CzechiaApps: instalace open source CMS na jedno kliknutí

Stále více hostingů nabízí pomocníky pro instalaci redakčních systémů nebo eshopů. Nemusíte nic zdlouhavě kopírovat přes FTP a můžete zapomenout na nějaká složitá nastavení databáze. Jaká je instalace nejen Drupalu v CzechiaApps?

Přiznám se, že nejsem příznivcem automatických instalací. Z prostého důvodu. Pro klienty vytvářím weby na jiném serveru, než kde ve výsledku běží a jejich snaha ušetřit mi práci tím, že někde „ten Drupal nakliknou“ mi ve výsledku práci spíše ztíží. Předinstalované řešení pak obvykle smažu. Podobně je to s WordPressem.

Na druhou stranu rozumím tomu, že tito pomocníci nejsou určeni pro lidi, jako jsem já. A mohou skutečně pomáhat. Například u Drupalu spousta uživatelů skončí na tom, že nepřekopírovala skrytý .htaccess, neví, že si má s hostingem domluvit podporu PDO, neví a není schopna z podpory hostingu vydolovat úpravu .htaccess tak, aby web fungoval a podobně. Pro řadu lidí je také složité zadání údajů pro připojení CMS k databázi. Ta je pro ně něco imaginárního, o čem vědí jen to, že je potřeba.

Automatická instalace redakčních systémů, eshopů a dalších open source řešení má různé podoby podle toho, jak se s tímto úkolem vypořádal ten který hosting. Rozhodl jsem se podívat, jak dopadne taková automatická instalace Drupalu u hostingu Czechia.

Abych předešel napadání ohledně neoznačené reklamy, tak dopředu upozorňuji, že provozovatel hostingu Czechia patří mezi dlouhodobé inzerenty zde na Maxiorlovi. Tento článek však není placená inzerce a pokud vám připadne, že je málo kritický, je to možná mou zaujatostí, nikoli úmyslem.

CzechiaApps – open source aplikace na jedno kliknutí

Pomocí služby CzechiaApps si můžete nainstalovat následující redakční systémy a další řešení:

  • WordPress
  • Drupal
  • Joomla
  • Magento
  • PrestaShop
  • OpenCart

Služba je k dispozici na samostatné adrese www.czechiaapps.com. Vytvoří vám nový účet u Czechie, který bude fungovat bezplatně po dobu 30 dní, poté máte možnost jej prodloužit. Pokud už účet u Czechie máte a jste schopni pro testování použít některou ze zde zaregistrovaných domén, pak stačí, když si zřídíte jakýkoli hosting v klasickém administračním rozhraní Czechie. Rovněž nabídne 30denní zkušební dobu.

Průběh instalace Drupalu

Na vyzkoušení jsem si vybral redakční systém Drupal, ke kterému mám nejblíže. V administraci Czechie si rozklepnete hosting a ve spodní části přehledu uvidíte ikonky pro rychlou instalaci zvolené aplikace.

CzechiaApps

Po klepnutí na ikonku Drupalu se otevře nové okno s instalátorem. Na rozdíl od běžného instalátoru, kde byste vyplnili název webu a údaje pro připojení k databázi, zde si volíte jednu z vašich dostupných domén (v případě instalace přes CzechiaApps subdomén), případně podadresář, do kterého si aplikaci umístíte.

Dále si můžete zvolit verzi redakčního systému. U Drupalu Czechia nabízí různé verze od šestky pro nejnovější betaverzi Drupalu 8. Dále volíte jazyk a vyjadřujete souhlas s licenčním ujednáním dané aplikace. Zadáváte rovněž jméno a heslo administrátora a název webu.

CzechiaApps

Automatické aktualizace

Czechia se od konkurentů liší nabídkou automatické aktualizace použitého redakčního systému. Jak známo, Drupal neumí aktualizovat sebe sama, jako třeba WordPress, pouze použité doplňkové moduly a témata vzhledu. Jeho kopírování přes FTP, když provádíte bezpečnostní aktualizace, je zdlouhavé. A v případě Drupalu 8 bude ještě více – obsahuje mnohem více malých souborů, než Drupal 7.

Z toho důvodu se mi líbí, že Czechia nabízí tyto aktualizace automaticky. Před instalací si můžete zvolit, zda automatické updaty provede vždy, pouze u nových subverzí a bezpečnostních záplat nebo kdykoli. V případě Drupalu dává smysl druhá varianta, tedy jen subverze a bezpečnostní záplaty. Nikdo nechce riskovat problémy při upgradu z jedné řady Drupalu na druhou.

Líbí se mi rovněž, že před aktualizací dojde k automatickému zálohování a web lze na vyžádání vrátit do stavu před aktualizací. Tyto zálohy jsou promazávány po 14 dnech.

Průběh a dokončení instalace

Celá aktualizace je hezky „zarámována“. Z grafického řešení by si mohly vzít příklad jiné hostingy, které pohodlnou instalaci aplikací také nabízejí, ale omezuje se prakticky na nevzhledný formulář, který slouží vlastně jako kopírovací pomůcka pro FTP.

CzechiaApps

Po dokončení instalace se vám zobrazí panel pro správu zvolené aplikace a také pro přepnutí do správy dalších aplikací. Můžete odtud zálohovat a měnit nastavení aplikace. Objevil jsem zde možnost ukládání záloh na vzdálené úložiště, klidně mimo servery Czechie. Podporován je i Dropbox.

Po přepnutí na kartu Soubory a tabulky si pak můžete z automatických záloh vyjmout některé části databáze nebo soubory webu.

Web je nainstalován v offline režimu. Po přihlášení do Drupalu to můžete samozřejmě změnit, nastavení upravit dle libosti a web rozběhnout. Rovněž počítejte s tím, že je vypnuto automatické hlášení o dostupných aktualizacích. Zřejmě proto, aby nekolidovalo s aktualizacemi, které řeší přímo Czechia.

Drobná „ale“ se najdou

Pohodlnost instalace Drupalu pro méně zkušeného uživatele se mi tu velice líbí. Přesto bych našel i několik podnětů pro zlepšení. Web vám bude běhat na PHP 5.6 se zapnutým OPcache, takže by měl být i patřičně rychlý.

Co mi však trochu vadí, je memory limit nastavený jen na 64 MB. Pokud do Drupalu doplníte rozšiřující moduly nebo snad eshop Drupal Commerce, pak vám toto omezení bude vadit a Drupal nepoběží. 128 MB by bylo zajisté lepší jako výchozí konfigurace s možností změny na 256 MB.

Vypnutý hlásič aktualizací v podobě modulu Update manager má za následek, že není možné instalovat doplňkové moduly přímo přes administraci Drupalu. Není samozřejmě problém jej aktivovat, ovšem netuším, jak bude s aktualizátorem Czechie kolidovat.

Instalace modulů pak po této úpravě funguje bez problémů. Cacheování a agregace CSS a JavaScriptu je rovněž bez problémů se zápisem. Stejně tak nemusíte upravovat .htaccess ve složce se soubory, nahrávání zde funguje bez jakékoli úpravy bez problémů.

Vše jako klasický hosting

Zda se vám hosting u Czechia vyplatí, nechám na zvážení každého z vás. Po vyzkoušení automatické instalace mohu jen říci, že až na drobné mouchy ve výchozí konfiguraci funguje bezvadně a může být důvodem, proč služby Czechia zvolit.

Nutno dodat, že automatická instalace vybrané open source aplikace nijak nedegraduje běžnou práci s hostingem. Stále máte k dispozici FTP i databáze, které můžete využívat nezávisle na instalovaném redakčním systému.

Tip na závěr: Czechia v těchto dnech nabízí doménu .info zdarma. Stačí při objednávce použít slevový kód INFO-ODMENA.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru