Zoner Photo Studio 10 – jubilejní vlna novinek

Letošní Invex se blíží a spolu s ním také jubilejní desáté vydání oblíbeného správce fotografií Zoner Photo Studio. Zoner již tradičně představuje nové verze svého programu vždy na podzim, tentokrát tak učiní symbolicky 10. 10. 2007. Výrobce slibuje inovace ve všech směrech, dočkat bychom se měli předělaného uživatelského rozhraní a lepší podpory systému Windows Vista. Více informací najdete v následující tiskové zprávě a také v PDF souboru představujícím Zoner Photo Studio 10.
reklama

Zoner Photo Studio 10 – jubilejní vlna novinek

(Brno, 11. 9. 2007) – Na pořádný příliv novinek a vylepšení se mohou těšit uživatelé oblíbeného českého programu pro zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio. Jeho nejnovější již desátou verzi – uvede producent, brněnská společnost ZONER software, s. r. o., na trh symbolicky 10. 10. 2007.

Zoner Photo Studio 10 je plné inovací ve všech směrech. Ihned po spuštění jsou nejviditelnější změny v uživatelském rozhraní. Ne náhodou jsou některé jeho prvky, např. ikony, způsoby zvýrazňování a další, odvozeny od nastupujícího operačního systému Windows Vista. Nová verze se tomuto systému přizpůsobuje a při instalaci pod ním dokáže třeba využít i vlastností atraktivních uživatelských stylů prostředí (Aero). Nezůstalo však pouze u vizuálních změn, došlo i k přepracování podoby některých dialogů a úpravám ovládání, které by měly práci s programem usnadnit a učinit příjemnější. Nejvýraznější změnou v tomto ohledu je alternativní použití filtrových dialogů bez oken náhledů, tedy způsob úpravy fotografie v okně editoru v plném rozlišení, podobně jako u tzv. přímých nástrojů.

Mezi nejvíce očekávanými novinkami jsou tradičně nové grafické nástroje a filtry. Desátá verze nezklame ani v tomto směru. Hned dvě novinky se zaměřují za řešení expozičních problémů, tolik typických pro digitální fotografii. První je HDR (High Dynamic Range), neboli skládání více fotografií v různém expozičním rozsahu, přezdívané lidově „sendvič“. Druhou z nich je přímý přechodový filtr, softwarová analogie gradientních filtrů před objektiv. Podstatného vylepšení doznaly nástroje pro retuš, do nichž byla mj. zapojena podpora ovládání pomocí tlakově senzitivního tabletu s libovolně volitelnými parametry pro přítlak. Do skupiny retušovacích nástrojů přibyl efektový štětec, určený pro lokální změny jasu, kontrastu, sytosti a doostření. Byly také přepracovány některé algoritmy, poskytující nyní kvalitnější výstupy. Soubor novinek grafických nástrojů doplňují filtr variace, funkce porovnání obrázků (občas také nazývaná „prosvětlovací pult“) a další.

[adsense:250x250:2:2]

Uživatelé využívající práci s metadaty ocení plnou podporu Unicode kódování znaků, které otevírá cestu k vícejazyčným popiskům fotografií. Za zmínku stojí také možnost hromadného přiřazení popisků současně více složkám. Rozšíření se dočkaly z minulé verze tolik oblíbené nástroje pro práci s GPS údaji. Podle nich  lze nově vyhledávat a filtrovat fotografie v dané vzdálenosti od bodu na mapě nebo referenční fotografie. Mimořádně zajímavé jsou také vazby pro přímé odečítání a zobrazování zeměpisných souřadnic v mapovém software Ozi Explorer, ve všech dostupných produktech SmartMaps či na on-line mapách služby Mapy.cz.  

Ve výčtu novinek nelze opomenout ani vylepšení jednoho z nejoblíbenějších publikačních nástrojů – průvodce pro tvorbu DVD prezentací. Nová verze nabízí zlepšenou kvalitu výsledného obrazu i zvuku. Průvodce tvorbou DVD prezentace je dále rozšířen o nová nastavení a uživatelé se také mohou těšit na tolik žádaný "Pan&Zoom" efekt při promítání.

Stranou pozornosti nezůstaly ani podporované grafické formáty, jejich seznam se rozšířil o osm typů souborů, z nichž nejvýznamnější je formát HD Photo (Windows Media Photo), který lze plnohodnotně číst a ukládat. Zoner Photo Studio také přečte formáty JPEG 2000 Codestream, skupinu formátů „portable bitmap“ a další. Zvláště užitečnou funkcí je pak ukládání formátu JPG pro web podle cílového objemu souboru místo obvyklého stupně komprese. Zásadní novinkou je rozšířená podpora práce s RAW daty. Díky spolupráci s externím DNG konvertorem je zaručena podpora prakticky všech typů RAW formátů. Kromě toho je možné přímo otevřít pro náhledy další typy RAW souborů. A konečně, související novinkou je také podpora WIA komunikace se zařízeními nepodporujících technologii Mass Storage.

Zoner Photo Studio 10 bude opět k dispozici ve čtyřech funkčně odstupňovaných verzích označovaných Professional, Home/Office, Xpress a Classic, určených pro různé skupiny uživatelů. Ceny nových licencí zůstávají přibližně na úrovni předchozí verzí, stávající uživatelé mohou využít zvýhodněných podmínek upgrade.

Společnost ZONER software, s. r. o., je největší český producent software v oblasti digitální fotografie, grafiky, multimedií, poskytovatel internetových služeb souvisejících s prezentací na internetu (CZECHIA.COM) a e-komercí (Zoner inShop) a vydavatel odborné literatury. Grafické softwarové produkty Zoner Draw (Zoner Callisto) a Zoner Photo Studio byly lokalizovány do několika světových jazyků.

Kontaktní informace

Pavel Rek, marketingový manažer software
tel.: +420 543 257 244, e-mail: pavel.rek@zoner.cz
www.zoner.cz

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu. Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru