Zoner Photo Studio X s vrstvami a předplatným

Před pár dny vyšla nová verze oblíbeného správce a editoru fotografií. Číselná řada tvůrcům zřejmě došla, takže nová verze nese označení Zoner Photo Studio X. Hlavní novinkou je podpora vrstev a také přechod na nový cenový model – předplatné.

Reklama

Skoro by se chtělo říci, že zatímco Apple se písmenka X v názvu svého operačního systému zbavil (nově tu je místo OS X zase macOS), Zoner si jej přibral. Přesto však budeme i letos verzi pro jablečné počítače vyhlížet zbytečně.

Editor zabudovaný v Zoner Photo Studio X přichází s vlastním formátem souborů *.ZPS a přináší podporu práce s vrstvami v podobě, jako klasické grafické editory.

Modul Vytvořit zase propojuje ZPS X se službou pro objednání fotoknih, kalendářů a dalších produktů, na kterých budou vytištěny vaše fotografie.

V modulu Vyvolat sloužícím pro nedestruktivní úpravy snímků přibyla úprava expozice s posuvníkem Odstranění oparu, což je zajisté vítané vylepšení pro řadu neprofesionálních fotografů. Funkce Přechodový filtr umí aplikovat hned několik filtrů najednou. Funkce Srovnání linií je nyní dostupná i v modulu Vyvolat.

Co se správy fotografií týče, katalog nabízí nový pohled Lokace pracující s GPS údaji ve fotografiích. ZPS X podporuje cloudová úložiště Google Disk, OneDrive, Dropbox a sdílení na Facebooku.

ZPS X

Zoner Photo Studio ve formě předplatného

Podle prvních ohlasů pod recenzemi i na sociálních sítích, Zoner nepotěšil své uživatele přechodem na roční předplatné. Podobně, jako Adobe nabízí svůj Creative Cloud, bude nyní i Zoner nabízet svůj produkt za pravidelný roční poplatek 1188 Kč, což vychází na necelou stovku měsíčně. Rodinnou licenci pořídíte za příplatek 468 Kč (39 Kč měsíčně). Krabicová verze je k dispozici za jednorázový příplatek 349 Kč, za který dostanete příručku a 8GB flash disk.

Abych pravdu řekl, nejsem již pravidelným uživatelem Zoner Photo Studia, protože zkrátka nechci neustále na Macu spouštět nějaký emulátor nebo virtuální počítač. Našel jsem si alternativy. Ale po ZPS se mi moc stýská. Mít verzi pro Mac, okamžitě po jejich předplatném sáhnu.

Na rozdíl od stěžovatelů na internetu mi to nepřijde jako vysoká částka. Každodenně používaný Photoshop s Lightroomem mě stojí 269 Kč měsíčně a přijde mi to výhodné. Z mnoha důvodů chci mít aktuální verze, což mi předplatné umožňuje. Aby se mi vyplatila krabicová verze, musel bych ji mít několik let neaktualizovanou.

V případě ZPS už taková úspora není až tak jednoznačná, ale stejně – vždy jsem měl aktuální verzi Zoner Photo Studia. Navíc měsíční poplatek vychází méně, než u zmíněného Photoshopu a Lightroomu, není tedy co řešit. Ale na druhou stranu chápu uživatele, kteří nové věci v softwaru nepotřebují. Pak je otázka, jestli si nevystačí s nějakým obyčejnějším freewarovým nástrojem. Podle mého názoru ZPS za tuto cenu stojí i bez ohledu na aktuální novinky.

Uložit

Uložit

Reklama

Přidat komentář