Vylepšení Windows Vista UAC od Nortona

Operační systém Windows Vista přišel se změnami v zabezpečení systému na uživatelské úrovni. Pokud ve Windows Vista spouštíte jakýkoli nástroj, který vyžaduje administrátorské oprávnění, instalační program nebo něco podobného, pak se chtě nechtě setkáte s UAC - User Account Control, česky Řízení uživatelských účtů. Pokud vás doprovodné projevy v podobě blikání a ztmavení obrazovky obtěžují, nemusíte někdy užitečné UAC vypínat úplně. Řešením je User Account Control tool z Norton labs od Symantecu.
reklama

Co je na UAC nejotravnější? Probliknutí obrazovky, její ztmavení a deaktivace veškerých ovládacích prvků kromě okna s potvrzením spuštění programu, čili zkráceně řečeno Secure Desktop - zabezpečená plocha, je bezesporu pro řadu uživatelů, kteří jsou v práci s Windows zkušení, nepříjemná nebo zbytečná záležitost.

Nicméně podle mého názoru je otravnější skutečnost, že si UAC ve Windows Vista nedovede zapamatovat, kterým aplikacím jste povolili spouštění a například neustále od vás chce potvrzení při startování editoru registru a podobných systémových nástrojů. Pro začátečníka užitečné (alespoň ví, nač nesahat), pro ostatní už ne tak docela.

Symantec vylepšuje UAC ve Windows Vista

Microsoft sice na svém blogu Engineering Windows 7 oznámil, že ve Windows 7 dojde k určitým změnám v UAC, ovšem nová verze Windows je od svého finálního uvedení vzdálena minimálně rok a něco, takže spíše by to chtělo řešení ihned odstupné. Jedním takovým je již v úvodním odstavci zmíněný User Account Control tool z Norton labs.

Společnost Symantec, výrobce známých bezpečnostních a systémových nástrojů, vám nabízí jednoduchý (a označený jako experimentální) nástroj, který nahradí současné UAC ve Vistě. UAC tool od Symantecu rovněž přepíná na jakýsi secure desktop (černá obrazovka s logem Symantecu v pozadí), ovšem nabízí jednu důležitou věc navíc. Pro každou potvrzovanou aplikaci můžete nastavit, aby si ji UAC tool zapamatoval. Stačí jedno klepnutí na zatrhovátko a při dalším spouštění stejného nástroje již nebudete obtěžováni. Myslím, že jde o rozumný kompromis mezi zachováním UAC a jeho úplným vypnutím.

Vylepšení Windows Vista UAC od Nortona

Instalace User Account Control tool

Instalace programu UAC tool od Symantecu je vlastně velice jednoduchá. Na jeho webových stránkách klepnete na tlačítko Download a vyberete si, zda chcete stáhnout verzi pro 32bitová nebo 64bitová Windows Vista. Instalátor stáhnete, program nainstalujete a to je vše. Žádné nastavování není potřeba, program nenajdete ani v nabídce Start. Ostatně není ani proč.

Vylepšení Windows Vista UAC od Nortona

Nyní stačí jen spustit nějaký systémový nástroj nebo provést jinou akci vyžadující zobrazení UAC a uvidíte UAC tool od Symantecu v praxi. Líbí se vám?

Pokud se přeci jen rozhodnete UAC ve Windows Vista vypnout, tak vám přijde vhod návod v článku Jak vypnout UAC ve Windows Vista na ExtraWindows.cz.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

návštěvník

Vypada to pekne, ma to i svou logiku, ale zlikvidujete tim ochranu pred tim, ze skodlivy kod spusti editor registru nebo jinou komponentu sam, kdyz ji bude potrebovat (protoze uz bude mit zapamatovano ze je ok), tj. snizite ochranu typicky pred trojany.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru