu do schránky, v TinyMCE stisknu tlačítko Vložit z Wordu, vložím text do dialogu a potvrdím. Text se mi objeví v editoru se zachovaným členěním a bez nepořádku v podobě vložených CSS či fontů.

Jenže tohle v Drupalu 8 není možné ve výchozím stavu udělat. Coby výchozí formát textu je připraven Basic HTML. Tlačítko Vložit z Wordu zde není, nicméně po běžném vložení se Drupal zeptá, zda chci text z Wordu vyčistit. Souhlasím. A co dostanu? Místo čistých značek balast, v němž je text uzavřen do čtveřice značek span. To vůbec není ideální.

Drupal 8 a Basic HTML

Jasně, v reálu Basic HTML nepoužívám, protože potřebuji vkládat celou škálu HTML značek, například iframe s nějakou vloženou mapou. Přepnu si tedy textový formát pod editorem na Full HTML a znovu vložím text z Wordu. Jaký balast získám, vidíte na screenshotu níže. Tentokrát žádný dotaz na očištění. Sice je zachováno formátování, ale zůstávají vložené styly atd.

Drupal 8 a výchozí Full HTML

Možná vás někdy napadlo, kouknout do nastavení formátu textu Full HTML a do lišty editoru přetáhnout tlačítko Vložit z Wordu. To je sice pěkné, ale nenašel jsem prohlížeč, ve kterém by fungovalo. Obvykle jen uvidíte hlášku, že prohlížeč nepodporuje vkládání pomocí tlačítka na liště nástrojů.

Jak tedy z tohoto problému ven? Chvíli jsem učil své zákazníky, ať používají klávesovou zkratku Ctrl+Shift+V, resp. CMD+Shift+V. Ta vloží text do editoru zcela bez formátování. Pak si v něm nadpisy, odkazy a další členění dodělají.

Ale to se časem ukázalo také v praxi nepoužitelné. Postupem doby jsem ale dospěl k řešení, které mi na 90 % vyhovuje a splňuje následující:

  • Umožňuje mi používat většinu HTML značek
  • Bezvadně očistí text vložený z Wordu a nezanechá balast
  • Snadno se používá a běžný uživatel nemusí nic speciálního mačkat nebo na něco myslet

Jak tedy na Drupal 8 a očištěný text z Wordu?

Kupodivu nepotřebujete žádný speciální modul nebo nějaké fragmenty kódu vložené ve vlastním modulu či tématu vzhledu. K výše uvedenému řešení se propracujete jen úpravou základního nastavení Drupalu 8.

Proč to nejde tak hladce s výchozím formátem Basic HTML? Pokud vám stačí omezená sada HTML značek, dosáhnete podobného výsledku, když v nastavení tohoto formátu textu smažete ze seznamu povolených značku <span>. Pak se bude vložený text očišťovat a zároveň nebudou vznikat ony zbytečné spany.

Já ale potřeboval něco více. Spolu s klienty používáme tlačítka pro zarovnávání textu. Občas vložíme nějaký iframe – video, mapu či něco takového. Proto dávám přednost úpravě Full HTML, vylepšené liště editoru a rozšířenému seznamu povolených značek. Všimněte si, že u nich musíme specifikovat i atributy, které CKEditor dovolí používat. Bez atributu class by třeba nefungovalo zarovnávání textu tlačítkem v editoru.

Nevýhoda takového řešení?

Nahoře jsem psal, že mi toto řešení vyhovuje tak na 90 %. Ano, já bych totiž úplně nejraději měl značku <span> povolenou a zároveň filtrovanou při vkládání z Wordu. Spany se totiž dají použít s připravenými styly, pokud chcete něco jako zvýrazněný kus textu ve větě.

Řeším to nyní tak, že připravím v nabídce stylů něco jako em.highlighter|Zvýrazněný text. Označený text se sice udělá kurzívou a přidá se mu třída .highlighter, ale kurzívu už jsem schopen na úrovni CSS předefinovat a také podbarvit, jak je třeba.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru