Google Lens: program pro telefon, který vám odpoví prakticky na vše

Co je to za auto? Jakou používám klávesnici? Co mi roste v květináči? Kolik stojí šaty, které má támhleta paní? A co se skrývá za tím nesrozumitelným textem v cizí řeči? Na tyto a spoustu jiných otázek vám odpoví Google Lens. Šikovná mobilní aplikace, se kterou stačí pořídit fotku předmětu, na který se ptáte.
reklama

Google narostl do takových rozměrů, že už neslouží jen jako vyhledávač pro vaše písmenka. Rozumí hlasovým povelům, které si určitě snadno vysvětlíte tak, že prostě převede řeč na text a vyhledá požadavek.

Jenže Google dovede využít svou rozsáhlou databázi také k vyhledávání podle obrázků. O tom jsem tu už psal, viz odkaz. Ve spojení s mobilním telefonem však tyto zdroje dovedou zodpovědět řadu otázek, aniž byste je museli do telefonu pracně ťukat nebo je diktovat.

Stačí si v telefonu s Androidem nainstalovat appku Google Lens. Když ji spustíte, vypadá jako jedna z tisíce aplikací, které vylepšují výchozí fotoaparát v telefonu. Že je mnohem chytřejší, zjistíte ihned po pořízení prvního snímku.

Rozpoznávání předmětů pomocí fotoaparátu

Vyfoťte nějakou věc, kterou máte po ruce. Inhalační tyčinku, květinu na okně, počítačovou myš… Google Lens se pokusí automaticky rozpoznat, co je na fotografii. V závislosti na daném předmětu pak zobrazí další informace.

Google Lens

Pokud je to nějaký produkt, který se vyskytuje v eshopech, uvidíte přehled cenových nabídek spolu s možností se rovnou prokliknout do daného eshopu.

Google Lens

Pokud jde o obecnou věc nebo produkt, který se už neprodává, Google Lens se pokusí určit název a vyhledat další obrázky téhož.

Vyzkoušel jsem v kanceláři na několika věcech, co byly po ruce. Projektor, přes dvacet let staré jízdní kolo, klávesnice Genius, o které jsem nevěděl už nic bližšího. Aplikace Lens si poradila se vším perfektně.

Google Lens

Stejně tak ji lze použít k identifikaci například květin, které vám někdo dal a vy potřebujete zjistit jejich název a následně, zda je zalévat často nebo střídměji.

Překládáme texty pomocí fotoaparátu

Další zajímavé využití nabízí jiná ikonka vedle tlačítka fotoaparátu. Použijte ji a namiřte foťák v telefonu na libovolný cizojazyčný text. Google Lens jej rozpozná, pošle k překladu a poté jej ihned v živém obraze ukáže přeložený. Ne vždy je to dokonalý překlad, a zvláště zajímavé podněty k večerní zábavě to poskytne při automatickém překladu jídelních lístků.

Aplikace je poměrně chytrá a postupně vás překvapí svými návrhy k tomu, co zrovna vyfotíte a nač namíříte objektiv fotoaparátu. U budov například zkusí nabídnout více informací k místu, které vás zaujalo.

Vyzkoušejte sami. Google Lens je k dispozici zadarmo.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru